blisko

Raport "Nastolatki 3. 0". Stwierdź, co w Internecie robią twoje dzieci

  • Dom
  • Tech
  • Raport "Nastolatki 3. 0". Stwierdź, co w Internecie robią twoje dzieci
93, 4 proc. nastolatków korzysta codziennie z internetu  Tech

Naukowa jak i również Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła we wtorek wyniki badań w raporcie, który zatytułowała "Nastolatki 3. 0. " Jak informuje, 93, czterech proc. polskich gimnazjalistów jak i również licealistów korzysta codziennie spośród internetu. Około 30 proc. pozostaje on-line przez całkowity czas.

Koordynowane poprzez NASK badania "Nastolatki 3. 0" zostały przeprowadzone poprzez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". To druga odsłona raportu - pierwsza pozostała opublikowana w 2014 r.

Podstawowe narzędzie

Badania pokazują, że internet wydaje się być dla polskich gimnazjalistów i licealistów podstawowym narzędziem komunikacji.

- Aplikacje online, takie jak komunikaty i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają również i zmieniają formy interakcji - powiedział podczas prezentacji raportu prof. Maciej Tanaś, kierownik Pracowni Edukacyjnych Użyć Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w NASK.

Kara za wypływ z portalu dla niewiernych. "Znacznie niższa kwota, aniżeli bym sobie życzyła"

On-line bez przerw

Około 30 proc. polskich nastolatków pozostaje on-line ciągle wyjąwszy względu na miejsce bytu. 93, 4 proc. wykorzystuje z internetu codziennie w domu, 62, 5 proc. - w szkole. 31, 3 proc. badanej młodzieży przyznało, że codziennie wykorzystuje przez przynajmniej 5 godzin ze smartfona - odczytujemy w raporcie.

Dla 90, 6 proc. uczestników badania internet to lek komunikacji ze znajomymi ze szkoły, 85, 4 proc. - z kolegami spoza szkoły. Znacznie rzadsze będą kontakty on-line z nauczycielami. 58, 7 proc. uczniów nigdy nie porozumiewało się z nimi przez globalna sieć - wynika z raportu.

Co robią nastolatkowie w internecie?

78, jednej proc. polskich nastolatków na co dzień korzysta z serwisów społecznościowych, 68, 7 proc. - wraz z komunikatorów internetowych. 68, dwóch proc. badanych słucha muzy i ogląda filmy poprzez internet. Inne popularne rodzaje wykorzystywania internetu przez ludzie młodzi szkolną, to m. in. poszerzanie wiedzy w obrębie hobby (41, 8 proc. ), poszukiwanie bieżących wiadomości (34 proc. ) i gry on-line (23, jednej proc. ) - poinformowała NASK.

79, siedmiu proc. badanych wykorzystuje internet jako pomoc w odrabianiu lekcji. Najczęściej uczniowie czerpią korzyści w tym celu wraz z Google (60 proc. ) i Wikipedii (43, 3 proc. ). 22, szóstej proc. odpowiedziało, że nie zaakceptować zwraca uwagi, z których internetowych źródeł wiedzy czerpie. "40, 3 proc. nastolatków przyznało, że korzysta z urządzeń mobilnych jako ściągi na sprawdzianach i klasówkach" - zwróciła uwagę współautorka raportu, dr Agnieszka Wrońska z NASK.

Mniemaj na transakcje w internecie. Popularne banki ostrzegają poprzednio hakerami

Młodzież coraz to bardziej świadoma

Badania wykazały, że młodzież jest coraz bardziej świadoma zagrożeń wynikających spośród częstej obecności w internecie, ale rzadko reaguje w niewłaściwe zachowania w internecie. 59, 7 proc. badanych zauważyło obrażanie ich znajomych przez internautów. 32, dwa proc. z nich samo było obiektem wyzwisk.

- Niestety, aż 39 proc. badanych przyjmowało przy takich przypadkach bierną postawę i nie powiadamiało konkternego o stosowanej wobec tych propozycji przemocy w internecie - podkreślił dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki.

57, 6 proc. nastolatków ogranicza nieznajomym dostęp do swoich kont w serwisach społecznościowych. 76, 9 proc. deklaruje, że przenigdy nie spotkało się wraz z poznaną w internecie osobowością dorosłą.

Partnerem testowania jest Rzecznik Praw Maluszka Marek Michalak. Pełny meldunek z badań zostanie zaprezentowany w styczniu 2017 r.

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać