blisko

W Polsce moda na startupy trwa w najlepsze. Ale jak wesprzeć firmy, które wchodzą w kolejny ciąg rozwoju?

  • Dom
  • Technologie
  • W Polsce moda na startupy trwa w najlepsze. Ale jak wesprzeć firmy, które wchodzą w kolejny ciąg rozwoju?
Fundusz MCI. TechVentures dzieli się swoim międzynarodowym know-how

Instytucje narodowe, takie jak Krajowy Kasa Kapitałowy, NCBiR czy teraz PFR, od lat zaangażowane są w rozwój startupów. Dla inwestorów prywatnych wówczas jeden z elementów zredukowania ryzyka inwestycyjnego. Gdy spółka dojrzewa, wraz z do niej wzrostem zmieniają się przewidywania co do rodzaju i obrębu wsparcia – jakie projekty finansowania przyjąć na etapie późnego venture capital i wzrostu?

W minionych dniach upubliczniono informacje o nowej rundzie finansowania firmy Callpage. Firma ułatwiająca kontakt między klientem a sprzedawcą poprzez aplikacje internetowe pozyskała 17 mln złotych od momentu trzech polskich funduszy inwestycyjnych: TDJ Pitango Ventures, Innovation Nest oraz Market Ów kredyty Capital. - To istotne wydarzenie na naszym sektorze. W dalszym ciągu niewiele jest przypadków, w których podmioty z sukcesem zarabiają z etapu seed/startup, do kolejnej fazy wzrostu (growth) - tłumaczy Tomek Danis, zarządzający funduszem MCI. TechVentures, który należy do Stajnie MCI. Pozyskanie przez spółkę zupełnie nowej grupy udziałowców to nie tylko zastrzyk środków, ale też i dojście do nowego know-how, lub też pozytywna weryfikacja typu biznesowego.

Rodzi się jednak pytanie, dlaczego tego typu wydarzenie, to nadal w polskim rynku wyjątek? a mianowicie Na ziemi jest coraz więcej zaangażowanego kapitału w innowacje i rozwój VC, ale rejestrowanych jest jednocześnie mniej transakcji, co wynika wraz z faktu, że rundy istnieją coraz większe, w tymże coraz bardziej popularne są tzw. megarounds – twierdzi Danis. Crunchbase podaje, że w drugim kwartale 2018 roku, ponad 60 proc. inwestycji VC to transakcje na ponad 100 mln dolarów. Jeszcze na początku 2017 roku, było wówczas zaledwie 35 proc. Skąd ta zmiana? - W ujęciu globalnym ta poprawka jest tłumaczona kilkoma szczegółami. Wzrosła wartość rund, gdyż pojawiły się mega-fundusze, tego typu jak Vision Fund Softbanku, dysponujący 100 mld dolarów. Skala dostępnego kapitału, zezwoliła także na opóźnianie procesów IPO - wyjaśnia.

Czy przedsiębiorcy w Naszym narodzie także mają ułatwiony dojście do kapitału na kolejny rozwój? Przy kolejnych etapach rozwoju firm technologicznych ciężar finansowania powinien przechodzić wraz z środków publicznych na środki pieniężne prywatne – a tych, jak zauważa w rozmowie z BI Polska Minister Jadwiga Emilewicz, jest stale za mało.

- Z jednej strony posiadamy tutaj do czynienia wraz ze stosunkowo niewielkim rynkiem – nie ma w Polsce wielu spółek, które dobrze ewoluowały ze startupu w bardziej dojrzałe przedsiębiorstwo i dalej dynamicznie się poprawiają – wskazuje Tomek Danis. - Z drugiej strony www, jest niewiele funduszy, które mają kapitał i praktykę w udzielaniu takiego pomocy. MCI. TechVentures jest jedną z niewielu instytucji, która może coś więcej niż podzielić się swoim międzynarodowym know-how, ale też samodzielnie wyłożyć 30-40 mln złotych na postęp ciągle relatywnie młodej spółki – dodaje.

Ambitna, międzynarodowa wizja rozwoju

Skąd zastrzeżenia z pojawianiem się oryginalnych firm tego typu? Zarządzający MCI. TechVentures wskazują, że cząstka spółek nie zawsze dobrze wykorzystała kapitał seedowy, który dostali, nie potrafiąc odpowiednio szybko dostosować modelu biznesowego, by spotęgować wzrost w wielkości globalnej. - Najważniejszy na zarania drogi biznesowej jest idealny produkt, świetnie przyjęty przez klientów, co objawia się dużym zapotrzebowaniem z katalogów strony, rosnącą ich ilością i aktywnością, co z kolei przekłada się dzięki tempo wzrostu przychodów. Wówczas bardzo ułatwia znalezienie pozostałych inwestorów. A tego, nie należy się obawiać. Kolejne rundy finansowania spółek to niejednokrotnie dowód ich dobrej kondycji i zaufania zdobytego u nowej grupy inwestorów, oraz szansa na jeszcze szybszą budowę wartości spółki – mówi Wojtek Walniczek, wódz inwestycyjny MCI. TechVentures.

To stwierdzenie idzie po zgodzie z faktem, iż kluczowym w ocenie klasy Funduszu nie jest spis obecnych spółek w portfelu, lecz zestawienie tych, które udało im się spośród zyskiem sprzedać, na im także zarabiają założyciele a także inni udziałowcy.

W Izraelu, powszechnie uważanym za tzw. start-up nation, otoczenie VC mierzy się z problemem, gdzie o jak dużo nie mogą narzekać na liczbę i jakość korporacji przechodzących przez rundę seed czy A, tak następujące rundy odbywają się w tej chwili najczęściej w USA. Czy przed podobnymi rozterkami przybywają także polscy przedsiębiorcy?

- Obserwujemy, iż zasadniczym czynnikiem inwestycji zagranicznych kapitałów w polskie spółki jest swojego rodzaju walidacja za pośrednictwem fundusz zakorzeniony w naszym kraju, a posiadający silną sieć relacji na rynkach zachodnich. Przy przypadku naszego funduszu, choć biuro mamy w Stolicy polski, to ponad 50 proc. naszych aktywów jest włożonych za granicą. To przynosi nam sporą wiedzę na temat poszczególnych rynków, jakim sposobem i dostęp do zagranicznych inwestorów – wylicza Walniczek.

Obok wcześniej wymienionego Callpage, można wskazać kilka innych przykładów późniejszych rund finansowania wśród startupów wywodzących się z Polski: Answear, Azimo, Booksy, Brainly DocPlanner czy Frisco. Co wyodrębnia takie spółki i sprawia, że mogą trafić z w orbicie zainteresowania funduszu MCI. TechVentures? - Ambitna, międzynarodowa wizja rozwoju wsparta świetnym zespołem założycieli i menedżerów, którzy pokazali już, że rozumieją swój rynek i potrafią pokonywać napotykane trudności – tylko, bądź aż tyle – podsumowuje Tomek Danis.

big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu Ze świata

Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać
biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na…...

Czytać