blisko

GUS: ewentualne korekty w sprawie eksportu powinny dotyczyć też importu

  • Dom
  • Finanse
  • GUS: ewentualne korekty w sprawie eksportu powinny dotyczyć też importu
GUS - korekty w sprawie eksportu i importu

Ewentualne korekty wartości eksportu w poprzednich latach muszą dotyczyć obrotu zarówno po eksporcie, jak i również imporcie a mianowicie poinformowała rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego. To odpowiedź w słowa wicepremiera Morawieckiego.

Morawiecki powiedział, że cena eksportu w latach 2014-2015 przeszacowano o 20-30 mld zł, co było związane z zaliczeniem do eksportu wartości fikcyjnych faktur. Tym samym wielkość PKB mogła być zawyżona w latach 2014-2015.

Karolina Dawidziuk, rzeczniczka GUS, pytana była przez PAP, czy wartość fikcyjnych faktur jest zaliczana do eksportu, a tym samym, bądź podwyższa PKB. Wyjaśniła, że faktury nie są źródłem danych dla statystyki gospodarki zagranicznego. Dla obrotów spośród krajami spoza UE wykorzystuje się zgłoszenia celne, zaś dla obrotów z krajami UE - deklaracje Intrastat.

Na pytanie, czy GUS widzi powód do korekty zalety eksportu w poprzednich czasach i czy zamierza jej dokonać, rzeczniczka odpowiedziała:

Jeżeli służby administracji podatkowej dokonają korekt danych w systemie VAT, służba celna przeprowadzi powtórną kontrolę deklaracji Intrastat i dokona korekty danych, naliczy i przekaże do GUS nowe żniwa statystyczne. Wówczas, po bliskiej analizie, GUS podejmie postanowienia o ewentualnej korekcie informacji.

Zaznaczyła, że korekty takiej można dokonywać przez dwa lata od zakończenia roku sprawozdawczego. Dawidziuk zapytana była, czy w wypadku takiej korekty, od fikcyjnych faktur w eksporcie należałoby zabrać fikcyjne faktury w eksporcie. "Ewentualne korekty powinny odnosić się obydwu rodzajów obrotu a mianowicie eksportu i importu" a mianowicie odpowiedziała. Jej zdaniem w tym momencie nie można odnieść się do pytania, na jak dużo zmiany danych mogłyby obniżyć PKB oraz wzrost PKB w latach 2014-2015.

Tagi: PKB gus wskaźniki makroekonomiczne eksport import Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać