blisko

Ceny przyhamowały. "Zadziwiający wynik"

Ekonomiści o inflacji w czerwcu  Pieniądze

Wzrost cen na poziomie 1, 3 procent rok do roku to zadziwiający wynik, bowiem baza z zeszłego roku była tak niska, hdy wydawało się, że inflacja powinna być wyższa - ocenił główny analityk Xelion Piotr Kuczyński. Zdaniem Zbigniewa Maciąga wraz z Konfederacji Lewiatan na obniżkę inflacji w marcu posiadały wpływ ceny paliw.

W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio 1, cztery proc. w ujęciu rocznym i -0, 2 proc. w miesięcznym.

Przyczyny spadku inflacji

- Inflacja w zeszłym roku po marcu była bardzo niska, w związku z tym efekt bazy powinien się do tego wykonywać dodawanie, a wynik 1, trzy procent jest bardzo mały - ocenił Kuczyński. Dodał, że w połowie miesiąca, kiedy GUS poda dokładne dane, "zobaczymy, co silnie wpłynęło na tę niedużą inflację".

Jak wskazał Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan, z danych GUS wynika, że "mamy najniższą inflację od kilkunastu miesięcy".

- Dane odnoszące się do marca zaskoczyły wielu ekonomistów. Przed miesiącem to koszty żywności przyczyniły się do odwiedzenia spadku inflacji. W marcu większy wpływ na jej obniżkę miały prawdopodobnie kurczące się ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz nośników energii - dodał.

Zdaniem Maciąga po najbliższych miesiącach możemy się spodziewać obniżenia cen dużej liczby produktów spożywczych, m. in. masła, jaj, mleka, jakie możliwości "niewątpliwie będzie miało wpływ na poziom inflacji".

- Z jednej strony niższa inflacja może, co najmniej częściowo, osłabić presję dzięki podwyżki wynagrodzeń dla zatrudnionych. Z drugiej zaś witryny rozpoczynają się prace sezonowe i w takich gałęziach jak budownictwo, transport, rolnictwo gwałtownie wzrośnie popyt w pracowników - stwierdził Maciąg, podkreślając, że już w tym momencie firmy mają kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych osób jak i również aby ich pozyskać przedsiębiorstwa będą musiały więcej im zapłacić.

Co wraz z stopami procentowymi?

Zdaniem Kuczyńskiego pewnym jest, że "nawet przez sekundę Rada Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu nie będzie mówiła o szybkich podwyżkach stóp, bo to zupełnie przerabia obraz sytuacji, jeżeli rozchodzi o wzrost cen przy Polsce".

Jak podkreślił Kuczyński, niski poziom inflacji CPI to dobra wieść dla konsumentów. - Gorsza dla tych, którzy mogą mieć lokaty w bankach i liczyli na to, hdy wyższa inflacja podniesie również wartość lokat. Tego nie będzie - ocenił.

Maciąg jest zdania, iż na końcu roku inflacja nie przekroczy 2 procent. - Szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP są dlatego niewielkie, co z kolei ucieszy osoby mające kredyty złotowe, ponieważ nie będą musiały przeznaczać więcej pieniędzy w spłatę rat kredytowych - podsumował.

Jak wykrywa dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, "z baczności na to, że koszta odzieży i artykułów konsumpcyjnych trwałego użytku nieco obniżają się, an opłaty zbyt media w pierwszym kwartale się nie zmienią, stopa inflacji za I trymestr 2018 roku może okazać się mniejsza niż zakładana w bankowych prognozach".

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać