blisko

Temat: Gospodarka

Hakerzy podszywają się pod DHL. Uwaga na fałszywy mejl  Tech

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola pozyskuje znaną sieć kawiarni

Coraz więcej internautów zyskuje fałszywe e-maile pochodzące rzekomo od firmy kurierskiej DHL i sugerujące, że czeka na nich przesyłka. - To atak phishingowy, który to może zarazić wirusem nasz komputer - ostrzega CERT Orange Polska.

Operator telefonii komórkowej w swej strukturze ma specjalną jednostkę odpowiedzialną za bezpieczeństwo przy cyberprzestrzeni. Mowa o CERT Orange Polska, którego pracownicy w ostatnich dniach zaobserwowali znaczący wzrost informacji o ataku phishingowym.

Wzrosła liczba ofiar gigantycznego ataku hakerów. Na liście 4 miliardy kont

Niebezpieczny e-mail

Ofiary dostają "mail od DHL" sugerujący oczekującą na nas domniemaną paczkę. W rubryce „nadawca” jest nazwa DHL Parcel, natomiast tytuł wiadomości brzmi „You Have a Package Coming! (Newegg Inc. )” a mianowicie informuje biuro prasowe Orange Polska i ostrzega, hdy w treści e-maila mieszczą się się informacje i rzekomej paczce, terminie, w jakim jest oczekiwana. Ulokowany jest w pani a też link, gdzie adresat może sprawdzić „obecny stan przesyłki”.

„Klikając po link instalujemy tzw. trojan droppera, otwierającego przestępcom wejście do naszego komputera i możliwość instalacji kolejnych złośliwych modułów” - czytamy po komunikacie operatora.

Ostrzeżenie

Na swojej stronie www firma DHL informuje, że powszechną metodą cyberprzestępców jest posługiwanie się jej nazwą jak i również sugerowanie, że na konsumentów czeka paczka.

"Takie wiadomości nie pochodzą z DHL - ich pisarze jedynie wykorzystują nazwę DHL w celu przyciągnięcia czujności adresata oraz w zamiarze nadania e-mailom wiarygodności" - podkreśla firma kurierska.

DHL zaleca, aby nie otwierać takich e-maili, o ile jako ich nadawca jest DHL i jeśli zachodzi przynajmniej jeden z kolejnych elementów:

- otrzymana wiadomość nie ma numeru nadania przesyłki i jeśli DHL nie wykonuje żadnych usług dla odbiorcy,

- otrzymana wiadomość ma załącznik i odbiorca nie zaakceptować wie o żadnych przypadkach współpracy z DHL,

- wiadomość zawiera wskazówkę wymagającą otworzenia załącznika, przy którym ma się znaleźć numer nadania przesyłki.

Internetowi giganci wytaczają odrabia przeciw politycznym manipulacjom

Co zrobić?

Jeśli nie oczekujemy przesyłki, to widząc podejrzany e-mail od firmy kurierskiej, nie winniśmy w ogóle go otwierać. Tego rodzaju wiadomość najlepiej usunąć wyjąwszy czytania. Jeśli zaś już w nią klikniemy, wówczas w żadnym razie nie powinniśmy rozwierać linków z treści, lub pobierać dołączonych do e-maila załączników. Postępując inaczej, możemy zainstalować na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie.

Atak phishingowy

Ataki phishingowe będą popularną metodą kradzieży danych uwierzytelniających i włamań dzięki skrzynki mailowe lub rachunki bankowe. Hakerzy rozsyłają wiarygodnie wyglądające wiadomości, w wskazane jest wstawiają linki wyłudzające wiadomości.

były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać
ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać