blisko

Banki wypowiadają Vistalowi umowy, PZU się asekuruje. Ale jest również dobra wiadomość

  • Dom
  • Gielda
  • Banki wypowiadają Vistalowi umowy, PZU się asekuruje. Ale jest również dobra wiadomość
Banki wypowiadają Vistalowi umowy

Problemów Vistalu ciąg dalszy. PKO BP wypowiedział gdyńskiej spółce umowę kredytową, ING zablokował limity finansowania, a PZU wstrzymuje udzielanie nowych gwarancji ubezpieczeniowych. Ale jest też rzetelna wiadomość. Wierzyciele wycofali morał o upadłość jednej ze spółek zależnych - Vistal Eko.

Dla przypomnienia: w czwartek (14 września) na rynku pojawiły się informacje, że wierzyciele złożyli do sądu wniosek na temat ogłoszenie upadłości dwóch korporacji zależnych Vistalu. Wystąpienie właśnie o Vistal Eko (która ma zwrócić wierzycielowi 841 tys. zł) jak i również Vistal Offshore, gdzie wierzytelność w wysokości 112 tys. zł została już nastawiony. Poza tym jedna ze spółek zależnych - Vistal Construction – sama potrzebuje upadłości, więc też złożyła wniosek do sądu.

"Negocjujemy z bankami"

Prezes Vistalu zapewnia, że zarząd przewodzi rozmowy z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, negocjuje z partnerami handlowymi jak i również szykuje się do zbycia części aktywów.

- Naszym priorytetem jest jak na przykład najszybsze jej uzdrowienie. Do tego – przy wsparciu fachowych doradców – podjęliśmy w tej chwili konkretne działania. Obejmują ów lampy rozmowy z PKO BP, ING, BGŻ BNPP, Credit Agricole, BOŚ oraz BGK dotyczące warunków dalszej współpracy – mówi Ryszard Matyka, prezes Vistal Gdynia.

Akcja restrukturyzacja

W ramach tego procesu Vistal zaproponował bankom zawarcie umowy, która zagwarantowałaby firmie bieżącą płynność wraz z wpływów z kontraktów. - Spółka i jej konsultanta codziennie są w kontakcie z bankami w tej sprawie, w tym także z trzema bankami które, jak rozumiemy, zapobiegawczo podjęły decyzje o zmianie względów współpracy dotyczących części znajdujących się z nami umów kredytowych – wyjaśnia Ryszard Matyka.

Prezes Vistalu umożliwia, że trwają też konwersacji z partnerami handlowymi, które zmierzają do dostosowania względów współpracy do zmienionych okoliczności. Vistal wyodrębnił także grupę aktywów do sprzedaży i rozpoczął proces katalogów sprzedaży.

"Wnioski o upadłość to próba nacisku"

Ryszard Matyka zaznacza, że wszelkie kluczowe kontrakty z kontrahentami zawierane są za pośrednictwem Vistal Gdynia. Zatem przy jego ocenie wnioski o upadłość niektórych spółek zależnych grupy w niewielkim stopniu wpływają na ryzyko niedostatku realizacji tych kontraktów.

- Wnioski te traktuje, jako brak zrozumienia własnej sytuacji czy próbę wymuszenia na nas dokonania konkretnych płatności. Wierzymy, że przy wsparciu naszych wspólników biznesowych, podejmowane działania przełożą się na znaczącą ulepszenie sytuacji płynnościowej Grupy Vistal Gdynia, która z kolei umożliwi przeprowadzić nam skutecznie konieczną reorganizację operacyjną i finansową Grupy Vistal Gdynia.

Dla przypomnienia: w przeszłym tygodniu Vistal poinformował, że musi dokonać gigantycznych odpisów, co obniży o przeszło 80 mln zł wynik brutto spółki. W skutku notowania producenta konstrukcji stalowych spadły przez ostatnie dni o 70 proc.

Portal trójmiasto. pl podał z kolei, że podwładni Vistalu obawiają się, hdy nie dostaną wynagrodzenia. Informację o trudnościach wraz z wypłatą pensji mieli dostać na początku września. Pracownicy i podwykonawcy obawiają się, że spółka jest niewypłacalna i grozi jej upadłość.

artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Artystyczna inicjatywa Deutsche Bank

Na co dzień obcują z wielkimi pieniędzmi, ale to nie zawrotne sumy liczą się tu najbardziej. Nie tylko pieniądze dają szczęście, jednak to, jak wiele dobrego można dzięki nim zdziałać.…...

Czytać
apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Z Apple nie ma dyskusji. Bądź pośrednik handlowy przyjmuje masywne warunki, albo musi odejść z kwitkiem. Dlatego francuski regulator chce wywalczyć dla ów telekomów 48, 5 mln euro odszkodowania. Choć zwykle detale…...

Czytać