blisko

CBA zatrzymało Konrada K., byłego szefa GetBacku. Ma zarzut oszustwa

  • Dom
  • Gielda
  • CBA zatrzymało Konrada K., byłego szefa GetBacku. Ma zarzut oszustwa
Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na szkodę Polskiego Funduszu Rozwoju.

"W dniu dzisiejszym dzięki polecenie Prokuratury Regionalnej przy Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego zatrzymali byłego prezesa spółki GetBack S. Zaś. – Konrada K. " - poinformowała Bialik w komunikacie.

"Prokuratura podjęła decyzję o zatrzymaniu przy związku z koniecznością reprezentowania byłemu prezesowi spółki GetBack S. A. m. in. zarzutów popełnienia przestępstwa usiłowania oszustwa na szkodę Naszego Funduszu Rozwoju S. Natomiast., wyrządzenia szkody po wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę korporacji GetBack S. A. a także przestępstw dotyczących manipulacji instrumentami finansowymi i podawania nieprawdy do publicznej wiadomości na temat działaniach spółki" - podała.

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

"Zatrzymanie powiązane jest ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną przy Warszawie dotyczącym nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack S. A. " - dodała Bialik.

W piątek informację o tymże, że były prezes GetBacku Konrad K. był przesłuchiwany przez prokuraturę w trakcie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w spółce GetBack potwierdziła dla PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka. Konrad K. został przesłuchany w charakterze świadka w ramach śledztwa, które jest wszczęte po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie.

Wraz spośród byłym prezesem zatrzymano Piotra B., przedstawiciela podmiotu oszczędnego, który współpracował z Konradem K.

- W ramach czynności procesowych sporządzanych dziś w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, na polecenie Prokuratury doszło do odwiedzenia zatrzymania kolejnej osoby. Zatrzymanym jest Piotr B., ambasador podmiotu gospodarczego, który współdziałał z byłym prezesem spółki GetBack S. A. Konradem K. - poinformowała prok. Zabłocka-Konopka.

GetBack - historia upadku

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Cennych w stolicy polski w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej.

W kwietniu GPW, w wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Stało się to po tym, kiedy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi rokowania z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze każdymi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały dane, że prowadzą takie gadki. To wywołało reakcję KNF.

W efekcie podpowiedź nadzorcza GetBack odwołała wraz ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa firmy, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła. Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego wykonywania czynności prezesa. 7 maja zrezygnował on z funkcji w zarządzie i radzie nadzorczej. Wcześniej z członkostwa przy radzie nadzorczej zrezygnowała również Alicja Kornasiewicz.

9 maja Sąd Rejonowy na rzecz Wrocławia Fabrycznej zdecydował na temat otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego korporacji GetBack.

Strata netto Grupy wyniosła w 2017 r. ok. 1, 33 mld zł wobec dwie stówy mln zł zysku rok kalendarzowy wcześniej - wynika wraz z wstępnego, niezaudytowanego sprawozdania finansowego. Zgodnie z informacjami GetBack publikację raportu za Jak i również kwartał br. przesunięto z 30 maja na 29 czerwca.

GetBackiem ciekawi się prokuratura

Po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego prokuratura wszczęła śledztwo. Chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wspaniałych rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki wykonywanie operacji finansowych, mających na celu uniknięcie realnej weryfikacji posiadanych przez spółkę plików wierzytelności.

W Prokuraturze Krajowej powstał zespół, który ma zbadać sprawę GetBack.

Według KNF, GetBack SA wyemitował obligacje o łącznej wartości 2, 58 mld zł, których posiadaczami były 9242 podmioty, po tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.

facebook wprowadza język śląski  Tech

Facebook wprowadza język śląski Tech

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci zaś podatki. Ile trafiło do odwiedzenia polskiego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły także prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje.…...

Czytać