blisko

Temat: Rosja

Gazprom dogadany z Turcją. Zbuduje gazociąg pod Morzem Czarnym  Surowce

  • Otwarta cenna do 20-letniej umowy dzięki amerykański gaz
  • Zakupy tuż przy urnie. Rosyjski sposób dzięki frekwencję
  • "FT": Brytyjskie gmachy będą ogrzewane rosyjskim gazem
  • Na sprzedaż trafią unikatowe kamienie. Diamenty będzie możemy kupić przez internet
  • Szef MSZ Węgier: amerykański gaz póki co nie dla nas

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że uzgodnił z rządem Turcji przebieg gazociągu pod Morzem Czarnym, który ma podmienić anulowany projekt South Stream. Według Gazpromu, pierwsza ramię ma ruszyć z końcem 2016 r.

Jak podał Gazprom, we wtorek w Ankarze prezes koncernu Aleksiej Miller i minister energetyki i zasobów prawdziwych Turcji Taner Yildiz rozpatrzyli wstępne wyniki studium wykonalności gazociągu i podjęli rezolucję dotyczącą jego trasy.

Rosja chce budować Turecki Potok. Ale europejskie spółki mogą nie chcieć tego paliwa

Jaka trasa?

Gazociąg będzie przebiegał przez 660 km planowanej trasy South Stream, a następnie przez 250 km nową trasą w nurcie europejskiej części Turcji. Docelowo będzie składał się z czterech odnóg o łącznej przepustowości 65 mld m sześc. gazu rocznie, wraz z czego 50 mld stanie się dostarczane do nowego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji. Miller kilkanaście dni temu zapowiedział, hdy w związku z końcem projektu South Stream, Gazprom chce dostarczać gaz do UE przez Turcję.

- Przepustowość pierwszej odnogi będzie wynosiła 15, 70 mld m. sześc. i będzie całkowicie przeznaczona w rynek turecki. Z uwagi na pułap gotowości tłoczni Russkaja jak i również większość morskiej trasy gazociągu, realizacja projektu w ludzi datach jest całkowicie realna - oświadczył Miller. Russkaja to tłocznia koło Krasnodaru, która miała być początkiem South Streamu.

Gazprom ponagla UE: powinna śpieszyć się z budową połączeń gazowych

Wspólna budowa

Rosyjski koncern poinformował także, że podmorską część gazociągu zbuduje samodzielnie, an infrastruktura do transportu gazu już na terytorium Turcji zrealizowany zostanie we współpracy z turecką firmą Botas. Udziały w niniejszym przedsięwzięciu mają być uzgodnione w ramach dalszych negocjacji. Natomiast w ciągu tygodnia Gazprom i Botas przygotują wspólny plan głównych działań.

- Uzgodniliśmy organizację pracy w sposób, który to pozwoli nam podpisać międzyrządową umowę w drugim kwartale tego roku i zainicjować dostawy gazu do Turcji w grudniu 2016 r. - dodał Miller.

Turcja jest po Niemczech drugim w odniesieniu do wielkości rynkiem Gazpromu. W 2014 r. rosyjska firma dostarczyła w tym miejscu 27, 4 mld metrów sześć gazu przez podmorski gazociąg Blue Stream i trasą przez Ukrainę jak i również Bałkany.

Koniec South Streamu

1 grudnia 2014 r. prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w Ankarze, że Rosja rezygnuje z budowy gazociągu South Stream z powodu niechęci UE i "niekonstruktywnego stanowiska" Komisji Europejskiej, a w zamian zbuduje nieznany gazociąg do Turcji.

Komisja Europejska zgłaszała rzetelne zastrzeżenia do projektu South Stream, gdyż w do niej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii z Rosją były sprzeczne z tak zwane. trzecim pakietem energetycznym UE i dające nadmierne uprawnienia Gazpromowi.

Mający polegać 3, 6 tys. km gazociąg był wspólnym przedsięwzięciem Gazpromu, włoskiej firmy ENI, niemieckiej Wintershall i francuskiej EDF, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z Rosji - z pominięciem Ukrainy - przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Koszt całej inwestycji szacowano na 40 mld dol. Po rezygnacji z pomysłu europejskie koncerny odsprzedały własne udziały Gazpromowi.

big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu Ze świata

Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać
biskupi: ograniczenie handlu niesatysfakcjonujące

Biskupi: ograniczenie handlu niesatysfakcjonujące

Uchwalona poprzez Sejm ustawa o zredukowaniu handlu w niedzielę nie zaakceptować jest satysfakcjonująca, choć wydaje się krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy- głosi piątkowy komunikat rzecznika Rady Episkopatu Polski księdza…...

Czytać