blisko

Temat: Gospodarka

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje wspaniałą sieć kawiarni

Mieszkania nadal stanowią bardzo fascynującą formę inwestycji. W zestawieniu do ubiegłego roku do 28 procent zwiększył się odsetek nabywców mieszkań wraz z przeznaczeniem pod wynajem a mianowicie wynika z przekazanej PAP analizy RynekPierwotny. pl i Metrohouse.

Jak powstaje z badania, zamożni Polacy inwestycje w nieruchomości a mianowicie w tym przede wszelkim mieszkaniowe - uznają zbyt absolutnie najlepszą formę lokowania kapitału.

Inwestycje

Ekspert portalu RynekPierwotny. pl. Jarosław Jędrzyński wskazał, że "sądzi tak aż dwie 3 ankietowanych respondentów".

Tu mają powstać mieszkania plus. Trzy nowe pozycje

- Kolejne pozycje owego typu rankingów: złoto, giełda, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, dzieła sztuki czy obligacje, mają w porównaniu z nieruchomościami zdecydowanie drugorzędne znaczenie dla rodaków dysponujących środkami do zainwestowania - dodał.

Z badań ankietowych zrealizowanych przez sieć biur posiadłości Metrohouse wynika, że w I kwartale 2018 r. 28 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym stało się dokonywanych z zamiarem inwestycyjnym.

Jak przypomniał specjalista Metrohouse Marcin Jańczuk przy ubiegłym roku odsetek tenże wyniósł 23 proc. - Nadal klienci nabywając apartamentu mieszkalnego w celu przeznaczenia katalogów do wynajmu nie do samego końca odkrywają swoje późniejsze plany przed deweloperem lub pełnomocnikiem. Fala inwestowania w nieruchomości może być jeszcze potężniejsza, zresztą widać to według liczbie ofert na sektorze wynajmu - stwierdził.

Średnia cena

Zebrane dane wskazują, że w skali kompletnego kraju średnia kwota nabywanego mieszkania w dziedzinie wtórnym po celach inwestycyjnych to 265 tys. zł. W Warszawie kwota ta jest trochę wyższa - wynosi 306 tys. zł i pozwala na zakup niewielkiego dwupokojowego mieszkania.

Z kolei jak wynika z sondażu portalu RynekPierwotny. pl przeprowadzonego wśród deweloperów, w przeszłym roku więcej niż co trzecie mieszkanie z czołowej ręki nabywane było zbytnio gotówkę. Z tego następnie dwie trzecie lokali kupowanych było z przeznaczeniem typowo inwestycyjnym, a więc wraz z myślą o wystawieniu w rynku wynajmu. Tylko jedna trzecia mieszkań była kupowana na potrzeby własne.

Jędrzyński ocenił, że "tak imponująca popularność lokalu mieszkalnego jako inwestycji wynika przede wszystkim z istotnej gwoli rodzimej mentalności namacalności do niej przedmiotu i pewności posiadania".

Planujesz zakup mieszkania? Prognozy analityków mogą rozczarować

- Po drugie zaś z mocno utrwalonego, acz niekoniecznie do finiszu słusznego przekonania o deficytu większego ryzyka inwestycyjnego lub też konieczności posiadania specjalnej wiedzy i doświadczenia, w charakterze koniecznego warunku skutecznego zarabiania na nieruchomościach - dodał.

Zwrócił też uwagę, iż nie bez znaczenia pozostanie też "niedobór alternatywnych jak i również konkurencyjnych form inwestowania kapitału szczególnie w kontekście rekordowo niskich stóp procentowych".

Większe ryzyko?

Eksperci są zgodni, że "na razie dalsze inwestycje mieszkaniowe nie staną się coraz bardziej ryzykowne". "Rynek wypożyczania komercyjnego rośnie obecnie w tempie około 20 tys. nowych lokali rocznie, co jak na rodzime wzory jest ilością wręcz symboliczną. Do tego rządowy system Mieszkanie Plus tymczasem zabrnął w ślepą uliczkę, co oznacza brak jakiejkolwiek konkurencji dla mieszkaniowego wynajmu komercyjnego po dłuższym terminie" - dodali.

Ponadto - jak ocenili - stopy oprocentowania NBP jeszcze dość długo pozostaną na obecnych nadzwyczajnie niskich poziomach. "Oznacza to wciąż dobre, by nie powiedzieć optymalne perspektywy dla kontynuacji inwestycyjnego boomu dzięki krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych" - podsumowali.

afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać