blisko

Rząd obiecał i podarował, ale zapłacimy wszyscy. System 500 plus droższy niż zakładano

  • Dom
  • Polityka
  • Rząd obiecał i podarował, ale zapłacimy wszyscy. System 500 plus droższy niż zakładano
500 plus - ile kosztuje utrzymanie programu i pozostałych obietnic rządu

Rosną wydatki spośród budżetu państwa na realizację rządowych projektów. Na program 500 plus w tymże roku trzeba będzie oddać co najmniej 2, 5 mld zł więcej, niźli zakładano. Dodatkowe 112 mln zł pochłonie wyrównanie do 1000 zł świadczeń gwoli emerytów, którzy nie zostali objęci podwyżką w czerwcu.

Ekonomiści rozmyślają nad tym, bądź budżet udźwignie te wzrastające wydatki. O ile w tym roku jeszcze może nie okazać się z tym większych problemów, to w kolejnych latach może być ciężko. Resort finansów jest spokojny, według szacunkowych danych w okresie styczeńmarzec 2017 roku dochody budżetu państwa dawny wyższe o 8, 4 mld zł w stosunku z tym samym okresem roku ubiegłego. Łączne profity w ciągu pierwszego kwartału tego roku przekroczyły 26 proc. zakładanych na całkowity rok, a wydatki wyniosły niespełna 23 proc. planowanych.

Kosztowne obietnice

Najdroższy na rzecz budżetu w tym i kolejnych latach będzie realizowany od ponad roku – od 1 kwietnia 2016 roku – program pięćset plus. Minister finansów zarezerwował na ten cel po tegorocznym budżecie 22 mld zł, ale minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska pod koniec kwietnia poinformowała, że koszt programu wyniesie w 2017 roku 24, 5 mld – łącznie spośród kosztami obsługi. Program pięćset plus jest jedną wraz z najważniejszych i najbardziej drogich obietnic rządu Beaty Szydło.

Foto: P. Tracz / Flickr. com / KPRM / Public domain

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konkretnego z wywiadów powiedział, hdy może to być poniekąd 25 mld zł. – Na razie ten program sam się rozszerza, bo rodzi się coraz więcej dzieci. W zeszłym roku wydaliśmy średniorocznie, jakby obliczyć za cały rok, bo program działa od 04, 22 mld zł, a w tym roku będzie to ok. 24, może nawet 25 mld zł – przyznał minister.

Pieniądze mają się znaleźć m. in. z uszczelniania systemu podatkowego. Morawiecki wyjaśnił, że luka podatkowa, którą odziedziczyliśmy po poprzednikach, to ok. 50 mld zł. – Na razie udało się uszczelnić 15 mld zł, do końca tegoż roku może to stanowić 2025 mld – mówił.

Foto: P. Tracz / Flickr. com / KPRM / Public domain 1 lipca 2016 r. minister Elżbieta Rafalska mówi program 500 plus

Zobacz też: Minister Rafalska potwierdza: będą zmiany w programie 500 plus

Wiek emerytalny w dół. Wydatki przy górę

Program 500 plus wówczas nie jedyna "cenna" ranga w budżecie. Kolejną wydaje się obniżenie wieku emerytalnego. Prezydent podpisał ustawę zatwierdzającą tą zmianę 19 grudnia przeszłego roku, a w żywot wejdzie ona 1 października 2017 roku. W ciągu pierwszych czterech lat – jak wyliczył rząd – powrót do wcześniejszych lat, po których możemy przejść w emeryturę, pozbawi budżetu czterdzieści mld zł. Zmiana rozpocznie obowiązywać od 1 października, można więc przyjąć, że już w tym r. koszt wejścia w życie nowych przepisów sięgnie w porządku. 2, 5 mld złotych.

Specjaliści ostrzegają, że niekorzystne zmiany demograficzne, które obserwujemy w naszym kraju, mogą sprowadzić, że w dalszych latach obniżenie wieku emerytalnego osiągać cenę nas będzie już 18 mld zł każdego r.. Pesymiści wyliczają jednak, że koszty odwrócenia wieku emerytalnego mogą być wyższe – ostrzegają, że już w przyszłym roku trzeba będzie zabezpieczyć z tego względu dodatkowe 20 mld zł, za 14 lat dzierży to być 34 mld zł, a za 24 lata – gdy emeryturę ma już pobierać 10, 6 mln osób – ponad 60 mld złotych.

W marcu – jak każdego roku – rząd przeprowadził waloryzację rent i emerytur. Polski jednak zmieniły się zasady waloryzacji emerytur. Do tej pory w naszym kraju coroczna marcowa waloryzacja była procentowa. To oznaczało, iż im ktoś miał mniejsze świadczenie, tym dostawał mniejszą podwyżkę.

Po modyfikacjach waloryzacja będzie mieszana, kwotowo-procentowa. Wszyscy seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2273 zł brutto, dostali równo dziesięciu zł brutto podwyżki, nie mniej. Ci z wyższymi świadczeniami mogli liczyć w podwyżkę o 0, 44 proc. Wzrosła też renta socjalna z 741, 35 zł brutto do odwiedzenia 840 zł brutto (o 98, 65 zł brutto), a najniższa renta wraz z tytułu częściowej niezdolności do pracy zwiększyła się z 676, 75 zł do 750 zł (o 73, 25 zł brutto).

Ponadto rząd postanowił zagwarantować najniższe świadczenie na szczeblu 1000 zł. Od 1-wszą marca Polacy pobierający z ZUS lub KRUS emeryturę minimalną, czyli 882, 56 zł brutto, dostali podwyżkę o 118 zł brutto. Ma to kosztować około 4 mld zł.

To nie wszystko – dodatkowe 112 mln zł zostanie przeznaczone na podwyżki dla 105 tys. rencistów, którzy mimo ustanowienia minimalnej emerytury na poziomie 1000 zł po 1 marca wciąż odbierali trzycyfrowe świadczenie w skutek nieprecyzyjnych zapisów ustawy.

Seniorzy dostaną więcej

W ramach wsparcia seniorów rząd postanowił od początku tegoż roku wprowadzić dopłaty do odwiedzenia leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Sięgną one – jak na przykład wyliczył resort zdrowia a mianowicie 564 mln zł. W ubiegłym roku na dopłaty do leków refundowanych pacjenci 75+ wydali nieco ponad 800 mln zł. Rząd zdecydował się na taki ruch, ponieważ jak wypływa z badań TNS co trzecia starsza postać nie wykupuje przepisanego medykamentu z powodu braku kasy. Monitorująca rynek farmaceutyczny spółka IMS Health wylicza, że polski senior miesięcznie pozostawia w aptece średnio 119 zł.

Osoby po 75. roku życia nabywają w trakcie roku w aptekach leki na receptę adekwatne do 4, 3 mld zł. Dzięki ustawie rachunki nestorów za leki refundowane posiadają się zmniejszać w następnych latach wraz ze przyrostem finansowania programu o ponad 60 proc.

Kwota dopłaty będzie rosła jak roku o 15 proc., aż do osiągnięcia stopnia maksymalnego, czyli 1, dwa mld zł. W sumie do 2025 r. na dopłaty do medykamentów dla seniorów państwo przeznaczy maksymalnie 8 mld 274 tys. zł.

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać