blisko

InfoShare: Poznaj Autenti - platformę, która uprzystępnia podpisywanie dokumentów przez internet

  • Dom
  • Technologie
  • InfoShare: Poznaj Autenti - platformę, która uprzystępnia podpisywanie dokumentów przez internet
Autenti - platforma do zatwierdzenia dokumentów przez internet

Rachunki płacimy przez globalna sieć, przelewy wykonujemy online, raz za razem więcej nas przez globalna sieć wypełnia i autoryzuje też PIT-y. Jednak wciąż istnieją dokumenty, pod którymi zawieramy się ręcznie, nieraz na kilku dniach od podjęcia decyzji o zawarciu określonej umowy. I to ma szansę stać się przeszłością - postara się na temat to polski startup Autenti.

Cztery osoby, wraz z wieloletnim doświadczeniem w gałęzi internetowej i rozwoju produktu stworzyło platformę do autoryzacji dokumentów i zawierania umów w sieci. Dzięki niej okres, jaki upływa od chwili podjęcia decyzji do momentu faktycznego podpisania umowy, która taką decyzję finalizuje, skraca się z 2-3 dni do kilku lub kilkunastu minut.

Z założycielami Autenti mieliśmy okazję porozmawiać na konferencji InfoShare 2017. Firma bierze uczestnictwo w konkursie dla startupów organizowanym przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Fundację infoShare.

Na laptopie, smartfonie i tablecie

Z Autenti można korzystać z arbitralnego urządzenia podłączonego do sieci, także na smartfonie czy tablecie. To – jak tłumaczą nam założyciele - narzędzie adresowane do wszystkich, kto obraca dokumentami, przy szczególności dla przedsiębiorców. Można je zastosować wszędzie tam, gdzie klienci mają do czynienia z dużą liczbą umów.

Autenti działa na podstawie europejskiego prawodawstwa, które niedawno zostało ujednolicone, co jest równoznaczne z ustanowieniem, że ze własnym rozwiązaniem twórcy platformy mają możliwość wejść na rynki krajów UE bez konieczności dostosowywania procedur i technologii do wszystkich kraju z osobna. Chodzi konkretnie o unijne rozporządzenie o elektronicznej identyfikacji i usługach zaufania, zrównujące przepisy prawne w UE, które weszło w życie w lipcu 2016 roku.

Start: kapitał osobisty i dotacje

- Mamy 20 lat doświadczenia w odmiennych organizacjach, zainwestowaliśmy w Autenti ponad 1 mln złotych oszczędności, udało nam się uzyskać dotację unijną spośród programu POIG, a następnie 8, 3 mln złotych na dalszy rozwój z tzw. szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Technologia i pierwszy koncept powstał na podstawie o pieniądze unijne - tłumaczy Tomasz Plata, współzałożyciel i CMO.

A pomysłodawca jak i również drugi z założycieli Autenti Grzegorz Wójcik dodaje:

90 proc. dokumentów odrzucić wymaga podpisu odręcznego i można je podpisać elektronicznie, na odległość. Mowa na temat wszystkich briefach, kosztorysach, umowach z operatorem, sprzedażowych, pożyczkowych czy NDA (umowa o zachowaniu poufności – red. ). Wychodzi to wprost wraz z przepisów. W przypadku sporu takie elektronicznie podpisany dokument być może być też dowodem przy sprawie.

Grzegorz Wójcik jest ekspertem w sferze mediów cyfrowych i zakupów online. Był jednym z założycieli portalu Interia. pl. Tomasz Plata jest ekonomistą, za pośrednictwem prawie 20 lat drogi zawodowej był związany z rynkiem mediów.

Wielka "depapieryzacja"

O swoim biznesie mówią żartobliwie: "depapieryzujemy firmy". Ich głównym konkurent działa po Stanach Zjednoczonych, tamta posługa jest jednak dostosowana do odwiedzenia amerykańskiego prawa.

Autenti jest dostępna dla odbiorców od 12 miesięcy. Do tej pory zarejestrowało się w serwisie 9 tysięcy użytkowników. Za pośrednictwem platformy podpisano dotychczas prawie 20 milionów dokumentów.

Platforma wówczas produkt gotowy i - jak zapewniają jej autora – przetestowany, dlatego Grzegorz Wójcik i Tomasz Plata chcą szybko pojawić się na rynku europejskim.

- Jesteśmy podczas domykania rundy inwestycyjnej – powiadamiają.

Jak działa Autenti

Dostęp do platformy dostaje się po wykupieniu abonamentu, który zależy od tego, jak wiele osób wysyła dokumenty albo od tego, jaki wydaje się wolumen dokumentu.

- Płaci nadawca dokumentu, kontrahent nie ponosi kosztów, ani nie zamierza założyć konta – tłumaczy Grzegorz Wójcik.

Abonament za konto firmowe zaczyna się od dwadzieścia zł miesięcznie. Autenti ma też technologię, dzięki której może stać się frakcją systemu partnera.

- U jednego z odbiorców zamieniliśmy guzik "Drukuj" na "Wyślij przez Autenti" jak i również to zrobiło dużą wariancję – mówi Grzegorz Wójcik.

Dokument, w opcjonalnym formacie, załącza się prostą metodą "przeciągnij i upuść".

Szyfrowane dane

Dane są szyfrowane, a pracownicy Autenti nie mają do nich dostępu. Dokumenty są utrwalone, nie można wprowadzić do odwiedzenia nich żadnych poprawek.

Na straży dokumentu stoi mechanizm, dzięki któremu są one szyfrowane w momencie wgrywania ich do platformy. Po to aby ewentualny negatywny skutek w przykład włamania był minimalny.

- W porównaniu do aktualnie użytkowanych technologii to jest już zwrot. Maile nie są szyfrowane, samo użycie takiego sprzęt jak nasze jest na temat rząd wielkości bezpieczniejsze niźli to, czego używamy w co dzień – mówi Grzegorz Wójcik. - Technologia ma gwarantować poziom ochrony, taki jak w sytuacji instytucji bankowych. Analizujemy w tym momencie, w którym zakresie na przykład blockchain jest lepszy lub sport i w jakim zakresie mielibyśmy szansę zastosować taką technologię.

- Kiedyś musieliśmy przedstawiać wyciągi bankowe, wymagano od momentu nas pieczątek i odręcznych podpisów, teraz nie musimy tego robić, edycja elektroniczna jest tak samo obwiązująca, to jest okres e-dokumentów – dodaje Tomasz Plata.

Tagi: infoShare startupy innowacje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać
adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać