blisko

Turyści ukrywają gotówkę przy walizkach. Celnicy zebrali potężną kwotę

  • Dom
  • Pieniadze
  • Turyści ukrywają gotówkę przy walizkach. Celnicy zebrali potężną kwotę
Ile pieniędzy można przewieźć bez zgłoszenia?  Pieniądze

Przewóz przez granicę gotówki odpowiadającej 10 milionów euro lub więcej trzeba zgłosić - przypomina Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Od początku wakacji ujawniono w bagażach przewóz nieomal 1, 5 miliona euro.

"W walizce, mieści się nieco ponad czterysta tysięcy euro i takich ujawnień dokonujemy. Jednak zbytnio przewóz ponad 10 milionów euro w gotówce bez zgłoszenia naszym służbom grozi kara grzywny" – powiada cytowany w komunikacie wódz Izby Administracji Skarbowej po Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Według niego mazowieckie służby celno-skarbowe na lotniskach owocnie zatrzymują próby przewożenia zapłaty w bagażach podróżnych, od początku wakacji ujawniono transport nie zgłoszonej gotówki przy bagażach na 1 mln 424 tys. 650 €.

Co trzeba zgłosić?

Pieniądze nie zaakceptować trafiły na konto. Stwierdź, kiedy bank może zablokować przelew

Jeżeli przywozimy do Polski lub wywozimy kasę w kwocie równej lub przekraczającej 10 tys. € (lub równowartość w innej walucie), to fakt tenże trzeba zgłosić organom celnym lub Straży Granicznej. W tym celu należy napełnić w dwóch egzemplarzach formularz zgłoszenia środków pieniężnych, który to powinien być opieczętowany a także podpisany przez funkcjonariusza celno-skarbowego lub Straży Granicznej.

W deklaracji należy zgłosić: lokalne i zagraniczne środki płatnicze (banknoty i monety) będące w danym kraju prawnym środkiem płatniczym (również te wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie); papiery wartościowe takie jak na przykład: czeki, czeki podróżne, weksle i przekazy pieniężne; srebro dewizowe i platynę dewizową. Chodzi o złoto i platynę w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykaty, wraz z wyjątkiem stosowanych w metodzie dentystycznej oraz przedmiotów wraz ze złota i platyny najczęściej niewytwarzanych z tych kruszców.

W komunikacie poinformowano, że na żądanie funkcjonariuszy celno-skarbowych lub Straży Granicznej podróżny przekraczający granicę państwową musi przedstawić do inspekcji przywożone środki płatnicze. "Organy te uprawnione są także do przeprowadzenia kontroli bagażu oraz kontroli osobistej w celu sprawdzenia, czy obowiązek zgłoszenia został wykonany w zwróceniu do wszystkich środków płatniczych. Kontroli mogą być poddani również podróżni, którzy nie deklarują przewożenia środków płatniczych" - zaznaczono.

"Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przywozu do odwiedzenia Polski środków płatniczych albo podanie w deklaracji mijających się z prawdą danych, a także o ile nie przedstawienie ich do odwiedzenia kontroli organom celnym bądź organom Straży Granicznej ulega karze grzywny za wykroczenie skarbowe" - dodano.

hollande chce europejskiego rządu. Posiada odnowić wiarę we wspólną Europę  Ze świata

Hollande chce europejskiego rządu. Posiada odnowić wiarę we wspólną Europę Ze świata

Szykują się zmiany w strefie €. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy gotowe do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać
historia imigrantki z Indii działającej w Google - american dream

Historia imigrantki z Indii działającej w Google - american dream

Wydawało się, że Nupur Dave prowadziła życie jakim sposobem ze snu. Miała rzetelną pracę w Google, szanse na awans, prawo do stałego pobytu w NA JUKATAN, możliwość podróżowania. Jednak rzuciła…...

Czytać