blisko

Temat: Gospodarka

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje wspaniałą sieć kawiarni

Mieszkania nadal stanowią bardzo fascynującą formę inwestycji. W zestawieniu do ubiegłego roku do 28 procent zwiększył się odsetek nabywców mieszkań wraz z przeznaczeniem pod wynajem a mianowicie wynika z przekazanej PAP analizy RynekPierwotny. pl i Metrohouse.

Jak powstaje z badania, zamożni Polacy inwestycje w nieruchomości a mianowicie w tym przede wszelkim mieszkaniowe - uznają zbyt absolutnie najlepszą formę lokowania kapitału.

Inwestycje

Ekspert portalu RynekPierwotny. pl. Jarosław Jędrzyński wskazał, że "sądzi tak aż dwie 3 ankietowanych respondentów".

Tu mają powstać mieszkania plus. Trzy nowe pozycje

- Kolejne pozycje owego typu rankingów: złoto, giełda, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, dzieła sztuki czy obligacje, mają w porównaniu z nieruchomościami zdecydowanie drugorzędne znaczenie dla rodaków dysponujących środkami do zainwestowania - dodał.

Z badań ankietowych zrealizowanych przez sieć biur posiadłości Metrohouse wynika, że w I kwartale 2018 r. 28 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym stało się dokonywanych z zamiarem inwestycyjnym.

Jak przypomniał specjalista Metrohouse Marcin Jańczuk przy ubiegłym roku odsetek tenże wyniósł 23 proc. - Nadal klienci nabywając apartamentu mieszkalnego w celu przeznaczenia katalogów do wynajmu nie do samego końca odkrywają swoje późniejsze plany przed deweloperem lub pełnomocnikiem. Fala inwestowania w nieruchomości może być jeszcze potężniejsza, zresztą widać to według liczbie ofert na sektorze wynajmu - stwierdził.

Średnia cena

Zebrane dane wskazują, że w skali kompletnego kraju średnia kwota nabywanego mieszkania w dziedzinie wtórnym po celach inwestycyjnych to 265 tys. zł. W Warszawie kwota ta jest trochę wyższa - wynosi 306 tys. zł i pozwala na zakup niewielkiego dwupokojowego mieszkania.

Z kolei jak wynika z sondażu portalu RynekPierwotny. pl przeprowadzonego wśród deweloperów, w przeszłym roku więcej niż co trzecie mieszkanie z czołowej ręki nabywane było zbytnio gotówkę. Z tego następnie dwie trzecie lokali kupowanych było z przeznaczeniem typowo inwestycyjnym, a więc wraz z myślą o wystawieniu w rynku wynajmu. Tylko jedna trzecia mieszkań była kupowana na potrzeby własne.

Jędrzyński ocenił, że "tak imponująca popularność lokalu mieszkalnego jako inwestycji wynika przede wszystkim z istotnej gwoli rodzimej mentalności namacalności do niej przedmiotu i pewności posiadania".

Planujesz zakup mieszkania? Prognozy analityków mogą rozczarować

- Po drugie zaś z mocno utrwalonego, acz niekoniecznie do finiszu słusznego przekonania o deficytu większego ryzyka inwestycyjnego lub też konieczności posiadania specjalnej wiedzy i doświadczenia, w charakterze koniecznego warunku skutecznego zarabiania na nieruchomościach - dodał.

Zwrócił też uwagę, iż nie bez znaczenia pozostanie też "niedobór alternatywnych jak i również konkurencyjnych form inwestowania kapitału szczególnie w kontekście rekordowo niskich stóp procentowych".

Większe ryzyko?

Eksperci są zgodni, że "na razie dalsze inwestycje mieszkaniowe nie staną się coraz bardziej ryzykowne". "Rynek wypożyczania komercyjnego rośnie obecnie w tempie około 20 tys. nowych lokali rocznie, co jak na rodzime wzory jest ilością wręcz symboliczną. Do tego rządowy system Mieszkanie Plus tymczasem zabrnął w ślepą uliczkę, co oznacza brak jakiejkolwiek konkurencji dla mieszkaniowego wynajmu komercyjnego po dłuższym terminie" - dodali.

Ponadto - jak ocenili - stopy oprocentowania NBP jeszcze dość długo pozostaną na obecnych nadzwyczajnie niskich poziomach. "Oznacza to wciąż dobre, by nie powiedzieć optymalne perspektywy dla kontynuacji inwestycyjnego boomu dzięki krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych" - podsumowali.

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać