blisko

Dobry kantor internetowy – jak go wybrać?

  • Dom
  • Finanse
  • Dobry kantor internetowy – jak go wybrać?
Dobry Kantor Internetowy

Gdy wymagasz waluty obcej, aby spłacić ratę kredytu lub uregulować rachunek za zakupy przy zagranicznym sklepie, korzystasz z kantoru internetowego, bo masz pojęcie, że tam kursy będą korzystniejsze niż w instytucjach finansowych. Co powinien oferować właściwy kantor internetowy?

Szacuje się, że na polskim rynku działa ponad sześcdziesięciu kantorów internetowych. Jak przy takim gąszczu ofert wybrać dobry kantor internetowy? Wiele osób zwraca uwagę tylko dzięki koszty. To jednak odrzucić wszystko, pozostają jeszcze różne kwestie, np.: bezpieczeństwa, szybkości i dodatkowych udogodnień.

Dobry kantor internetowy – opinie, ceny i bonusy

W raporcie Opineo. pl „Kantory internetowe w opinii Klientów” 31% respondentów stwierdziło, ze najważniejsze jest, żeby kantor internetowy oferował interesujące ceny. Jak sprawdzić, które to są koszty wymiany w konkretnym serwisie? Wystarczy, że obliczysz różnicę między kursem nabycia a kursem sprzedaży na rzecz pary walutowej, która cię interesuje (np. EUR/PLN). Ów różnica to koszt alternacji dla klienta – spread. Im niższy, tym dobrze, bo oznacza to, że mniej płacisz za wymianę.

E-kantory mają znacznie niższe spready niż banki czy kantory stacjonarne – potwierdza to raport Rkantor. com „Wymiana walut i przelewy online”:

Foto: surowce prasowe Średni spread w kantorach internetowych, kantorach stacjonarnych i bankach. Źródło: kalkulacji własne opierając się na kursów prezentowanych na stronach www (w analizie uczestniczyło 26 kantorów internetowych, 50 kantorów stacjonarnych i 17 banków).

Czy w kantorach internetowych możemy wymieniać waluty bez spreadu?

Tak – w obrębie promocji. Niektóre e-kantory przedkładają klientom zbieranie punktów zniżkowych. Jeden punkt to jedna jednostka waluty wymieniona wyjąwszy spreadu, możesz spotkać się też ze stwierdzeniem, hdy chodzi o wymianę po warsztacie średnim albo o zamianę za darmo. Punkty promocyjne mogą być przyznawane zbytnio rejestrację (na przykład w kantorze internetowym Rkantor. com otrzymujesz 500 pkt dzięki wymianę bez spreadu), za polecanie firmy znajomym, za zostawienie opinii w niezależnym serwisie lub za wymianę walut bez punktów promocyjnych – możliwości jest dużo.

Dobry kantor sieciowy – bezpieczeństwo równie zasadnicze jak cena

29 proc. ankietowanych przez Opineo. pl wskazało, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Jak sprawdzić, czy podarowany kantor internetowy jest bezpieczny? Zwróć uwagę:

·        czy ma status krajowej sekcji płatniczej (KIP) – tego rodzaju kantorów w Polsce wydaje się jedynie 7 (z więcej niż 60 działających na sektorze! ). Status krajowej sekcji płatniczej oznacza, że podarowany podmiot jest nadzorowany za pośrednictwem Komisję Nadzoru Finansowego (niezależny organ rządowy) oraz ulega przepisom Ustawy o usługach płatniczych. Status KIP daje ci też pewność jakie możliwości do odpowiedniego zabezpieczenia przesyłanych do kantoru środków, bowiem Ustawa o usługach płatniczych jasno precyzuje, że środki klientów są oddzielone od czasu środków własnych KIP (art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy o UP), nie podlegają one egzekucji w razie problemów spośród wypłacalnością KIP (art. 80 ust. 1 ustawy o UP) oraz są wyłączone z masy upadłości KIP (art. 80 ust. dwóch ustawy o UP).

·        na formę działalności kantoru internetowego – kantor funkcjonujący jako spółka z kapitałem zakładowym jest bardziej miarodajny niż kantor będący własnością przedsiębiorcy,

·        na środek weryfikacji tożsamości klienta tuż przy zakładaniu konta – lub link do rejestracji wydaje się przesyłany na podany przez ciebie adres e-mail? Bądź dane podawane podczas rejestrowania się potwierdzasz SMS-em na ustalony przez ciebie numer telefonu? Czy konto w kantorze internetowym aktywujesz za wsparciem przelewu z twojego obliczenia bankowego? To ważne zabezpieczenia, które pozwalają zabezpieczyć swoje dane i transakcje.

·        na połączenie internetowe spośród kantorem – czy jest szyfrowane? Jaki klucz zabezpieczeń stosuje kantor – najlepszy TLS, czy przestarzałe wersje? To, czy połączenie wydaje się być szyfrowane, łatwo sprawdzisz – w okienku przeglądarki musi wyświetlać się zielona zamykanie, a nazwę witryny internetowej powinien poprzedzać skrót „https”.

·        na potwierdzenia SMS sprawie – taki rodzaj zabezpieczeń stosują przy zlecaniu przelewów również banki.

Szybkość wymiany walut w odpowiednim kantorze internetowym

Dobry kantor sieciowy powinien mieć w palecie natychmiastową wymianę walut. Identycznie jak szybkie przelewy, osiągalne dzięki temu, że e-kantor otwiera rachunki w największych polskich bankach. Przelewy z kantoru do tych instytucji bankowych muszą księgowane błyskawicznie toteż, że przez bank istnieją traktowane jako wewnętrzne.

Który kantor internetowy dzierży najszybsze przelewy?

Okazuje się jednak, że czas księgowania przelewów w bankach, gdzie poszczególne kantory mają rospostarte rachunki, może się o wiele różnić. Sprawdzili to dziennikarze prestiżowego magazynu biznesowego Forbes, którzy zmierzyli czas księgowania przelewów i wymiany walut obcych w kantorach i platformach do wymiany walut ze statusem krajowej instytucji płatniczej. Pierwsze miejsce w rankingu Forbesa zajął Rkantor. com ze średnim czasem sprawie poniżej 10 minut.

Zaplecze w postaci biura obsługi klienta

Nawet w zlecając transakcje dobrym kantorze internetowym możesz mieć jakieś pytania czy wątpliwości. W takiej sytuacji powinieneś mieć zapewnioną pomoc ze strony pracowników działu obsługi klienta. Nieszczęśliwie, nie wszystkie e-kantory utrzymują takie biura – według tym punkcie również można poznać profesjonalistów z branży.

Artykuł powstał we kooperacji z Rkantor. com

Tagi: wymiana walut rkantor Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Z Apple nie ma dyskusji. Bądź pośrednik handlowy przyjmuje masywne warunki, albo musi odejść z kwitkiem. Dlatego francuski regulator chce wywalczyć dla ów telekomów 48, 5 mln euro odszkodowania. Choć zwykle detale…...

Czytać
artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Na co dzień obcują z wielkimi pieniędzmi, ale to nie zawrotne sumy liczą się tu najbardziej. Nie tylko pieniądze dają szczęście, jednak to, jak wiele dobrego można dzięki nim zdziałać.…...

Czytać