blisko

Huawei i ZTE "praktycznie wykluczone" z zamówień publicznych w Japonii

  • Dom
  • Technologie
  • Huawei i ZTE "praktycznie wykluczone" z zamówień publicznych w Japonii
Huawei - wykluczenie z zamówień w Japonii

Huawei i ZTE zostały "praktycznie wykluczone" z zamówień publicznych w Japonii. Jak poinformowała przedstawicielstwo Kyodo, decyzję umotywowano obawą o bezpieczeństwo informatyczne.

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że nowe regulacje nie są wymierzone w żadne konkretne przedsiębiorstwa, ale według Kyodo w praktyce uniemożliwią one realizację zamówień publicznych dwóm najogromniejszym chińskim producentom sprzętu telekomunikacyjnego. W przepisach nie wymieniono wprost nazw Huawei jak i również ZTE, by nie szkodzić polepszającym się ostatnio relacjom z Chinami – mierzy japońska agencja.

- To niezwykle istotne, aby nie zaopatrywać się przy sprzęt, w którym wbudowane są złośliwe funkcje, przy tym (umożliwiające) kradzież bądź niszczenie informacji - rzekł Suga na konferencji prasowej po uzgodnieniu nowych regulacji, które mają wejść przy życie w kwietniu przyszłego roku.

Rzecznik poinformował też, że Pekin skontaktował się już z Tokio w sprawie tej decyzji, o której planach japońskie i zachodnie media donosiły już w ubiegłym tygodniu. Według Sugi japońskie władze odpowiedziały na wątpliwości chińskiego rządu oświadczeniem, że podejmą środki „zgodne z wzorami międzynarodowymi”.

Kłopoty Huawei

W piątek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wyraził "poważne zaniepokojenie" doniesieniami o planowanym zakazie w Japonii.

Huawei został już uprzednio pozbawiony możliwości dostarczania sprzętu agencjom rządowym w NA JUKATAN oraz wykluczony z wybudowania sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Przy ubiegłym tygodniu brytyjski operator telekomunikacyjny BT ogłosił, iż usuwa urządzenia tej przedsiębiorstwa z kluczowej części istniejących sieci 3G i 4G i nie będzie katalogów używać przy budowie kluczowych elementów infrastruktury 5G.

USA i niektórzy pierwotnego sojusznicy podejrzewają firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może kobieta wykorzystywać swój udział przy tego rodzaju projektach do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Nie przedstawiono aczkolwiek publicznie żadnych dowodów dzięki tego rodzaju działania, natomiast chińska firma konsekwentnie tym zarzutom zaprzecza.

Wiceprezes i dyrektor finansowa przedsiębiorstwa Huawei Meng Wanzhou pozostała niedawno aresztowana w Kanadzie na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o do niej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków swej firmy z przedsiębiorstwem, które próbowało sprzedać urządzenia Iranowi, wbrew nałożonym na ten kraj sankcjom amerykańskim.

Chińskie MSZ złożyło po sprawie aresztowania Meng protesty na ręce ambasadorów NA JUKATAN i Kanady w Pekinie. Władze chińskie zapowiedziały udzielenie „dalszej odpowiedzi” w relacji od działań USA i zagroziły Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Meng nie pozostanie natychmiast zwolniona.

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
ekstraklasa - przychody klubów piłkarskich, 20162017

Ekstraklasa - przychody klubów piłkarskich, 20162017

706, 6 miliona złotych wyniosły przychody klubów piłkarskich Ekstraklasy w poprzednim sezonie. Wraz z jednej strony to rekord w historii naszych rozgrywek, z drugiej – efekt na pewno nie do odwiedzenia powtórzenia…...

Czytać