blisko

Ceny przyhamowały. "Zadziwiający wynik"

Ekonomiści o inflacji w czerwcu  Pieniądze

Wzrost cen na poziomie 1, 3 procent rok do roku to zadziwiający wynik, bowiem baza z zeszłego roku była tak niska, hdy wydawało się, że inflacja powinna być wyższa - ocenił główny analityk Xelion Piotr Kuczyński. Zdaniem Zbigniewa Maciąga wraz z Konfederacji Lewiatan na obniżkę inflacji w marcu posiadały wpływ ceny paliw.

W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio 1, cztery proc. w ujęciu rocznym i -0, 2 proc. w miesięcznym.

Przyczyny spadku inflacji

- Inflacja w zeszłym roku po marcu była bardzo niska, w związku z tym efekt bazy powinien się do tego wykonywać dodawanie, a wynik 1, trzy procent jest bardzo mały - ocenił Kuczyński. Dodał, że w połowie miesiąca, kiedy GUS poda dokładne dane, "zobaczymy, co silnie wpłynęło na tę niedużą inflację".

Jak wskazał Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan, z danych GUS wynika, że "mamy najniższą inflację od kilkunastu miesięcy".

- Dane odnoszące się do marca zaskoczyły wielu ekonomistów. Przed miesiącem to koszty żywności przyczyniły się do odwiedzenia spadku inflacji. W marcu większy wpływ na jej obniżkę miały prawdopodobnie kurczące się ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz nośników energii - dodał.

Zdaniem Maciąga po najbliższych miesiącach możemy się spodziewać obniżenia cen dużej liczby produktów spożywczych, m. in. masła, jaj, mleka, jakie możliwości "niewątpliwie będzie miało wpływ na poziom inflacji".

- Z jednej strony niższa inflacja może, co najmniej częściowo, osłabić presję dzięki podwyżki wynagrodzeń dla zatrudnionych. Z drugiej zaś witryny rozpoczynają się prace sezonowe i w takich gałęziach jak budownictwo, transport, rolnictwo gwałtownie wzrośnie popyt w pracowników - stwierdził Maciąg, podkreślając, że już w tym momencie firmy mają kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych osób jak i również aby ich pozyskać przedsiębiorstwa będą musiały więcej im zapłacić.

Co wraz z stopami procentowymi?

Zdaniem Kuczyńskiego pewnym jest, że "nawet przez sekundę Rada Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu nie będzie mówiła o szybkich podwyżkach stóp, bo to zupełnie przerabia obraz sytuacji, jeżeli rozchodzi o wzrost cen przy Polsce".

Jak podkreślił Kuczyński, niski poziom inflacji CPI to dobra wieść dla konsumentów. - Gorsza dla tych, którzy mogą mieć lokaty w bankach i liczyli na to, hdy wyższa inflacja podniesie również wartość lokat. Tego nie będzie - ocenił.

Maciąg jest zdania, iż na końcu roku inflacja nie przekroczy 2 procent. - Szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP są dlatego niewielkie, co z kolei ucieszy osoby mające kredyty złotowe, ponieważ nie będą musiały przeznaczać więcej pieniędzy w spłatę rat kredytowych - podsumował.

Jak wykrywa dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, "z baczności na to, że koszta odzieży i artykułów konsumpcyjnych trwałego użytku nieco obniżają się, an opłaty zbyt media w pierwszym kwartale się nie zmienią, stopa inflacji za I trymestr 2018 roku może okazać się mniejsza niż zakładana w bankowych prognozach".

dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Sprawa Amber Gold to stało się pospolite oszustwo, a po jego wykryciu zawiedli osoby, a nie system a mianowicie mówiła podczas przesłuchania poprzednio sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold Ilona Pieczyńska-Czerny, była dyrektor…...

Czytać
dziś kolejny strajk pilotów Lufthansy. Odwołane loty z i do Polski  Informacje

Dziś kolejny strajk pilotów Lufthansy. Odwołane loty z i do Polski Informacje

Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy stawiają dzięki sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych za leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane Kolejne utrudnienia dla podróżnych. Odwołano ponad 50 "niemieckich" lotów Niemiecki…...

Czytać