blisko

Rewolucja w portfelach Polaków. "Ostatni rok królowania gotówki"

  • Dom
  • Pieniadze
  • Rewolucja w portfelach Polaków. "Ostatni rok królowania gotówki"
Expander: 2018 ostatnim rokiem królowania gotówki w Polsce  Pieniądze

Aż 1, 1 miliarda płatności kartami wykonali Polacy w drugim kwartale 2018 roku - wynika z najpóźniejszych danych Narodowego Banku Polskiego. To wzrost o 20 procent w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu przed rokiem. Wprawdzie papierowy pieniądz odrzucić daje za wygraną, zaś kwota wypłacana z bankomatów wciąż jest wyższa niźli ta, jaką wydajemy wynagradzając kartami, to jednak według eksperta Jarosława Sadowskiego "królowanie gotówki skończy się już na początku przyszłego roku".

Główny analityk Expandera podkreślił, że coraz prościej jest płacić w Naszym kraju kartą. Stale rośnie bowiem liczba sklepów i punktów usługowych, które akceptują tegoż typu płatności.

Według najnowszych danych NBP posiadamy już na terytorium polski ponad 700 tysięcy terminali płatniczych, co oznacza, że ich ilość wzrosła aż o 20 procent w porównaniu do poziomu sprzed roku.

Aż 99 procent z nich, czyli niemal każde, pozwalają dokonać płatności zbliżeniowych. Za sprawą tego jesteśmy wiceliderem przy Europie pod względem popularności tego rodzaju płatności.

Według MasterCard udział płatności zbliżeniowych w transakcjach kartami sięga w Polsce 85 %. Wyprzedzają nas jedynie Czechy (93 procent). Jesteśmy więc lepsi na przykład niż Szwedzi (12 procent), bądź Niemcy (15 procent).

Duży bank wróci klientom pieniądze. To wynik decyzji urzędu

Zdaniem Sadowskiego "wciąż mamy jednak nadal trochę do zrobienia pod spodem względem wymiany kart".

"W funkcję płatności zbliżeniowych zaopatrzonych jest 32, 8 mln kart, gdy wszystkich posiadamy 40, 2 mln. Nie licząc kart wirtualnych, służących tylko do płacenia w internecie, do wymiany zostało 6, 6 mln kart" - zwrócił uwagę analityk.

Królowanie gotówki się kończy

Co ważne, pomimo że liczba płatności bezgotówkowych wzrosła o 20 % i że mamy o 20 procent więcej terminali płatniczych, to królową wciąż pozostaje jednak gotówka.

Wartość wypłat, których dokonaliśmy w drugim kwartale, to 103 mld zł. Dla porównania płatności bezgotówkowych utworzyliśmy na 76 mld złotych. Zdaniem Jarosława Sadowskiego 2018 rok będzie jednak przypuszczalnie ostatnim, w którym wartość wypłacanej gotówki przewyższa łączną kwotę płatności dokonywanych kartami.

W przyszłym r. po raz pierwszy wydamy za pomocą kart więcej niźli wypłacimy w gotówce.

Z drugiej strony, wbrew że znaczenie gotówki szybko spada, to raczej nie zaakceptować zniknie ona zupełnie. Po drugim kwartale przybywało wyraźnie miejsc, w których można ją wypłacić. Po pierwsze niespodziewanie pojawiło się 97 nowych bankomatów. Wcześniej ich liczba wolno, ale systematycznie spadała.

"Po drugie bardzo prędko przybywa sklepów wyposażonych w terminal płatniczy, który umożliwia nie tylko przyjęcie płatności, ale również wypłacenie klientowi gotówki. Takich terminali wydaje się być już 225 tysięcy, czyli o 40 procent większą ilość niż przed rokiem" a mianowicie wyjaśnił Sadowski.

Dużo chętniej płacimy kartą za granicą

Jak czytamy po raporcie firmy Expander, przy drugim kwartale wykonaliśmy nieomal o połowę, bo na temat 49 procent, więcej niż przed rokiem płatności kartami za granicą.

"Problem przypomina klocki domina". Projekt ustawy o zatorach płatniczych trafi do rządu

Nie chodzi jednak wyłącznie o Polaków płacących kartami na zagranicznych wakacjach. Jak transakcje zagraniczne traktowane będą również takie, gdy jakiś człowiek będąc w Polsce dokona zakupów w zagranicznym oddziale (zwykle internetowym).

Dynamiczny wzrost liczby transakcji obserwujemy po obu tych typach płatności. Tych faktycznie dokonanych zbyt granicą było o 43 procent więc niż przed rokiem, a wykonanych w zagranicznych sklepach internetowych o 54 procent.

Wyższy limit

"Planowo nowy limit posiada zacząć obowiązywać w 3 kwartale 2019 roku" - poinformował. pl Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

W maju zgodę od NBP-u na podwyższenie do odwiedzenia 100 złotych limitu płatności zbliżeniowych bez podawania systemu kodowania PIN otrzymało Mastercard. Przygotowanie przewiduje, że zmiana ta nastąpi nie wcześniej, aniżeli w drugim kwartale 2019 roku.

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych wyjąwszy PIN, w wysokości pięćdziesiąt zł, został ustalony w 2007 roku i należy do najniższych w Europie.

były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać
ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać