blisko

"Perła Niemiec" traci twarz. Ów prestiżowa porażka jest "efektem dużo głębszego problemu"

  • Dom
  • Finanse
  • "Perła Niemiec" traci twarz. Ów prestiżowa porażka jest "efektem dużo głębszego problemu"
Duetsche Bank i Credit Suisse wypadają z Stoxx Europe 50

Deutsche Bank, największy bank w Niemczech, wypada z indeksu Stoxx Europe 50, który to grupuje 50 największych firm zachodniej Europy. To nie jawi się być tylko porażka wizerunkowa, ale też efekt dużo głębszego problemu, z którym od wielu miesięcy stara się zmagać się sektor bankowy na Zepsutym Kontynencie.

Wycena Deutsche Banku od początku roku spadła o ok. pięćdziesiąt proc. z 32 mld euro do obecnych 16 mld i bank nie zaakceptować załapuje się już do odwiedzenia 50 największych spółek indeksowanych w Stoxx Europe. Zestawienie od wielu lat uzupełniane jest na podstawie specjalnego rankingu autorstwa niemieckiej korporacji akcyjnej Deutsche Borse Group.

Deutsche Bank miał problemy

Skąd wzięła się porażka Deutsche Banku? Po na wstępie, zaliczył serię nie do odwiedzenia końca zgodnych z uprawnieniem zachowań, jak np. manipulacja stawkami LIBOR (stopa procentowa kredytów, w jakich bazy pożyczają sobie pieniądze), czy złe kredyty hipoteczne, zbytnio które w ostatnim czasie musiał zapłacić kary rzędu 12 mld euro.

Po drugie, oprócz swych mniejszych i większych grzechów, bank pracuje także dzięki bardzo niskich stopach procentowych, które pochłaniają jego zyski. Nie jest zresztą jedynym, który przez politykę banków centralnych traci pieniądze. W kłopotach są również różne europejskie banki.

Foto: Business Insider Polska Cena giełdowa europejskich banków po 2016 r.

Porażka Deutsche Banku porażką całego sektora

- Porażka Deutsche Banku wówczas efekt dużo głębszego trudności, w jakim znalazł się europejski sektor bankowy a mianowicie mówi Business Insider Polska dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers:

To jest symboliczne zatwierdzenie złego stanu rzeczy. Niedobrze dzieje się również we Włoszech, czy na Wyspach, gdzie w stress testach niekorzystnie wypadł brytyjski pula Barclays.

Bank własnego czasu nazywany "perłą Niemiec" miał ambicje stać się największym bankiem inwestycyjnym przy Europie. - Jednak odbiło mu się to czkawką. Widać jego zapędy są przelewarowane (od lewaru a mianowicie przyp red. ), czyli kapitał był dość agresywnie lokowany, ale nie sprowadziło to solidnych zysków a mianowicie tłumaczy dr Kwiecień.

Co to dokładnie znaczy? W czasach prosperity pula może szukać zysków jak i również "wyciskać" maksimum ze własnego kapitału, kiedy jednak przebywają cięższe czasy, musi ubezpieczyć kapitał, aby zapewnić samemu wypłacalność i pokazać, że jest stabilną instytucją. - W przypadku Deutsche Banku zabrakło tego drugiego a mianowicie wnioskuje Kwiecień.

Niemcy są jednak nadal reprezentowani

Jeśli mówimy o Deutsche Instytucji finansowej, prestiż ma tu kolosalne znaczenie, ponieważ po wykreśleniu spółki z indeksu, w tym elitarnym gronie nie znajdziemy już żadnego niemieckiego banku.

Pozostaną tam z kolei np. francuski BNP Paribas, holenderski ING bądź brytyjski HSBC, a na własną rękę Niemcy będą nadal reprezentowani przez firmy takie jak na przykład: Bayer, Daimler czy Siemens.

Wraz z Deutsche Bankiem z indeksu wypadł szwajcarski Credit Suisse, który to również boryka się z kilkumiesięczną przeceną, która obecnie sięga już 46 proc.

Nadmieńmy jeszcze, iż miejsce wspomnianych banków zainteresuje francuska firma budowlana Vinci oraz holenderski dostawca przemysłowy - spółka ASML.

Tagi: bazy Niemcy akcje Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

autenti - platforma do zatwierdzenia dokumentów przez internet

Autenti - platforma do zatwierdzenia dokumentów przez internet

Rachunki płacimy przez globalna sieć, przelewy wykonujemy online, raz za razem więcej nas przez globalna sieć wypełnia i autoryzuje też PIT-y. Jednak wciąż istnieją dokumenty, pod którymi zawieramy się ręcznie…...

Czytać
artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Na co dzień obcują z wielkimi pieniędzmi, ale to nie zawrotne sumy liczą się tu najbardziej. Nie tylko pieniądze dają szczęście, jednak to, jak wiele dobrego można dzięki nim zdziałać.…...

Czytać