blisko

Polacy chętniej zmierzają dzięki 500 plus. Tenże kraj jest hitem turystycznym

  • Dom
  • Lifestyle
  • Polacy chętniej zmierzają dzięki 500 plus. Tenże kraj jest hitem turystycznym
Grecja popularna w wśród polskich turystów

Grecja bije rekordy famy wśród turystów. Z papieru Polskiej Izby Turystyki (PIT) wynika, że już inny rok z rzędu kraj ten jest najchętniej wybieraną destynacją wakacyjną. Na innym miejscu znalazła się Bułgaria, a za nią Belgia. Polacy chętniej podróżują za sprawą programowi 500 plus.

- Podobnie jak dwanaście miesięcy temu, Grecja była ulubionym kierunkiem Polaków udających się na letnie wakacje wraz z organizatorami turystyki. Jej udział w rynku letnich podróży zorganizowanych przekroczył jedną trzecią. Na drugą pozycję z udziałem ponad czternaście proc. wysunęła się Bułgaria, prześcigając trzecią w naszym roku Hiszpanię - mówi prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Oznacza to, że niemal jakie możliwości trzeci Polak odpoczywał po Grecji.

Pięć greckich wysp rządzi

Raport PIT sporządzony został na podstawie danych zebranych od trzech jej członków: Fly. pl, Travelplanet. pl i Wakacje. pl. Jak wynika z papieru, 30 proc. wszystkich odbiorców biur podróży odpoczywało od maja do końca sierpnia na pięciu greckich wyspach: Kreta, Rodos, Zakynthos, Korfu i Kos. Będą one jednocześnie w dziesiątce najpopularniejszych miejsc urlopowych.

- Turcja i Synaj uzupełniają pierwszą piątkę kierunków wybieranych przez klientów biur podróży i odrabiają opłaty po zawirowaniach z latek ubiegłych. Również Chorwacja przy tym roku notuje ogromne wzrosty popularności wśród polskich turystów. Ponieważ to trend wybierany często przez osoby podróżujące indywidualnie własnym pojazdem, w biurach podróży ma niższą sprzedaż i zajmuje niższą pozycję na liście - podał prezes PIT.

Wycieczki podrożały

Z papieru wynika, że średnia wartość wakacji rok do r. zmieniła się o w porządku. 2-3 proc. - Za wakacje w Grecji, Bułgarii i Hiszpanii Ludzie z polski musieli w tym r. zapłacić więcej: od 3 proc. (Bułgaria i Hiszpania) do 10 proc. (Grecja). O 22 proc. wzrosła cena wyjazdów do Turcji, która mimo to weseli się dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów - odczytujemy.

Niewiadomski wskazał, że mijające już wakacje zostały pierwszym sezonem letnim, po którym obowiązywały nowe ubezpieczenia finansowe dla klientów biur podróży.

- Turyści są obecnie objęci nie tylko gwarancjami bankowymi lub ubezpieczeniowymi, ale również ochroną w ramach Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Owe dwa filary zabezpieczeń umożliwiają stuprocentową gwarancję wypłaty nakładów w razie niewypłacalności organizatora turystyki - tłumaczył.

Dodał, że poczucie finansowego bezpieczeństwa pozytywnie wpłynęło w wyniki sprzedaży ofert firm turystycznych podróży. Szczególnie dobitnie można zobaczyć to na przykładzie wzrostów notowanych przez zrzeszonych przy PIT multi-agentów turystycznych, które polski przekraczały 37 proc.

500 plus stymuluje podróżom

Jak mówił, "najprawdopodobniej" do odwiedzenia zwiększonego popytu na pomoce turystyczne, mógł pośrednio przyczynić się program "500 plus".

"Inne przyczyny ekonomiczne to niskie ceny powietrza lotniczego, czy stabilne a mianowicie a w drugiej partii sezonu - znaczne utrwalenie się kursu polskiej waluty" - powiedział.

Raport pokazuje, że Polacy nabywają coraz więcej wycieczek jak i również coraz wcześniej. - Prawie 8 proc. odbiorców jest gotowych do rezerwacji letniego urlopu prawie rok kalendarzowy wcześniej (październik, listopad, grudzień). Zaobserwować można wyjątkowo niski odsetek rezerwacji do dziesięć dni przed wylotem a także wyjątkowo wysoki odsetek rezerwacji dokonywanych przynajmniej dwa miesiące przed wylotem - czytamy.

Ponadto Polacy preferują jeździć częściej, ale na krócej. Urlopy dwutygodniowe w szczycie sezonu planuje mniej niż co piąta familia. W wyjazdach zorganizowanych powoli powstaje nowy segment branży: wyjazdy 3-4-dniowe, city-breaks, przedłużone weekendy.

Wyjazdy dwutygodniowe pozostają domeną lipca a także sierpnia i zainteresowane istnieją nimi głównie rodziny wraz z dziećmi. Poza sezonem wakacji szkolnych dominują wyjazdy jednotygodniowe dwóch osób dorosłych.

Z danych PIT powstaje, że w turystyce zorganizowanej widać dominację wycieczek samolotowych, spada natomiast udział ofert wakacyjnych autokarowej (w ubiegłych czasach wynosił on odpowiednio 5 proc. i 4 proc. ).

forbes. Ranking najbardziej wartościowych firm świata w 2016 r.  Pieniądze

Forbes. Ranking najbardziej wartościowych firm świata w 2016 r. Pieniądze

Najnowszy ranking "Forbesa" nie przyniósł zaskoczenia. Na czele najbardziej cennych marek na świecie znalazł się po raz szósty z rzędu Apple. Położenie na podium zajęły też Google i Microsoft. Spośród kolei miano…...

Czytać
firmy paliwowe wyrzucą 120 tys. osób przez niskie ceny ropy

Firmy paliwowe wyrzucą 120 tys. osób przez niskie ceny ropy

120 tyś osób zostanie zwolnionych z pracy w brytyjskiej filii paliwowej do końca 2016 roku. To pokłosie niskich cen ropy. Jeszcze w 2014 roku pełny sektor gazu i ropy w Wielkiej…...

Czytać