blisko

Ile kosztuje wychowanie tenisisty? To jeden z najdroższych sportów na świecie

  • Dom
  • Sport
  • Ile kosztuje wychowanie tenisisty? To jeden z najdroższych sportów na świecie
Ile kosztuje gra w tenisa, ile trzeba zainwestować w sport

Blisko 26 milionów dolarów podniesionych z kortu, drugie tyle zarobione na reklamach. Sukces finansowy Agnieszki Radwańskiej często działa na wyobraźnię rodziców, planujących karierę swoich dzieci. Jednak by zostać profesjonalnym tenisistą, trzeba też sporo zainwestować. A stawka zwrotu nie jest gwarantowana.

Początki są względnie tanie. Kupujemy rakietę, piłki, strój i zapisujemy kilkuletnią pociechę na zajęcia zbiorowe. Miesięcznie wydamy na to od 300 do 500 złotych. Im jednakże dziecko starsze, tym musi grać więcej. Cztery, 5 godzin indywidualnych zajęć po tygodniu to w Stolicy polski koszt około 1000 złotych. Trener na wyłączność – od 8 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego należy dorzucić występy w turniejach. W Polsce wpisowe to przeważnie 80 złotych, na starym kontynencie – od 30 euro. Dodatkowe koszty to wycieczki i hotele.

Ile kosztuje wychowanie tenisisty?

Zdaniem brytyjskiej federacji tenisowej, koszt wychowania profesjonalnego zawodnika to... 306 tysięcy funtów. Według aktualnego kursu walut – trochę ponad 1-wszą, 6 miliona złotych.

– Biorąc pod atencję, że życie na Wyspach jest dwukrotnie droższe, po Polsce „wystarczy” połowa naszej kwoty – mówi Business Insider Polska Marcin Matkowski. To jeden z najkorzystniejszych polskich tenisistów, finalista US Open w grze dwoistej z 2011 roku. Do pewnego momentu jego karierę finansowali rodzice, potem Matkowski wyjechał na stypendium do Los Angeles. Po powrocie trafił pod kuratelę Ryszarda Krauzego, który finansował najbardziej obiecujących polskich tenisistów.

Foto: Flickr. com / angela n. / CC BY 2. 0 Marcin Matkowski podczas współzawodnictw US Open

– PZT Prokom Team to stało najlepsze, co mogło spotkać naszą dyscyplinę. Z aplikacji pochodzą chyba wszyscy tenisiści, którzy zaistnieli w minionych latach: siostry Radwańskie, ja z Mariuszem Fyrstenbergiem, Łukasz Kubot, a nawet Jerzy Janowicz. Wydaje mi się, że bez tego pomocy nie wszyscy bylibyśmy dziś w miejscu, w którym jesteśmy – analizuje Matkowski.

Z przyczyn pozasportowych program dobiegł jednak ukończenia. I znów finansowanie karier spoczywa na barkach rodziny. Chyba każdy kibic po Polsce zna historię dziadka Agnieszki i Urszuli Radwańskich, który na potrzeby wnuczek wyprzedawał rodowe obrazy.

– Właściwie do 2005 roku, gdy Agnieszka wygrała juniorski Wimbledon, za wszystko płaciliśmy sami. Kariery dziewczyn pochłonęły na przykład zaoszczędzone pieniądze na budowę domu. Mówimy tutaj o setkach tysięcy złotych – mówi Robert Radwański, tata najdogodniejszej polskiej tenisistki.

Podobne historie można usłyszeć od wszystkich naszych zawodników. Rodzice Jerzego Janowicza sprzedali sześć sklepów, po tym, jak skończyły im się oszczędności z gry w siatkówkę na zachodzie Europy. Tata Łukasza Kubota w jakimś momencie pożyczył pieniądze od czasu słynnego przed laty piłkarza Andrzeja Szarmacha. W zupełnie innych czasach, z problemami finansowymi musiał się także zmagać Wojciech Fibak:

Gdy w 1974 r. pojechałem na turniej do Barcelony, miałem 130 dolarów od ojca, profesora AWF-u w Poznaniu. Razem wraz z kolegą z Grecji wynajęliśmy obskurny pokój, nawet bez okna. W Barcelonie udało mi się jednak przemóc legendarnego Artura Ashe’a.

I to był miejsce zwrotny. Na kolejny konkurs zabrałem się z Bjoernem Borgiem, na dodatek przenocował mnie w swoim hostelu.

Najlepszy polski tenisista lat 70. i 80. nawet specjalnie nie chowa, że na początku kariery wybierał turnieje, w wskazane jest można było zarobić najwięcej. Na zawodowym korcie dorobił się 2, 7 miliona dolarów.

ceny benzyny w Polsce. Najdroższe tankowanie od 5 lat

Ceny benzyny w Polsce. Najdroższe tankowanie od 5 lat

Beznzyna wciąż droga. W nadchodzącym tygodniu podróżowanie samochodem będzie najdroższe od pięciu lat, choć - jak przewidują eksperci - scenariusz w obniżki cen paliw przy kolejnych dniach jest realny. Wypowiedzi saudyjskich oficjeli nt.…...

Czytać
cechy najlepszych managerów

Cechy najlepszych managerów

Badania nad ponad 80 tysiącach managerów w czterysta firmach przeprowadził w przeciągu 25 lat Instytut Gallupa. Marcus Buckingham, jeden z najlepszych konsultantów ds. HR na świecie, wraz spośród socjologiem Curtem Coffmanem przeanalizowali…...

Czytać