blisko

Łańcuch bloków - krach systemu finansowego jaki znamy?

  • Dom
  • Technologie
  • Łańcuch bloków - krach systemu finansowego jaki znamy?
Blockchain i jego wpływ w system finansowy

Instytucje finansowe stoją przed zawiłym wyborem: wspierać rozwój układu blockchain i kryptowalut albo go blokować. Niezależnie od czasu swojego nastawienia mają intencjonalność, że nowy system podważa sens ich istnienia.

Znikająca gotówka

Praca, komunikacja, medycyna, zakupy, rozrywka - technologie cyfrowe mają wpływ dzięki niemal każdy aspekt naszego własnego życia. W ciągu ostatnich lat podejście do odwiedzenia fizycznego pieniądza również jest poddawana zmianie. Gotówka nie jest już najważniejsza. Czy pociąga się nam to, bądź nie - portfel wraz z gotówką odchodzi do lamusa. Królują transakcje elektroniczne, przelewy przez internet, transakcje dzięki wirtualnych pieniądzach, karty płatnicze, portfele wirtualne. Świat jest coraz bliżej zrobienia systemu bezgotówkowego.

Jednak eliminacja transakcji gotówkowych jak i również przeniesienie operacji handlowych do sieci pozwala rządom państw, instytucjom nadzoru czy urzędom skarbowym na wgląd przy historie naszych transakcji, zakupów, preferencji handlowych czy zachowań i przyzwyczajeń. Zwiększa inspekcję i eliminuje szarą strefę.

Era bankowości poprzednio narodzeniem kryptowalut

Kluczowe znaczenie na rzecz rozwoju społeczeństwa bezgotówkowego posiada rozwój systemów, narzędzi, platform i regulacji prawnych. Jest to swoista digitalizacja procesu obiegu towarów, usług i kasy. Pomimo ciągłego rozwoju współczesnych form wymiany bezgotówkowej, największą barierą są obecne główne koordynacje rynku finansowego. Przyczyna wydaje się być prosta - rozwój współczesnych metod wymiany środków płatniczych podważa ich status quo. W przyszłości rola kluczowych dziś instytucji rynku finansowego może zostać o wiele ograniczona, jeśli nie zmarginalizowana.

Wprowadzając w 1958 roku pierwszą kartę bankową, decydenci Bank of America nie przypuszczali, że rozpoczęli rewolucję, która zmiecie wraz z rynku papierowe czeki, które są odpowiedzialne wówczas za 80 proc. transakcji finansowych. Jednakowo jak Mastercard uruchamiając przy 1971 roku pierwszy bankomat, nie przypuszczał, że uruchamia nowy kanał kontaktu wraz z klientem, umożliwiający współpracę spośród bankiem bez odwiedzin oddziału.

Później SMS-y w telefonach komórkowych stały się zaczątkiem bankowości mobilnej, w dalszym ciągu rozwiniętej dzięki wprowadzaniu technik WAP na smartfony, do takiej bankowości mobilnej, jaką znamy obecnie. Jednak te wszystkie innowacje rozwijane były przez instytucje finansowe albo bezpośrednio przy ścisłej kooperacyj z nimi.

Narodziny blockchain i postępująca ekspansja kryptowalut

W 2008 roku narodził się blockchain. Istotą tej technologii - łańcucha bloków (stąd nazwa) jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji między kompami, w postaci cyfrowej, rozproszonej po całej sieci, w takich samych kopiach. Księga jest otwarta na rzecz wszystkich, ale całkowicie zabezpieczona przez skomplikowane zabezpieczenia kryptograficzne. Użytkownik ma wgląd jedynie w swoje transakcje.

Potem przyszedł bitcoin a mianowicie prawdziwie cyfrowa waluta. Niespodziewanie okazało się, że wymianę handlową czy obrót pieniędzmi można realizować bezpiecznie jak i również bez udziału obecnego układu finansowego. Można używać ogólnych kanałów, internetu, ogólnie osiągalnych zbiorowych ksiąg zapisów sprawie, uwierzytelnienia transakcji opartego o blockchain.

Bitcoin jest walutą elektroniczną, kryptowalutą. Dzięki zapisowi w łańcuchu bloków żaden bitcoin nie zaakceptować zostanie wydany podwójnie, transakcje są publiczne i całkowitą ich historię, można przeszukać i zweryfikować. Łańcucha bloków jako księgi rachunkowej transakcji nie da się podrobić, liczba bitcoin jest bowiem ograniczona i przenigdy nie będzie ich większą ilość, niż ustalono to na początku. Transakcje zapisane po łańcuchu bloków są nieodwracalne.

Blockchain i wzmacniany na nim bitcoin jako kryptowaluta jest pierwszym wynalazkiem w systemie finansowym, który to został opracowany poza instytucjami finansowymi, nawet bez kooperacyj z nimi. Jest prekursorski, prosty i nie używa w żaden sposób prawdziwych systemów finansowych. Stopniowe wprowadzanie blockchain będzie miało duży wpływ coś znacznie więcej aniżeli tylko sektor usług finansowych, ale na kompletne spektrum operacji handlowych w świecie.

Ile bitcoin jest wart?

Jedną spośród przeszkód do rozpoczęcia masowego używania kryptowalut jest do niej wycena. Bitcoiny mają wartość, ponieważ ciągle rosnąca ekipa ludzi uważa, że technologia, w oparciu o którą działa bitcoin - blockchain ma wartość. W przyszłości technologia bitcoin może okazać się wykorzystywana do szerokiej gamy zastosowań w sektorze usług finansowych, transakcji, płatności, ugód, akcji, przeliczania walut, rozrywki na giełdzie papierów drogocennych.

W przeciwieństwie do obecnych walut, jej realna wartość nie może być zawyżona lub zaniżona przez banki centralne, bo istnieje skończona cyfra bitcoinów. Oznacza wówczas, że teoretycznie gra przewagą waluty, deflacja i inflacja jej nie grozi.

Chociaż bitcoin staje się spośród roku na rok coraz to bardziej pełnoprawnym, akceptowalnym przez rządy różnych krajów detergentem płatniczym, wartość waluty jest kreowana przez kupców, którzy akceptują bitcoin w swych transakcjach. Innymi słowy – wartość bitcoina zależy po to, jak szeroko jest on rozpowszechniony.

Tagi: pieniądze kryptowaluta bank Prezesi piszą Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać