blisko

Eksperci: czeka nas najdroższe tankowanie od pięciu lat

  • Dom
  • Motoryzacja
  • Eksperci: czeka nas najdroższe tankowanie od pięciu lat
Ceny benzyny w Polsce. Najdroższe tankowanie od 5 lat

Beznzyna wciąż droga. W nadchodzącym tygodniu podróżowanie samochodem będzie najdroższe od pięciu lat, choć - jak przewidują eksperci - scenariusz w obniżki cen paliw przy kolejnych dniach jest realny. Wypowiedzi saudyjskich oficjeli nt. zwiększenia wydobycia spowodowały obniżki cen ropy na świeckich rynkach.

Eksperci Reflexu wyliczyli, że rachunki zbytnio paliwo będą wyższe niż przed rokiem o dwunastu proc. w przypadku benzyny, o 17 proc. przy przypadku diesla i o 18 proc. w sytuacji autogazu.

Ceny benzyny przy Polsce. Najdroższe tankowanie od 5 lat

Analitycy e-petrol przewidują, że w tygodniu, po którym przypada Święto Zmarłych, za benzynę 95-oktanową należy będzie zapłacić między cztery, 99-5, 11 zł za litr ON 5, 10-5, 20 za litr, zatankowanie litra autogazu to wydatek 2, 46-2, 54 złotych.

"Początek listopada wówczas okres wzmożonego ruchu w drogach. Dlatego warto wyszukiwać stacji, na których paliwa są najtańsze. Pomóc mogą w niniejszym nowoczesne urządzenia ochronne, takie jak aplikacja mobilna tuTankuj. Za jej pośrednictwem kierowcy dzielą się danymi o cenach paliw jak i również w mijającym tygodniu zarejestrowali na Dolnym Śląsku nadzwyczajnie niską cenę benzyny bezołowiowej 95 na poziomie cztery, 79 za litr" - rekomendują eksperci e-petrolu.

Choć w ostatnich dobach na światowych rynkach ropa taniała, to jednak nie przełożyło się to dzięki wyraźną przecenę w lokalnych rafineriach. W doświadczeń analityków dzieje się naprawdę z powodu równoległego osłabienia złotego w relacji do odwiedzenia dolara.

Benzyna bezołowiowa co prawda potaniała przy skali tygodnia o przeszło 40 złotych i kosztuje aktualnie w hurcie średnio 3902, 40 zł za metr sześc., ale przy górę poszły za wówczas notowania oleju napędowego. Metr sześcienny diesla dzisiaj po rafineriach jest średnio wyceniany na 4 tys. 232, 40 zł, czyli 26, 60 zł powyżej poziomu z poprzedniego piątku.

"Jeszcze kilka dni nim na rynku normą dawny ceny przekraczające 80 dol. za baryłkę, a kluczowym stymulatorem nastrojów pozostawała ryzyko amerykańskich sankcji na Iran, które wejdą w żywot 4 listopada. Dodatkowym czynnikiem niepokoju została także sprawa zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskiej placówce konsularnej. Realna stała się obraz sankcji amerykańskich na Rijad, jednak na razie tegoż rodzaju sugestia nie została wypowiedziana wprost, an oficjele saudyjscy gorąco zapewniają podczas gdy, że ich kraj jest gotów zaspokoić rynkowe niedobory w konsekwencji wstrzymania eksportu z Iranu" - wypatrzyli w piątek.

Szereg czynników obniża ceny ropy naftowej

Tymczasem - podkreślili a mianowicie saudyjski minister ds. energetyki, Chalid al-Falih zapowiedział w ostatnio, że jego państwo zamierza dążyć do "zaspokojenia wszelkich żądań, aby zapewnić zadowolenie klientów". Do tegoż doszła czwartkowa wypowiedź saudyjskiego gubernatora w Organizacji Królestw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), który spodziewa się "nawet zaistnienia nadpodaży w końcówce tego roku".

"Podobne sugestie dość jednoznacznie mamy na obniżki cen ropy na rynkach" - konkludują analitycy e-petrol.

Z kolei analitycy Reflexu zauważają, że są pierwsze zapowiedzi zmiany nastawienia producentów ropy naftowej.

O ile ze względu na niepewną sytuację podażową w krótkim okresie, pozwolili na ponowny wzrost świeckich zapasów ropy naftowej, naprawdę w dłuższej perspektywie tenże stan jest nie do odwiedzenia zaakceptowania. Bardzo prawdopodobne dlatego, że w grudniu, podczas gdy można będzie ocenić w tej chwili sytuację podażową na rynku po ograniczeniach eksportu ropy irańskiej, podjęta zostanie rozstrzygnięcie o stopniowym zmniejszeniu produkowaniu, począwszy od początku 2019 roku.

"Tym bardziej, że ryzyko dla dalekiej rewizji w dół prognoz wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej wyraźnie wzrosło, a szacunki wzrostu produkcji ropy naftowej w krajach poza OPEC są systematycznie rewidowane po górę. Innymi słowy mówiąc OPEC nie dopuści do ponownego załamania cen ropy naftowej i będzie swoją polityką podażową starał się je stabilizować w rejonie 60-90 dol za baryłkę" a mianowicie przewidują.

apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Aplikacje ze sklepów Apple i Yahoo powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i stosowania danych konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz 26 międzynarodowych instytucji ochraniających konsumentów. Zaapelowały one do obu cyfrowych…...

Czytać
apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Apple przed sądem we Francji. Za niedozwolone chwyty po umowach z telekomami

Z Apple nie ma dyskusji. Bądź pośrednik handlowy przyjmuje masywne warunki, albo musi odejść z kwitkiem. Dlatego francuski regulator chce wywalczyć dla ów telekomów 48, 5 mln euro odszkodowania. Choć zwykle detale…...

Czytać