Czy spłacanie windykacji może podnieść Twoją zdolność kredytową

Czy spłacanie windykacji może podnieść Twoją zdolność kredytową
16 października 2020

Do 20 kwietnia 2021 roku Experian, TransUnion i Equifax będą oferować wszystkim konsumentom w USA bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe za pośrednictwem AnnualCreditReport.com, aby pomóc Ci chronić swoje zdrowie finansowe podczas nagłych i bezprecedensowych trudności spowodowanych przez COVID-19.

W tym artykule:

 • Co to są konta windykacyjne?
 • Jak windykacja wpływa na kredyt?
 • Czy mój kredyt poprawi się, jeśli opłacę konto windykacyjne?
 • Czy możesz usunąć zapłacone windykacje z raportu kredytowego?
 • Jak poprawić swoje wyniki kredytowe po windykacji
 • Podsumowanie

Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś telefon lub list od windykatora, wiesz, że może to być stresujące. Komornicy próbują odzyskać pieniądze należne wynajmującemu, dostawcy usług medycznych lub innemu wierzycielowi. I chociaż płacenie lub rozliczanie kont windykacyjnych może z pewnością wyglądać lepiej dla przyszłych pożyczkodawców, nie ma gwarancji, że w rezultacie Twoje wyniki kredytowe poprawią się.

Co to są konta windykacyjne?

Konto windykacyjne to wpis w raporcie kredytowym, który wskazuje na niewywiązanie się z wcześniejszego zobowiązania. Pierwotny wierzyciel sprzedał zaległy dług nabywcy długu lub przekazał go firmie windykacyjnej. Celem windykatora, co nie jest zaskoczeniem, jest praca w imieniu swojego klienta w celu odzyskania zaległego długu od dłużnika lub jak największej jego części.

Konta windykacyjne są często zgłaszane agencjom sporządzającym sprawozdania kredytowe i mogą pozostawać w raportach kredytowych przez okres do siedmiu lat od daty pierwszego zaległości w spłacie pierwotnego długu, zgodnie z ustawą Fair Credit Reporting Act (FCRA).

Jak windykacja wpływa na kredyt?

Konta windykacyjne są brane pod uwagę zarówno przez systemy punktacji kredytowej FICO ®, jak i VantageScore i mogą mieć duży wpływ na Twoje wyniki kredytowe. Windykacja podlega historii płatności, co jest największym czynnikiem w obliczeniach FICO ® Score ☉, stanowiącym 35% Twojego wyniku. Konsumenci, których windykacje znajdują się w raportach kredytowych, będą prawdopodobnie mieli niższą ocenę kredytową niż konsumenci, którzy nie mają windykacji.

Oprócz potencjalnego wpływu na Twoje wyniki kredytowe, obecność windykacji może również wpływać na decyzje pożyczkodawcy. Na przykład Fannie Mae, która zapewnia finansowanie pożyczkodawcom hipotecznym, ma kilka zasad wymagających spłaty windykacji przed zamknięciem kredytu hipotecznego.

Zawsze dobrze jest spłacać długi windykacyjne, które masz zgodnie z prawem. Płacenie lub rozliczanie windykacji zakończy nękające rozmowy telefoniczne i wezwania do windykacji, a komornik nie będzie mógł Cię pozwać. Następnie windykator zaktualizuje raporty kredytowe, aby pokazać, że konto windykacyjne ma teraz saldo zerowe.

Chociaż naturalne jest założenie, że opłacenie lub uregulowanie konta windykacyjnego doprowadzi do wyższej zdolności kredytowej, nie zawsze tak jest. Podobnie jak w przypadku większości pytań dotyczących oceny zdolności kredytowej, odpowiedź na pytanie, czy opłacenie kolekcji będzie pomocna, brzmi: „To zależy”.

Czy mój kredyt poprawi się, jeśli opłacę konto windykacyjne?

Nowsze modele oceniania kredytów ignorują kolekcje o zerowym saldzie. Dotyczy to zarówno najnowszej wersji oceny kredytowej FICO ®, FICO ® 9, jak i dwóch najnowszych wersji oceny kredytowej VantageScore ®, 3.0 i 4.0.

Kiedy płacisz lub rozliczasz zbiórkę i jest ona aktualizowana w celu odzwierciedlenia zerowego salda w raportach kredytowych, Twoje wyniki FICO ® 9 oraz VantageScore 3.0 i 4.0 mogą ulec poprawie. Jednak ponieważ starsze modele oceniania nie ignorują płatnych kolekcji, wyniki generowane przez te starsze modele nie ulegną poprawie.

