blisko

Ostrzeżenie przed sztuczną inteligencją. Eksperci kreślą ciemne scenariusze

  • Dom
  • Tech
  • Ostrzeżenie przed sztuczną inteligencją. Eksperci kreślą ciemne scenariusze
Eksperci ostrzegają przed sztuczną inteligencją  Tech

Sztuczna inteligencja może stać się wykorzystana przez dyktatorów, przestępców i terrorystów - alarmują eksperci w raporcie "Złowrogie wykorzystanie sztucznej inteligencji". Rysuje on czarne scenariusze w najbliższe 5-10 lat i sugeruje, jak ich uniknąć.

Opracowanie przygotowali naukowcy, przedstawiciele think-tanków i otoczenia biznesu. - Nasz raport koncentruje się na sposobach, w jakich ludzie mogą wyrządzić umyślne szkody z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - tłumaczy Sean O hEigeartaigh, wódz wykonawczy Cambridge Center for Existential Risk.

Liczne zagrożenia

Autorzy 100-stronnicowej zestawienia zwracają uwagę na kilkanaście potencjalnych sposobów, w jaki sztuczna inteligencja mogłaby zostać użyta w złej wierze. Wymieniają zagrożenia pojawiające się w sferze cyfrowej (np. kradzież danych, cyberataki), cielesnej i - co fascynujące - politycznej.

Twierdzą na przykład, że autorytarni przywódce mogliby wykorzystywać AI do inwigilacji, tworzenia więcej ukierunkowanej propagandy i rozpowszechniania dezinformacji.

Roboty zabiorą nam pracę. Finanse za nicnierobienie to najistotniejsze rozwiązanie?

"Dyktatorzy mogliby prędzej zidentyfikować ludzi, którzy zamierzają obalenie reżimu i przedtem zaczną oni działać, umieścić ich i osadzić przy więzieniu" - czytamy po raporcie.

Wskazano w nim też na zagrożenie płynące z możliwości tworzenia za pomocą komputerowych algorytmów fałszywych klipów wideo, które są potężnym narzędziem manipulowania opinią publiczną na "niewyobrażalną i niespotykaną wcześniej skalę".

Innym zagrożeniem pojawiającym dzięki horyzoncie jest - w mniemaniu autorów raportu - rozpowszechnienie się dronów i autonomicznych robotów, które mogą zostać wykorzystane do precyzyjnych ataków na cele fizyczne.

W raporcie przedstawiony wydaje się hipotetyczny czarny scenariusz, gdzie zamachowcy używają wyposażonego w bombę robota sprzątającego do ataku na ministra zasobów Niemiec. Maszyna czyści biura i zachowuje się zwyczajnie dopóki jej ukryte oprogramowanie do rozpoznawania twarzy nie zauważy ministra i nie zdetonuje ładunku wybuchowego, zabijając polityka.

Pora na regulacje

W raporcie czytamy, że "żyjemy w kuli ziemskiej pełnym codziennych zagrożeń wynikających z niewłaściwego wykorzystania sztucznej inteligencji i musimy brać odpowiedzialność za te problemy".

Autorzy zwracają się do polityków i spółek, aby dopilnowali, żeby programy robotów było jak najtrudniejsze do zhakowania, nałożyli zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa oraz rozważyli rozszerzenie praw i przepisów regulujących rozwój sztucznej inteligencji.

badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Badanie: budżet polskiej rodziny w szkolne potrzeby dziecka

Miesięczny budżet, jaki rezerwuje polska rodzina, w szkolne potrzeby dziecka wówczas najczęściej od 101 do odwiedzenia 500 złotych - wypływa z opublikowanego w środę raportu Santander Consumer Instytucji finansowej. Rodzice stosują…...

Czytać
awokado. Amerykanie oszaleli na tej punkcie  Ze świata

Awokado. Amerykanie oszaleli na tej punkcie Ze świata

Amerykanie pokochali awokado, a popularny pokłosie gwałtownie zyskuje na zalety. Dzisiaj za jedną sztukę w Stanach Zjednoczonych płaci się prawie dwa razy tyle co na zaczątku roku - zauważa CNN Money. Jak dodają…...

Czytać