blisko

Styczeń był tragiczny. Luty to już oryginalny dramat. Briju przyjmuje pozostały cios

  • Dom
  • Gielda
  • Styczeń był tragiczny. Luty to już oryginalny dramat. Briju przyjmuje pozostały cios
Briju i notowania spółki. Przychody w lutym spadły na temat 80 proc.

Styczniowe wyniki finansowe spółki jubilerskiej Briju wywołały popłoch. Kurs akcji w ciągu zaledwie kilku sesji osunął się o ponad sześcdziesięciu proc. Jak się obrazuje, to jednak był przed chwilą pierwszy cios. Drugi nadszedł w poniedziałek. W komunikacie spółka podała, że do niej przychody w lutym owego roku spadły o 80 proc. Reakcja inwestorów wydaje się natychmiastowa.

"Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży uzyskane w lutym 2017 roku kalendarzowego przez Grupę Kapitałową Briju wyniosły 11, 4 mln zł i były mniejsze od przychodów osiągniętych po lutym 2016 roku o 80 proc. " a mianowicie czytamy w komunikacie firmy.

Briju lepiej poradziła sobie w segmencie jubilerskim. Tutaj firma zanotowała czterech, 6 mln zł profitów, czyli wzrost o 76, 9 proc. Warto jednak pamiętać, że chociaż Briju nazywa siebie spółką jubilerską, to właśnie ta działalność generuje zaledwie wycinek jej prawdziwych zysków.

Spółka zyskiwała przede wszelkim dzięki rynkowi surowcowemu - handlowała m. in. srebrem i złotem. Jak i również to tutaj Briju odnotowuje największą stratę:

W segmencie surowców szacunkowa wartość przychodów ze sprzedaży przy lutym 2017 roku wyniosła 6, 8 mln złotych, co oznacza spadek o 87, 5 proc. w porównaniu do sprzedaży z 02 roku ubiegłego. W ujęciu narastającym przychody ze zbytu w segmencie surowców wyniosły około 16, 0 mln zł i były mniejsze o 84, 2 proc. od sprzedaży zrealizowanej w tym segmencie w czasie od stycznia do lutego 2016 roku.

Na tę wiadomość od razu zareagowali inwestorzy. Na warszawskim parkiecie notowania spółki spadają o ponad 6 proc. [stan dzięki wtorek godz. 11]

Foto: Biznes Onet Notowania Briju

Notowania Briju. Korporacja już wcześniej krawiła

Przypomnijmy, hdy luty i pierwsze dni marca obfitują w zasadnicze wydarzenia dla spółki. 7 lutego akcjonariusze dowiadują się, że duży pakiet 800 tys. akcji sprzedało kilku braci, jedni z głównych udziałowców firmy.  Tydzień potem manewr powtarza inwestor Letamor Holdings Limited, spółka utrwalona na Cyprze z rezydencją w Nikozji.

To wszystko dzieje się dzięki kilka dni przed publikacją wyników, które powodują wyrazisty zjazd giełdowy spółki. Jej szacunkowe skonsolidowane przychody wraz z sprzedaży w styczniu 2017 roku wyniosły 12, 5 mln zł i dawny niższe rdr o 74, 4 proc.  W segmencie surowców szacunkowa wartość zysków spadła o 80, trzech proc. rdr do dziewięć, 2 mln zł, a w segmencie wyrobów jubilerskich sprzedaż wzrosła o 43, 5 proc. rdr, do 3, 3 mln zł.

Kolejnym problemem dla spółki są banki. Pekao wypowiedział Briju umowę limitu kredytowego, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne.

Briju zaczyna krwawić. Podczas pięciu sesji notowania firmy osuwają się o 67 proc., czyli o dwie trzecie wartości spółki. Zobaczcie lutowe i marcowe sytuacje na przygotowanej przez nas infografice.

Foto: Mariusz Olszewski / Business Insider Polska NOTOWANIA BRIJU OD 01. 02. DO 10. 03. Tagi: spółki GPW Briju Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać