blisko

Temat: Rosja

Gazprom dogadany z Turcją. Zbuduje gazociąg pod Morzem Czarnym  Surowce

  • Otwarta cenna do 20-letniej umowy dzięki amerykański gaz
  • Zakupy tuż przy urnie. Rosyjski sposób dzięki frekwencję
  • "FT": Brytyjskie gmachy będą ogrzewane rosyjskim gazem
  • Na sprzedaż trafią unikatowe kamienie. Diamenty będzie możemy kupić przez internet
  • Szef MSZ Węgier: amerykański gaz póki co nie dla nas

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że uzgodnił z rządem Turcji przebieg gazociągu pod Morzem Czarnym, który ma podmienić anulowany projekt South Stream. Według Gazpromu, pierwsza ramię ma ruszyć z końcem 2016 r.

Jak podał Gazprom, we wtorek w Ankarze prezes koncernu Aleksiej Miller i minister energetyki i zasobów prawdziwych Turcji Taner Yildiz rozpatrzyli wstępne wyniki studium wykonalności gazociągu i podjęli rezolucję dotyczącą jego trasy.

Rosja chce budować Turecki Potok. Ale europejskie spółki mogą nie chcieć tego paliwa

Jaka trasa?

Gazociąg będzie przebiegał przez 660 km planowanej trasy South Stream, a następnie przez 250 km nową trasą w nurcie europejskiej części Turcji. Docelowo będzie składał się z czterech odnóg o łącznej przepustowości 65 mld m sześc. gazu rocznie, wraz z czego 50 mld stanie się dostarczane do nowego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Miller kilkanaście dni temu zapowiedział, hdy w związku z końcem projektu South Stream, Gazprom chce dostarczać gaz do UE przez Turcję.

- Przepustowość pierwszej odnogi będzie wynosiła 15, 70 mld m. sześc. i będzie całkowicie przeznaczona w rynek turecki. Z uwagi na pułap gotowości tłoczni Russkaja jak i również większość morskiej trasy gazociągu, realizacja projektu w ludzi datach jest całkowicie realna - oświadczył Miller. Russkaja to tłocznia koło Krasnodaru, która miała być początkiem South Streamu.

Gazprom ponagla UE: powinna śpieszyć się z budową połączeń gazowych

Wspólna budowa

Rosyjski koncern poinformował także, że podmorską część gazociągu zbuduje samodzielnie, an infrastruktura do transportu gazu już na terytorium Turcji zrealizowany zostanie we współpracy z turecką firmą Botas. Udziały w niniejszym przedsięwzięciu mają być uzgodnione w ramach dalszych negocjacji. Natomiast w ciągu tygodnia Gazprom i Botas przygotują wspólny plan głównych działań.

- Uzgodniliśmy organizację pracy w sposób, który to pozwoli nam podpisać międzyrządową umowę w drugim kwartale tego roku i zainicjować dostawy gazu do Turcji w grudniu 2016 r. - dodał Miller.

Turcja jest po Niemczech drugim w odniesieniu do wielkości rynkiem Gazpromu. W 2014 r. rosyjska firma dostarczyła w tym miejscu 27, 4 mld metrów sześć gazu przez podmorski gazociąg Blue Stream i trasą przez Ukrainę jak i również Bałkany.

Koniec South Streamu

1 grudnia 2014 r. prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w Ankarze, że Rosja rezygnuje z budowy gazociągu South Stream z powodu niechęci UE i "niekonstruktywnego stanowiska" Komisji Europejskiej, a w zamian zbuduje nieznany gazociąg do Turcji.

Komisja Europejska zgłaszała rzetelne zastrzeżenia do projektu South Stream, gdyż w do niej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii z Rosją były sprzeczne z tak zwane. trzecim pakietem energetycznym UE i dające nadmierne uprawnienia Gazpromowi.

Mający polegać 3, 6 tys. km gazociąg był wspólnym przedsięwzięciem Gazpromu, włoskiej firmy ENI, niemieckiej Wintershall i francuskiej EDF, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z Rosji - z pominięciem Ukrainy - przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Koszt całej inwestycji szacowano na 40 mld dol. Po rezygnacji z pomysłu europejskie koncerny odsprzedały własne udziały Gazpromowi.

deficyt budżetu państwa jest mniejszy niż planowano

Deficyt budżetu państwa jest mniejszy niż planowano

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...

Czytać
deutsche Bank odrabia straty. Wraz z nim giełda odetchnęła z ulgą

Deutsche Bank odrabia straty. Wraz z nim giełda odetchnęła z ulgą

Poturbowany Deutsche Bank rośnie dziś ok. 3 proc. po informacji o sprzedaży własnego brytyjskiego biznesu Abbey Life Assurance Co., za który może zgarnąć nawet 1-wszą, 2 mld dol. Z największym niemieckim bankiem…...

Czytać