blisko

Poranna kawa wcale odrzucić jest dobra. Może przynosić spadki energii

  • Dom
  • Lifestyle
  • Poranna kawa wcale odrzucić jest dobra. Może przynosić spadki energii
Jak najlepiej pić poranną kawę

Jeśli uważasz, że bez filiżanki niedużej czarnej nie dasz porady zacząć dnia - zastanów się kolejny raz. Poranna kawa jest powszechnie uważana zbytnio zbawienie, ale picie jej w nieodpowiednim czasie ma możliwość mieć skutki odwrotne od oczekiwanych, czyli powodować zmniejszenie energii.

Pierwszą kawuchę powinniśmy wypijać dopiero według 9. 30 - co najmniej jeśli nasz tryb snu jest w miarę regularny i pracujemy w godzinach 9-17 - radzi neurolog Steven Miller z Uniwersytetu Medycznego w Maryland. Codziennie bada on wpływ specyfików i innych środków w mózg.

Kawa, pomysłowość, kortyzol

Dlaczego tak się dzieje? Między 8. 00 natomiast 9. 00 rano system produkuje największe ilości kortyzolu - tzw. hormonu poddenerwowania - który reguluje także energię w naszym ciele poprzez wpływ na pułap glukozy we krwi (glukoza jest podstawowym związkiem energetycznym większości organizmów). Kortyzol zapewnia nam więc rano przyrodzony zastrzyk energii, a tej poziom zaczyna spadać naturalnie ok. 9. 30 - wyjaśniał Miller w rozmowie z serwisem Gastropod.

Kawa ogranicza produkcję kortyzolu, an organizm nie generuje samodzielnie tyle energii o świcie, ile powinien. Jeżeli więc wypijemy kawę zanim 9. 30, a tym bardziej przed 9. 00 rano, osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego: nasz system będzie mieć mniej energii z natury, zaś zacznie bardziej polegać dzięki kofeinie.

Kiedy najlepiej pić kawę w przeciągu dnia

Co jednak istotne, jeśli kawa wcześnie rano wejdzie nam w nawyk, może to mieć również rezultaty długofalowe dlan organizmu - ostrzega "Time". Im więcej nawyk trwa, tym bardziej ciało jest odporny na kofeinę, bo zastępuje ona owszem występujący kortyzol, zamiast mu pomagać.

W rezultacie potrzebujemy więcej kawy spośród samego rana, by rozruszać organizm, an im większą ilość wiadomości jej pijemy, tym bardziej zaburzamy produkcję kortyzolu - jak i również energetyczne koło się mieści. To m. in. zatem wiele osób uzależnionych od czasu czarnego napoju wstaje o świcie z poczuciem, że z brakiem filiżanki małej czarnej odrzucić będą w stanie rozewrzeć oczu.

"Timie" zaznacza do tego, że według testowań naukowców istnieją w ciągu dnia trzy momenty, podczas gdy organizm produkuje więcej kortyzolu: ok. 8-9 o świcie, potem ok. 12. 00-14. 00, a następnie w porządku. 17. 00-18. 00. Najlepiej więc jest pić kawuchę najpierw rano w godzinach 10. 00-12. 00, a następnie po południu a mianowicie między 14. 00 i 17. 00.

Tagi: kawusia zdrowie nawyki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

coraz więcej miliarderów. Na wierzchołku listy Bill Gates  Pieniądze

Coraz więcej miliarderów. Na wierzchołku listy Bill Gates Pieniądze

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto dzięki popularnym portalu społecznościowym. Więcej niż jeden powody Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"…...

Czytać
co zagraża firmowym danym? Jakim sposobem zadbać o bezpieczeństwo danych?

Co zagraża firmowym danym? Jakim sposobem zadbać o bezpieczeństwo danych?

Foto: Materiał zewnętrznyNieprawidłowe administrowanie dostępami do danych, konta bankowego osierocone, kradzież tożsamości cyfrowej – to tylko frakcja z listy źródeł ewentualnych zagrożeń bezpieczeństwa danych w firmie, na które wskazuje Paweł Kowalski…...

Czytać