Jest to ważne, ponieważ niektórzy pożyczkodawcy, zwłaszcza pożyczkodawcy hipoteczni, używają starszych wersji modeli oceny zdolności kredytowej. Oznacza to, że pomimo tego, że opłacanie lub regulowanie windykacji jest dobrym pomysłem, wyższa ocena kredytowa może nie być wynikiem. Jeśli zdecydujesz się zapłacić lub uregulować swoje spłaty, dobrze jest zobaczyć, jak wpływa to na Twoje wyniki kredytowe. Możesz sprawdzić swój wynik FICO ® w Experian za darmo.

Należy pamiętać, że FICO ® Score obecnie dostępny w Experian to wersja FICO ® 8, która nie ignoruje płatnych kolekcji. To dobra miarka, ponieważ jeśli masz solidny wynik FICO ® 8, nawet po opłaceniu swoich kolekcji, prawdopodobnie Twoje wyniki kredytowe FICO ® 9 i VantageScore 3.0 i 4.0 będą równie dobre, a nawet lepsze.

Czy możesz usunąć zapłacone windykacje z raportu kredytowego?

Chociaż FCRA zezwala na raportowanie windykacji przez okres do siedmiu lat, nie ma wymogu, aby windykator lub agencja sporządzająca sprawozdania kredytowe usuwały windykację tylko dlatego, że została zapłacona.

Jeśli jednak uważasz, że masz konto windykacyjne na swoim raporcie kredytowym, które jest nieprawidłowe, masz prawo zakwestionować te informacje z biurem informacji kredytowej i poprosić o ich poprawienie lub usunięcie, jeśli okaże się, że są niedokładne. Prawo to ma zastosowanie do windykacji należności i innych pozycji w raportach kredytowych, które Twoim zdaniem są nieprawidłowe.

Jeśli masz zweryfikowane konto windykacyjne na swoim raporcie kredytowym, nie zostanie ono usunięte, dopóki nie spadnie naturalnie po siedmiu latach. Możesz dodać oświadczenie konsumenckie składające się ze 100 do 200 słów do raportów kredytowych wyjaśniające kolekcję, chociaż nie zawsze jest to zalecane.

Jak poprawić swoje wyniki kredytowe po windykacji

Dobre wieści o kontach windykacyjnych w raportach kredytowych? Wraz z wiekiem liczą się mniej do twoich wyników kredytowych. Nawet jeśli masz zbiór lub zbiory w raportach kredytowych, istnieje wiele innych sposobów na poprawę wyników kredytowych.

Najlepszym sposobem, aby zacząć poprawiać swoją zdolność kredytową, jest zapobieganie pojawianiu się nowych obraźliwych informacji w raportach kredytowych. Możesz to osiągnąć, spłacając wszystkie swoje długi bez wyjątku na czas. Jeśli Twoje rachunki są opłacane na czas, Twoje długi nigdy nie staną się niespłacalne i nigdy nie będzie potrzeby angażowania się windykatora.

Zapewnienie możliwie najniższego zadłużenia na karcie kredytowej to kolejny świetny sposób na poprawę wyników kredytowych. Modele oceny kredytowej uwzględniają współczynnik wykorzystania kredytu lub kwotę sald na karcie kredytowej w stosunku do całkowitych limitów kredytowych podczas obliczania wyników. Utrzymywanie niskich sald zapewnia niski wskaźnik wykorzystania, co może poprawić wyniki kredytowe.

Wreszcie, nie staraj się o kredyt, chyba że go potrzebujesz. Za każdym razem, gdy to zrobisz, pożyczkodawca prawdopodobnie wyciągnie jeden, jeśli nie więcej, z twoich raportów kredytowych. Spowoduje to trudne zapytanie dotyczące Twoich raportów, co może tymczasowo obniżyć Twoje wyniki. I chociaż zapytania są najmniej wpływowym czynnikiem w twoich ocenach kredytowych, nadal mogą być ostrzeżeniem dla pożyczkodawców.

Podsumowanie

Większość negatywnych informacji kredytowych, w tym informacje o windykacji, musi ostatecznie zostać usunięta z raportów kredytowych zgodnie z prawem. Jednak w Twoim najlepszym interesie leży jak najszybsza spłata lub spłata długu. Pamiętaj, że nowsze modele oceniania kredytów ignorują kolekcje o zerowym saldzie, podczas gdy starsze modele nie.

Jeśli chcesz sprawdzić salda windykacji lub nie wiesz, co znajduje się w raportach kredytowych, możesz raz w roku uzyskać dostęp do bezpłatnej kopii każdego raportu kredytowego z trzech głównych biur kredytowych (Experian, TransUnion i Equifax) raz w roku na stronie www .AnnualCreditReport.com. Możesz również bezpłatnie sprawdzać raport kredytowy Experian co 30 dni.

Co znajduje się w Twoim raporcie kredytowym?

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami kredytowymi za darmo i dowiedz się, co pożyczkodawcy mogą zobaczyć podczas sprawdzania Twojego kredytu.

Nie wymagamy karty kredytowej

Jaka jest różnica między niewypłacalnością a bankructwem?
Co należy wiedzieć o ochronie przed oszustwami związanymi z kartami kredytowymi
Powiązane artykuły:
Dlaczego powinieneś ubiegać się o kartę kredytową na podstawie swojej oceny kredytowej
Czy pożyczki Parent PLUS wpływają na Twoją zdolność kredytową?
Czy Twoja ocena kredytowa wpływa na ubezpieczenie domów?
Czy potrzebuję dobrej oceny kredytowej na ubezpieczenie zwierząt domowych?
Jaki rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego mogę uzyskać z wynikiem 750 kredytowym?
Czy FAFSA wpływa na Twoje wyniki kredytowe?
Popularne artykuły:
Czy rachunki medyczne mogą zaszkodzić Twojemu kredytowi?
Jak długo windykacja pozostaje w Twoim raporcie kredytowym?
Jak dowiedzieć się, co masz w kolekcjach
Zasoby
 • Ocena kredytowa
  • Podstawy oceny zdolności kredytowej
  • Co to jest dobra ocena kredytowa?
  • Zrozumienie punktacji kredytowej
  • Moja ocena kredytowa
  • Najczęściej zadawane pytania dotyczące oceny zdolności kredytowej
  • Co to jest wskaźnik wykorzystania kredytu?
  • Co wpływa na Twoje wyniki kredytowe?
 • Raport kredytowy
  • Podstawy raportu kredytowego
  • Naprawa kredytu: jak „naprawić” kredyt
  • Mój raport kredytowy
  • Informacje o sprawdzaniu raportu kredytowego
  • Zrozumienie raportu kredytowego Experian
  • Słowniczek statusu konta
  • Windykacja w Twoim raporcie kredytowym
  • Instrukcje dotyczące rozstrzygania sporów pocztą
  • Często zadawane pytania dotyczące sporów
  • Upadłość: jak to działa, rodzaje i konsekwencje
  • Trudne i miękkie zapytania dotyczące raportu kredytowego
  • Jak kwestionować informacje z raportu kredytowego
  • Zrozumienie ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej
  • Czy mogę zrezygnować z wstępnie zatwierdzonych ofert kredytowych?
  • Co to jest raport kredytowy?
 • Oszustwa i kradzież tożsamości
  • Zapobieganie oszustwom
  • Co to jest oszustwo kredytowe?
  • Zasoby dotyczące oszustw
  • Bezpłatne zamrażanie zabezpieczeń
  • Zapobieganie oszustwom
  • Pomoc dla ofiar
  • Co to jest kradzież tożsamości?
  • Jak zamrozić kredyt
  • Oszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarą
 • Etapy życia
  • Wydarzenia życiowe
  • Co się dzieje z twoim kredytem, ​​gdy bierzesz ślub?
  • Rozwód i kredyt
  • Śmierć współmałżonka
  • Ustanowienie kredytu biznesowego
  • Zakupy
  • Zatrudnienie
  • Planowanie przejścia na emeryturę
 • Popraw kredyt
  • Poprawa zdolności kredytowej
  • Jak zbudować kredyt
  • Zła historia kredytowa i ocena
  • Jak odbudować kredyt
  • Jak poprawić swoją zdolność kredytową
  • Jak „naprawić” zły wynik kredytowy
 • Finanse osobiste
  • Jak ubiegać się o kartę kredytową
  • Pożyczki osobiste: co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku
  • Czy pożyczka konsolidacyjna jest dla Ciebie odpowiednia?
  • Jak wyjść z długu
  • Jak uzyskać kredyt samochodowy
  • Jak spłacić zadłużenie karty kredytowej
  • Kup lub leasing samochodu: który jest najlepszy?
  • Zrozumienie zabezpieczonych kart kredytowych
  • Plan zarządzania długiem: czy jest odpowiedni dla Ciebie?
Najnowsze badania
 • Przegląd kredytu konsumenckiego 2019
 • Finanse konsumenckie dawniej i dziś: wielka recesja a 2020 r
 • Znaki degradujące w raportach kredytowych powolne w czasie pandemii
 • Wyświetl wszystkie badania
Najnowsze recenzje
 • Najlepsze karty kredytowe na zakupy w Czarny piątek
 • Najlepsze karty kredytowe na Amazon Prime Day
 • Jaki typ karty nagród jest najlepszy podczas recesji?
 • Najlepsze karty kredytowe na zakupy gazu
 • Najlepsze karty cash back już teraz
 • Najlepsze karty kredytowe do wykorzystania w sklepie spożywczym
 • Produkty
 • Bezpłatny raport kredytowy
 • Bezpłatna ocena kredytowa
 • Darmowe monitorowanie kredytu
 • Experian CreditLock
 • Raport kredytowy 3-Bureau i wyniki FICO ®
 • Ochrona przed kradzieżą tożsamości
 • CreditMatch
 • Wsparcie
 • Sprzeczanie się
 • Security Freeze
 • Ostrzeżenie o oszustwie
 • Pomoc dla ofiar kradzieży tożsamości
 • Usługa przesyłania dokumentów
 • Pokaż wszystkie
 • Edukacja i porady
 • Co to jest dobra ocena kredytowa
 • Popraw swoją zdolność kredytową
 • Zakresy punktacji FICO
 • Naprawa kredytu
 • Jak zbudować kredyt
 • Zrozumienie punktacji kredytowej

Pobierz bezpłatną aplikację Experian:

 • Warunki prawne
 • Polityka prywatności
 • Polityka prywatności CA.
 • naciśnij
 • Wybór reklam
 • Kariera
 • Relacje inwestorskie
 • Skontaktuj się z nami

☉ Ocena kredytowa obliczona na podstawie modelu FICO ® Score 8. Twój pożyczkodawca lub ubezpieczyciel może użyć innego FICO ® Score niż FICO ® Score 8 lub w ogóle innego rodzaju oceny kredytowej. Ucz się więcej.

Zasady redakcyjne: Informacje zawarte w Ask Experian służą wyłącznie do celów edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej. Wyrażone tutaj opinie należą wyłącznie do autora, a nie do żadnego banku, wystawcy karty kredytowej lub innej firmy i nie zostały sprawdzone, zatwierdzone ani w inny sposób zatwierdzone przez żaden z tych podmiotów. Wszystkie informacje, w tym stawki i opłaty, są aktualne na dzień publikacji i aktualizowane zgodnie z informacjami przekazanymi przez naszych partnerów.

Zarchiwizowane posty mogą nie odzwierciedlać aktualnych zasad firmy Experian, mimo że są przechowywane w celach informacyjnych. Zespół Ask Experian nie może odpowiedzieć na każde pytanie indywidualnie. Jeśli jednak Twoje pytanie jest interesujące dla szerokiego grona konsumentów, zespół Experian umieści je w przyszłym poście.

Wady i zalety oferty określa nasz zespół redakcyjny na podstawie niezależnych badań. Banki, pożyczkodawcy i firmy obsługujące karty kredytowe nie odpowiadają za treści zamieszczane na tej stronie i nie popierają ani nie gwarantują żadnych recenzji.

Ujawnienie reklamodawcy: oferty wyświetlane w tej witrynie pochodzą od firm zewnętrznych („nasi partnerzy”), od których Experian Consumer Services otrzymuje wynagrodzenie; jednakże rekompensata nie ma wpływu na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Oferty na stronie nie reprezentują wszystkich dostępnych usług finansowych, firm lub produktów.

* Aby uzyskać pełne informacje, zapoznaj się z warunkami oferty w witrynie internetowej wydawcy lub partnera. Po kliknięciu „Zastosuj” nastąpi przekierowanie do witryny internetowej wydawcy lub partnera, gdzie przed złożeniem wniosku można zapoznać się z warunkami oferty. Przedstawiamy podsumowanie, a nie pełne warunki prawne – przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z pełnymi warunkami oferty określonymi przez samego emitenta lub partnera. Chociaż Experian Consumer Services dokłada wszelkich starań, aby przedstawić jak najdokładniejsze informacje, wszystkie informacje o ofertach są przedstawiane bez gwarancji.

Witryny Experian zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwały nowoczesne, aktualne przeglądarki internetowe. Experian nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer w wersji 10.0 i starszych. Jeśli obecnie używasz nieobsługiwanej przeglądarki, Twoje wrażenia mogą nie być optymalne, mogą wystąpić problemy z renderowaniem i możesz być narażony na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Zaleca się aktualizację do najnowszej wersji przeglądarki.

2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Experian. Experian i użyte tutaj znaki towarowe Experian są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Experian i jej spółek zależnych. Użycie jakiejkolwiek innej nazwy handlowej, praw autorskich lub znaku towarowego służy wyłącznie do celów identyfikacji i odniesienia i nie oznacza żadnego związku z prawami autorskimi lub właścicielem znaku towarowego ich produktu lub marki. Inne nazwy produktów i firm wymienione w tym dokumencie są własnością ich odpowiednich właścicieli. Licencje i ujawnienia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy