blisko

Huragan Irma uderzył w dolara. Amerykańska waluta jest najtańsza od niemal 3 lat

  • Dom
  • Finanse
  • Huragan Irma uderzył w dolara. Amerykańska waluta jest najtańsza od niemal 3 lat
Dolar najsłabszy od 3 latek. Szkodzi mu huragan Irma

Bilans dla amerykańskiej waluty wypada dzisiaj blado. Nie dosyć, że Korea Północna ciągle starszy inwestorów, to teraz na niekorzyść działają również siły natury. W obawie przed skutkami gospodarczymi huraganu Irma dolar traci.

W obliczu takich okoliczności złoty umocnił się do odwiedzenia dolara najbardziej od grudnia 2014 roku. Piątkowe (8 września) poranne spadki pary walutowej USD/PLN doprowadziły do przełamania kilkukrotnie testowanego w ostatnim czasie pomocy w okolicy 3, 53. - Nowy dołek pozostał ustanowiony w stopniu 3, 51, co oznacza, że jesteśmy coraz bliżej psychologicznego pułapu 3, 50 - zwracają uwagę eksperci z MM Prime TFI.

Foto: Stooq USDPLN - notowania

- Notowania dolara spadły w ostatnich godzinach zdecydowanie poniżej 3, 52 złotego. Jeśli więc nie zobaczymy trwalszego odbicia amerykańskich rentowności, nie jest wykluczone, hdy dolar spadnie na wciąż niższe poziomy – prognozuje Arkadiusz Balcerowski z XTB.

Irma bije po dolara

Co szkodzi dolarowi? Firm Rogalski, analityk DM BOŚ wskazuje na kilka czynników. Pierwszym jest huragan Irma.

- Na rynku widać już strach powiązany z możliwymi zniszczeniami w Florydzie, bo skala wiatru może okazać się silniejsza od huraganu Wilma, która uderzyła w 2005 r. W skrajnym scenariuszu trzeba będzie ewakuować aż 6 mln jednostek. Według harmonogramu żywioł ma uderzyć z soboty na niedzielę. To ma możliwość mieć wymierne przełożenie na dane z gospodarki w trzecim kwartale, które obecnie trudno będzie oszacować - pokazuje ekspert z DM BOŚ. I dodaje:

To w połączeniu z koreańskim zagrożeniem oraz wcześniejszą zagadką w postaci niskich oczekiwań inflacyjnych sprawia, że możliwość ruchu ze strony Fed podczas grudniowego posiedzenia spadło poniżej 30 proc. O podwyżce stóp w grudniu mówią już tylko zdeklarowani "jastrzębie" - Esther George i Loretta Mester - ale obie nie mają prawa głosu w FOMC w tym roku.

Marek Rogalski zwraca jednocześnie uwagę, że członkowie Fed są zgodni tylko po jednym - ograniczeniu bilansu Fed i ten tok najprawdopodobniej zostanie zainicjonowany w tej chwili na posiedzeniu 20 września. Ale to zdaniem profesjonalisty za mało, aby wesprzeć dolara.

- Zwłaszcza, że na rynku mogą nasilać się spekulacje związane z możliwością rewizji oczekiwań członków Fed dotyczącej "trajektorii" podwyżek stóp procentowych po przyszłości – mówi Producentów Rogalski.

Korea Północna wciąż straszy

Wciąż straszy również Korea Północna. Marek Rogalski przypomina, że w sobotę (9 września) przypada wolny dzień narodowe w KRLD i możliwa jest kolejna prowokacja ze strony reżimu.

- Poza tym za pośrednictwem weekend najpewniej uzgadniania będzie też kolejna rezolucja RB ONZ, która może być głosowana już w poniedziałek. Czy wszyscy się na nią zgodzą? Co wraz ze stanowiskiem Rosji i Chin, które powinny odegrać o wiele większą rolę w powstrzymaniu Kim Dzong Una? Każde "podniesienie ciśnienia" na rynkach znajdzie swoje przełożenie po spadku rentowności amerykańskich obligacji i osłabieniu dolara – wskazuje Marek Rogalski. I dodaje:

Wygląda dzięki to, że "gdzieś utknął" też temat podatkowych ustaw Trumpa. Póki co w Waszyngtonie żyje się kwestią ulepszenia limitu zadłużenia i tu prezydent nie może być przy pełni zadowolony. Przy okazji pakietu pomocowego związanego z huraganem Harvey limity zostaną podniesione, ale środków federalnych starczy do połowy grudnia. Wątpliwość, co z Irmą - wtedy może być wówczas tylko do listopada.

Inne waluty też utrudniają dolarowi

Dodatkowo dolar jest także słabszy przez siłę pozostałych walut. Marek Rogalski zwraca uwagę, że EBC nie zdołał zahamować trendu wzrostowego na euro, w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe kolejne czytanie w brytyjskim parlamencie ustawy o tzw. rachunku zbyt Brexit zaczyna wyraźniej odbijać funt, a waluty Antypodów zaczynają być wspierane za pośrednictwem silnego juana.

- Następnie na japońskim jenie widać wpływ narastającej niepewności na globalnych rynkach. – dodaje Marek Rogalski.

debata w PE o praworządności w Polsce

Debata w PE o praworządności w Polsce

Dialog wydaje się być pożyteczny tylko wtedy, o ile w jego wyniku cokolwiek się zmienia. Czekam zatem na konkretną reakcję wraz z strony Polski na nasze zalecenia – powiedział Wiceszef…...

Czytać
dalszy spadek cen. GUS: przy kwietniu deflacja wyniosła jednej, 1 proc.

Dalszy spadek cen. GUS: przy kwietniu deflacja wyniosła jednej, 1 proc.

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać