blisko

Młodzi ruszyli po apartamentu mieszkalnego, pieniądze topnieją. Ten pula wstrzymuje nabór wniosków

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • Młodzi ruszyli po apartamentu mieszkalnego, pieniądze topnieją. Ten pula wstrzymuje nabór wniosków
Bank Zachodni WBK wstrzymał rekrutacja wniosków z programu MdM  Nieruchomości

Z początkiem 2017 roku bazy wznowiły nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodzieży (MdM), z którego można dostać dofinansowanie do zakupu pierwszego lokum. Zainteresowanie MdM jest tak duże, że już dziewięć dni następnie Bank Zachodni WBK ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie morałów. Wsparcie można jeszcze dostać w innych bankach, lecz pieniędzy nie starczy na długi czas.

"BZ WBK podjął decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o kredyty hipoteczne Mieszkanie dla Młodych z planowaną datą wypłaty dofinansowania na 2017 r. począwszy od środy 11 stycznia br. z uwagi w ryzyko wyczerpania się w najbliższych dniach limitu środków na wypłaty dofinansowania" - poinformowała. pl Agnieszka Nachyła, menadżer ds. produktów hipotecznych w Banku Zachodnim WBK.

"Bank odrzucić jest w stanie przewidzieć dokładnego terminu wyczerpania zakresu, nie mniej jednak wraz ze względów operacyjnych przyjmowanie wniosków po 10 stycznia oddziałuje na zwiększenie ryzyka, hdy dofinansowanie nie zostanie przyznane" - czytamy w reakcji przesłanej. pl.

Mieszkania w przyszłym roku będą tańsze? Agencja prognozuje

Jednocześnie przedstawicielka agencji bankowej wyjaśnia, że w wyjątkowych sytuacjach wniosek o dofinansowanie MdM może być przyjęty po 10 stycznia. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy np. klient był już wcześniej przy trakcie kompletowania dokumentów jak i również umówił się z bankiem na złożenie wniosku według tym terminie pod warunkami, że limit będzie osiągalny.

Mieszkanie dla Młodych

Początkowo prognozowano, że dopłaty w zakresie programu Mieszkanie na rzecz Młodych wyczerpią się przy lutym czy marcu. Podczas gdy, wiele wskazuje na to, że fundusze mogą "rozejść się" już w kwietniu.

Po wyczerpaniu puli pieniędzy na 2017 r., kupujący mieszkanie w ramach MdM do dyspozycji będą mieli jednak jeszcze sposobność skorzystania z połowę puli na 2018 r.

"W ustawie na ostatni rok działania MdM (po 2018 r. zostanie mężczyzna wygaszony) wpisano 762 mln zł, czyli do 1-wszą stycznia 2018 r. użyć można 381 mln złotych, z czego 138 mln już zostało zablokowane. To oznacza, że w pozostałej połowie 2017 roku program będzie martwy, an ewentualni chętni na dofinansowanie będą musieli czekać na start 2018 roku" - wskazali w swojej analizie specjaliści Home Broker.

Ponad 8 tys. wniosków

We wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego na swoim koncie dzięki Twitterze poinformował, że topnieje limit na 2017 dwanaście miesięcy. Do 9 stycznia wpłynęło 8078 wniosków na łączną kwotę 224, 3 mln zł.

Mieszkanie dla młodych - topnieje limit na 2017 r., do odwiedzenia dzisiaj wpłynęło 8078 wniosków na 224, 3 mln zł. @MIB_GOV_PL #MdM

— Bank BGK (@BGK_pl) January 9, 2017

Pula dofinansowania zakupu mieszkania w obrębie MdM na 2017 dwanaście miesięcy to łącznie 746 mln zł. Według zasadami systemu, przed 1 stycznia danego roku można wykorzystać wyłącznie 50 proc. pieniędzy z puli określonej na wiadomy rok. Druga część kwoty przewidziana na ten rok kalendarzowy wynosi 370 mln zł.

Kto może wykorzystać z MdM

Mieszkanie na rzecz Młodych polega na dofinansowaniu do wkładu własnego (od 10 do 30 proc. ) oraz na udzieleniu dodatkowego finansowania na spłatę części kredytu. O poparcie mogą się ubiegać osoby do 35. roku egzystencji, kupujące swoje pierwsze mieszkanie, które - oprócz dokonania warunku cenowego - musi mieścić się w limicie powierzchniowym. Wprowadzono ułatwienia dla rodzin wielodzietnych, których nie dotyczy zasada pierwszego apartamentu mieszkalnego. Mogą kupić większą mienie nieruchome i otrzymać znacznie lepszą dopłatę.

MdM dostępne, ale trzeba się śpieszyć. "Pula wyczerpie się przy miesiąc lub dwa"

Limity określają maksymalny pułap cen, którego kupujący nie zaakceptować mogą przekroczyć. "Wyliczane istnieją co pół roku w podstawie wskaźników wartości odtworzeniowej publikowanych przez wojewodów, na rzecz woj. pomorskiego publikacja ma miejsce na początku stycznia i początku lipca, dzięki pozostałym obszarze kraju jest to przełom marca i kwietnia oraz września i października" - wyjaśniają analitycy Home Broker.

Chętni na dofinansowanie mogą składać obserwacje kredytowe w jednym wraz z 14 banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Program MdM po 2018 roku posiada zostać wygaszony.

hakerzy podszywają się pod DHL. Uwaga na fałszywy mejl  Tech

Hakerzy podszywają się pod DHL. Uwaga na fałszywy mejl Tech

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
góra: zmiany w OFE zniszczyły zaufanie do państwa

Góra: zmiany w OFE zniszczyły zaufanie do państwa

Przesunięcie środków spośród OFE do ZUS, jakiego rząd dokonał w zeszłym roku, było zniszczeniem powierzenia do powszechnego systemu emerytalnego i w ogóle instytucji państwa. Naprawienie tej szkody zabierze lata - twierdzi…...

Czytać