blisko

Ekstraklasa z rekordowymi przychodami klubów piłkarskich

  • Dom
  • Sport
  • Ekstraklasa z rekordowymi przychodami klubów piłkarskich
Ekstraklasa - przychody klubów piłkarskich, 20162017

706, 6 miliona złotych wyniosły przychody klubów piłkarskich Ekstraklasy w poprzednim sezonie. Wraz z jednej strony to rekord w historii naszych rozgrywek, z drugiej – efekt na pewno nie do odwiedzenia powtórzenia w najbliższym sezonie. Jaka jest więc nie mylę się o piłkarskiej Ekstraklasie?

Na papierze wszystko prezentuje się znakomicie. W sezonie 2016/17, łączne przychody klubów Ekstraklasy po raz pierwszy przekroczyły barierę 700 milionów złotych. Wyniosły 706 milionów 600 tysięcy, podczas gdy przy poprzednim okresie (wtedy analizowano 2015 rok) zamknęły się w kwocie 511, 2 miliona. Poprzedni rekord został więc poprawiony o blisko 200 milionów.

Rekordowy wynik nasi ligowcy zawdzięczają przede wszystkim Legii Warszawa, która po ponad dwóch dekadach awansowała do Ligi Mistrzów, z samych premii z UEFA zarabiając obok tej okazji 20 mln euro. - Legia winna być wzorem dla wszelkich naszych klubów. Nie idzie tylko o zyski wraz z gry w europejskich pucharach, ale także przychody z dnia meczowego, sprzedaży koszulek, merchandisingu czy sponsoringu – wylicza w rozmowie wraz z Business Insider Polska prezes Ekstraklasy Dariusz Marzec.

Połowa Ekstraklasy zwiększa przychody

W sumie przychody Legii za miniony sezon wyniosły 281 milionów złotych – to 40 proc. przychodów całkowitej ligi. W tym danym okresie przychody drugiego w tabeli Lecha Poznań to „tylko” 75 milionów (w porównaniu do 78, cztery miliona sezon wcześniej), zaś trzeciej w tabeli Jagiellonii Białystok – 34, 4 miliona (w sezonie 2015/16 klub z Podlasia wykazał przychody na poziomie 33 milionów).

W sumie, porównując dwa ostatnie sezony, wzrostem przychodów może się pochwalić tylko dziewięć spośród szesnastu klubów Ekstraklasy: Cracovia (wzrost o 14 milionów złotych), Zagłębie Lubin (10 milionów), Wisła Kraków (3 miliony), Arka Gdynia (10 milionów), Korona Kielce (6 milionów), Górnik Łęczna (2, 7 miliona) i Piast Gliwice (1, 4 miliona).

- Po tym miejscu najlepiej można zobaczyć, że wzrost przychodów to coś więcej niż zasługa Legii. Kolejnym obszarem, który urósł bardzo mocno, były transfery graczy. Po udanych mistrzostwach Europy nasze kluby zarobiły przeszło 117 milionów złotych – zachwala Dariusz Marzec.

- Warto dobrze pamiętać o przyczynach tych rekordów. U progu nowego okresu wyglądają one bowiem w jednorazowe wydarzenie, an pierwotnego powtórzenie będzie niezwykle zawiłe – studzi emocje Producentów Musiał, partner EY, które wspólnie z Ekstraklasą tworzy coroczny raport.

Wynik nie do powtórzenia

Już wiadomo, że w sezonie 2017/18 jakiekolwiek nawiązanie do rekordowego wyniku będzie niemożliwe. Na pierwsze: wszystkie polskie kluby swoje występy w europejskich pucharach skończyły na kwalifikacjach (notabene – najwcześniej w historii).

Po kolejne: mimo rekordowego transferu Jana Bednarka (angielskie Southampton pozyskało młodego obrońcę za sześć milionów euro), raczej niełatwo będzie wyraźnie pobić zyski ze sprzedaży zawodników. Bieżący sezon kończy się mistrzostwami świata w Rosji. Zaś duże ruchy są tworzone raczej po, niż przed mundialem - piłkarze przedkładają nie ryzykować utraty stanowiska w składzie, bo mogłoby to ich kosztować odjazd na turniej życia. Odmienną sprawą pozostaje poziom sportowy. Większość naszych dobrych piłkarzy już gra poza barierami Polski i nawet mimo rosnącego rynku, dziś dzięki ligowych boiskach nie można dojrzeć ani jednego kandydata do transferu za 10-15 mln euro.

- To wszystko to czyste spekulacje. Jasne, przychody z pucharów na pewno nie pozostaną powtórzone, ale jeśli idzie o transfery – ciężko powiedzieć, czy będzie jednakowo. Myślę, że w intencji wszelkiego klubu jest walka na temat wzrost przychodów zarówno po tym, jak i pozostałym sezonie – podsumowuje po BI Polska prezes Ekstraklasy.

chiński prezydent z wizytą w naszym kraju - efekty  Ze świata

Chiński prezydent z wizytą w naszym kraju - efekty Ze świata

Oto niektóre spośród gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w naszym kraju. Sprawdź, jakie znaczenie mają polsko-chińskie spotkania na szczycie i co dzięki nim może…...

Czytać
chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują  Ze świata

Chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują Ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie trzydzieści lat Amerykanie zadowoleni spośród wizyty w Pekinie.…...

Czytać