Jak sprawdzić zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową
16 października 2020

Czas czytania: 2 minuty

Najważniejsze:

Raporty kredytowe z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych zwykle nie zawierają ocen kredytowych

Możesz być w stanie uzyskać wynik kredytowy od wystawcy karty kredytowej, instytucji finansowej lub wyciągu z pożyczki

Możesz również skorzystać z usługi oceny zdolności kredytowej lub bezpłatnej witryny do oceny zdolności kredytowej

Wiele osób myśli, że jeśli sprawdzisz swoje raporty kredytowe z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych, zobaczysz również wyniki kredytowe. Ale tak nie jest: raporty kredytowe z trzech ogólnokrajowych biur kredytowych zwykle nie zawierają ocen kredytowych. Zanim porozmawiamy o tym, gdzie można uzyskać oceny zdolności kredytowej, jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć o samych ocenach zdolności kredytowej.

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy wiedzieć, jest to, że nie masz tylko jednej zdolności kredytowej. Oceny kredytowe mają na celu odzwierciedlenie ryzyka kredytowego lub prawdopodobieństwa terminowego opłacenia rachunków. Wyniki kredytowe są obliczane na podstawie metody wykorzystującej treść raportów kredytowych.

Dostawcy wyników, tacy jak trzy ogólnokrajowe biura kredytowe – Equifax, Experian i TransUnion – oraz firmy takie jak FICO używają różnych typów modeli oceny zdolności kredytowej i mogą wykorzystywać różne informacje do obliczania ocen kredytowych. Wyniki kredytowe dostarczane przez trzy ogólnokrajowe biura kredytowe również będą się różnić, ponieważ niektórzy pożyczkodawcy mogą przekazywać informacje do wszystkich trzech, dwóch lub jednego lub wcale. Pożyczkodawcy i wierzyciele mogą korzystać z dodatkowych informacji, innych niż wyniki kredytowe, w celu podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu.

Jak więc uzyskać ocenę zdolności kredytowej? Oto kilka sposobów:

  • Sprawdź swoją kartę kredytową, instytucję finansową lub wyciąg z pożyczki. Wiele firm obsługujących karty kredytowe, banki i firmy pożyczkowe zaczęło wystawiać oceny kredytowe swoim klientom. Może znajdować się na wyciągu lub możesz uzyskać do niego dostęp online, logując się na swoje konto.
  • Kupuj wyniki kredytowe bezpośrednio od jednego z trzech głównych biur kredytowych lub innego dostawcy, takiego jak FICO.
  • Skorzystaj z usługi oceny zdolności kredytowej lub bezpłatnej witryny oceny zdolności kredytowej. Niektóre witryny zapewniają użytkownikom bezpłatną zdolność kredytową. Inni mogą przedstawiać oceny kredytowe klientom monitorującym kredyt, płacącym miesięczną opłatę abonamentową.

Oprócz sprawdzania swoich wyników kredytowych dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie raportów kredytowych, aby upewnić się, że informacje są dokładne i kompletne.

Masz prawo do bezpłatnej kopii raportów kredytowych co 12 miesięcy od każdego z trzech ogólnokrajowych biur informacji kredytowej, odwiedzając stronę www.annualcreditreport.com. Możesz również utworzyć konto myEquifax, aby co roku otrzymywać sześć bezpłatnych raportów kredytowych Equifax. Ponadto możesz kliknąć „Uzyskaj moją bezpłatną ocenę kredytową” na pulpicie nawigacyjnym myEquifax, aby zarejestrować się w Equifax Core Credit , aby otrzymać bezpłatny miesięczny raport kredytowy Equifax i bezpłatny miesięczny wynik kredytowy VantageScore® 3.0, oparty na danych Equifax. VantageScore to jeden z wielu rodzajów ocen kredytowych.

Jeżeli w raportach kredytowych znajdziesz informacje, które Twoim zdaniem są niedokładne lub niekompletne, skontaktuj się z pożyczkodawcą lub wierzycielem. Możesz również zgłosić spór do biura informacji kredytowej, które dostarczyło raport. W Equifax możesz utworzyć konto myEquifax, aby złożyć spór. Odwiedź naszą stronę dotyczącą sporów, aby poznać inne sposoby przesyłania sporu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy