blisko

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała za opóźnieniem brexitu

  • Dom
  • Polityka
  • Brytyjska Izba Gmin zagłosowała za opóźnieniem brexitu
Brexit - opóźnienie o trzy miesiące - Izba Gmin, marzec 2019

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek 14 marca rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co w żadnym wypadku 30 czerwca. Uchwała ma skłonić premier Wielkiej Brytanii Theresę May do poproszenia UE o trzy miesiące zwłoki na realizację Materiału 50, który dotyczy wyjścia z Unii Europejskiej.

Przygotowany przez Downing Street przekaz - który nie wydaje się na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu gwoli rządu - wyznaczył parlamentarzystom nowy termin graniczny gwoli przyjęcia jakiejś formy planu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty dzięki 20 marca.

Izba Gmin za opóźnieniem brexitu

Jeśli posłowie poparliby do owego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia - albo prezentowaną przez rząd, którą do tej pory dwukrotnie odrzucili, albo jakąś alternatywę - to rząd zwróciłby się wówczas do odwiedzenia pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o trzymiesięczne, techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

Tuż po czwartkowym głosowaniu minister zdrowia Matt Hancock zastrzegł jednak, hdy przyjęcie uchwały nie powstrzymuje Wielkiej Brytanii od rozwiązania ze Wspólnoty przed końcem ewentualnego przedłużenia, w naszym potencjalnie nawet w oryginalnym terminie 29 marca, o ile byłoby to możliwe.

Tekst uchwały ostrzegł także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalekiej chęci parlamentu do unikania bezumownego brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu", a także odnotowuje, hdy "opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Obszernej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

W wyniku przyjętej uchwały premier Theresa May prawdopodobnie zdecyduje się na doprowadzenie do odwiedzenia trzeciego głosowania nad rządowym projektem porozumienia ws. warunków wyjścia z UE przed 20 marca, najprawdopodobniej we wtorek, 19 marca.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednak tę propozycję, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu jak i również 149 głosów w minioną środę.

Jakiekolwiek opóźnienie procesu wyjścia z UE jest warunkowe wobec konieczności uzyskania jednomyślnej zgody innych 27 państw członkowskich Wspólnoty. Dopiero wówczas parlament mógłby wrócić do tej ofert, zapisując ją w strategia wiążący prawnie.

Wcześniej, w środę 13 marca, brytyjscy parlamentarzyści odrzucili wyjście Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu bez umowy.

Wcześniej w czwartkowym głosowaniu Izba Gmin odrzuciła w propozycję wprowadzenia poprawki do niewiążącej uchwały parlamentu ws. ewentualnego opóźnienia wyjścia kraju z UE, która zakładała strukturę serii głosowań nad alternatywnymi opcjami zakończenia tego procesu.

Zmiana - zgłoszona przez przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. brexitu Hillary'ego Benna (Partia Pracy) - pozwoliłaby parlamentowi na przejęcie w przyszłą środę, 20 marca kontroli nad porządkiem obrad i przeprowadzenie dyskusji a także głosowań na temat odmiennych scenariuszy ws. brexitu, np. odrzucanej dotychczas przez rząd opcji zachowania członkostwa we wspólnym rynku UE. Zbyt propozycją zagłosowało 312 deputowanych, a przeciwko - 314 z nich (różnica 2).

Wynik głosowania wydaje się być sukcesem administracji premier Theresy May, która w razie porażki miałaby znacznie niższą kontrolę nad dalszym procesem opuszczenia Wspólnoty, i powiększa szanse na to, hdy szefowa rządu będzie próbowała poddać pod głosowanie swój projekt wynegocjowanej z UE umowy ws. warunków brexitu.

W toku wcześniejszej debaty parlamentarnej występujący z ramienia rządu szef Cabinet Office David Lidington obiecał aczkolwiek posłom, że administracja sama przedstawi projekt głosowań podobny do postulowanego przez Benna, jeśli wcześniej nie uda się uzyskać poparcia na rzecz preferowanego przez administrację scenariusza poparcia wynegocjowanej umowy rozwiązania z Unii Europejskiej.

Miałoby do tego osiągnąć cel najwcześniej po zaplanowanym w 21-22 marca br. wierzchołku Rady Europejskiej w Brukseli.

Downing Street zostanie prawdopodobnie argumentowało, że w obliczu wyrażonego w środę politycznego sprzeciwu wobec bezumownego brexitu oraz czwartkowej woli przeciwko przejęciu inicjatywy, przegłosowanie rządowego projektu porozumienia wydaje się być najbezpieczniejszym sposobem na zrealizowanie woli wyborców, którzy przy 2016 roku zagłosowali za opuszczeniem UE.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednakże tę propozycję, w każdej sytuacji wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów w minioną środę.

Zmiana arytmetyki parlamentarnej wymagałaby uzyskania poparcia eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej, które dotychczas było jednoznacznie krytyczne wobec premier.

Obiecane przez Lidingtona przyszłe głosowania nad alternatywnymi scenariuszami na wzór poprawki Benna mogą być dla tychże zwolenników wyjścia z UE pretekstem do ustępstwa przy obawie o to, hdy parlamentarzyści opowiedzieliby się wtedy za nową wersją tak zwanym. miękkiego brexitu, który stałbym się jeszcze bardziej odległy od katalogów preferowanego scenariusza.

W razie braku jakichkolwiek pozostałych ustaleń Wielka Brytania mechanicznie opuści Wspólnotę bez dokumenty urzędowe o północy z 29 na 30 marca.

bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Stopa bezrobocia w lutym 2017 roku spadła do 8, pięć procent z 8, sześć procent w styczniu 2017 roku - podał przy czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych…...

Czytać
bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków  Ze świata

Bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać