blisko

Instytucje z krajów UE apelują do Apple'a i Google'a ws. aplikacji

  • Dom
  • Technologie
  • Instytucje z krajów UE apelują do Apple'a i Google'a ws. aplikacji
Apel UOKiK do Apple jak i również Google ws. aplikacji

Aplikacje ze sklepów Apple i Yahoo powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i stosowania danych konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz 26 międzynarodowych instytucji ochraniających konsumentów. Zaapelowały one do obu cyfrowych gigantów przy tej sprawie.

O inicjatywie poinformował we wtorkowym komunikacie polski Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów, który dołączył do międzynarodowego apelu instytucji zrzeszonych w Internacjonalnej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network - ICPEN).

Sygnatariusze domagają się od spółek Apple i Google, żeby umożliwiły dostawcom aplikacji jasne informowanie klientów o regułach uzyskiwania i wykorzystywania pierwotnego danych. Jak podkreślił Urząd w komunikacie, "po raz pierwszy aż tyle organów ochrony konsumentów z różnych krajów połączyło siły, żeby skłonić firmy do zmiany niekorzystnych praktyk".

Według UOKiK, problem polega na tymże, że aplikacje ściągane w telefon często proszą konsumentów o dostęp do rozmaitych danych, np. do pozycje książkowe telefonicznej, aparatu fotograficznego, bliskiej lokalizacji, przy czym często jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie.

Jak zwraca uwagę Urząd, dostawcy aplikacji mogą po różny sposób wykorzystywać pozyskane dane, a sklepy Apple i Google są naprawdę zaprojektowane, że bardzo ciężko znaleźć informacje, na jakich zasadach się to odbywa.

- Nawet jeśliby dostawca aplikacji chciał starannie informować konsumentów o gromadzeniu danych, to nie istnieje wpływu na miejsce, gdzie pozostanie zamieszczona taka wiadomość. Dlatego organy konsumenckie z dwudziestu siedmiu państw apelują, aby Apple i Google zmieniły połączenie sklepów w taki strategia, żeby informacje były łatwiej dostępne - poinformował Urząd.

- Konsumenci przed pobraniem programów muszą mieć jasne wiadomości, do jakich danych zostanie miała dostęp. Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać spośród oferty sklepu. Natomiast aplikacje komputerowe będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności jedynie wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie będą między nimi różnice u dołu tym względem - ocenił cytowany przy komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd radzi też konsumentom, by ściągając programy na telefon, zwracali uwagę na ochronę prywatności i jakie dane zgadzają się udostępniać.

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać
28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać