blisko

13 świąt i 7 długich weekendów – jak na przykład dobrze zaplanować 2018 rok?

 • Dom
 • Twoje pieniadze
 • 13 świąt i 7 długich weekendów – jak na przykład dobrze zaplanować 2018 rok?
Dni wolne od pracy przy 2018 roku

114 dób wolnych od pracy wyczekuje nas w 2018 r.. To całkowita liczba dzionki wolnych: świąt, sobót jak i również niedziel. W przyszłym roku będziemy pracować o pewien dzień dłużej niż po 2017 r. Ustawowo wolnych dni od pracy wydaje się być 13. Zobacz, jakie dób wolne będą mieli podwładni w 2018 roku.

Całkowity wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Odpowiada to 251 dniom pracy. To o jeden dzień więcej niż w 2017 roku.

Najwięcej dni wolnych wypada tradycyjnie w grudniu. W 2018 roku zostanie ich 12. Najmniej przy lutym i październiku – po 8 dni. W 2018 roku wypada 1 święto w sobotę – Trzech Króli 6 stycznia – oznacza to, że za ten dzień do odwiedzenia odbioru pracownicy będą posiadali inny dzień tygodniowo. Taki dzień wolny pozostanie ustalony przez pracodawcę.

Jedno święto wypadnie również w niedzielę (nie kalkulujemy tradycyjnie niedzielnych świąt, jak na przykład Wielkanoc i Zielone Świątki) – będzie to 11 listopada, Święto Niepodległości.

Kalendarz świąt w 2018 roku

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) – Kilku Króli (Objawienie Pańskie)
 • 1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
 • 2 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 czerwca (wtorek) – Święto Pracy
 • 3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 31 maja (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (niedziela) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

Wolne od pracy w dni święteczne innych wyznań

Prawo pracy przewiduje również różnorodność religii. Wielu świąt bowiem jest dokładnie skorelowane z wyznaniem rzymskokatolickim.

Pracownicy należący do odwiedzenia kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z postulatami wyznawanej przez siebie religii.

Zobacz także: Ile nam przysługuje urlopu? Pewien ma tyle samo

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić prośbę pracownika zgłoszoną mu co najmniej 7 dni przed zwolnieniem. Zwolnienie może być udzielone w wypadku, że zostanie odpracowane, w dni ustawowo wolnym od pracy lub po postaci godzin nadliczbowych. Za pracę nie otrzymamy jednak dodatkowego wynagrodzenia.

Gdy święto przypada w ustalonym dniu każdego tygodnia, to pracodawca na wniosek podwładnego ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy, umożliwiający mu obchodzenie tych świąt.

Długie weekendy przy 2018 roku

W 2018 roku kalendarzowego będziemy mogli sobie zaplanować aż 7 długich weekendów. To wynik lepszy od czasu 2017 roku, w którym mamy 6 przedłużonych weekendów.

 1. 30 grudnia - 1 stycznia – Sylwester wypada w tym roku kalendarzowego w niedzielę, an oryginalny rok w poniedziałek. W tym miejscu zyskujemy 3 dni nieograniczonego bez brania urlopu.
 2. 31 marca - dwóch kwietnia – Długi weekend świąteczny. 1 i dwa kwietnia to Wielkanoc. Ponownie tylko 3 dni wolnego.
 3. 28 kwietnia a mianowicie 1 maja – Weekend majowy ze świętem roboty. Zyskamy 4 dni wolnego, jeśli 30 maja weźmiemy urlop.
 4. 3 - 6 maja – Identycznie jest z drugą częścią majówki. 4 dni wolne, jeśli weźmiemy urlop czterech maja w piątek.
 5. 28 kwietnia – sześć maja – Jeśli rozporządzimy się na całą majówkę, to 9 dni wolnych uzyskamy wykorzystując tylko 3 dni urlopowe (30. 04, 2. 05 i czterech. 05).
 6. 31 czerwca - 3 czerwca – tu co roku jest tak samo. Boże Ciałko wypada zawsze w czwartek, dlatego wystarczy wziąć wakacje w piątek, aby cieszyć się 4 dniowym weekendem.
 7. 1 - 4 listopada – Dzień Wszystkich Świętych wypada w 2018 roku w czwartek. Wczasy w piątek 2. 11 sprawi, że będziemy mieć 4 dni wolnego.
 8. 22 - 26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia w 2018 roku wypadają we wtorek i środę. Jeśli ktoś ma wolną dodatkowo Wigilię (poniedziałek), to może cieszyć się pięcioma dniami wolnymi.

Praca w święta

Prawo pracy jasno definiuje, co jest uznawane zbyt pracę – jest to robota wykonywana pomiędzy godziną sześć. w jednym dniu zaś godziną 6. w następnym – chyba, że wydaje się ustalona w zakładzie roboty inna godzina.

Okazuje się, że mimo świąt i dni wolnych praca może być wykonywana. Mają obowiązek być jednak spełnione specyficzne warunki.

 • prowadzenie akcji ratowniczej w celu opieki życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • praca w ruchu ciągłym,
 • praca zmianowa,
 • praca przy niezbędnych remontach,
 • praca w transporcie i w komunikacji,
 • praca w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
 • praca przy pilnowaniu mienia albo ochronie osób,

W dni ustawowo wolne od momentu pracy zamknięte muszą być supermarkety, hipermarkety i dyskonty. Czynne natomiast są małe sklepiki. Co istotne, zakaz pracy w święto tyczy się tylko pracowników, czyli ludzi zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, nie obejmuje właścicieli sklepów i ludzi zatrudnionych na podstawie dokumenty urzędowe cywilnoprawnej, np. umowy zadania czy umowy o dzieło sztuki.

Złamanie zakazu gospodarki w dni świąteczne nieograniczone od pracy jest zagrożony grzywną od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

To się może jednakże już w 2018 roku zmienić, bo posłowie działają nad ustawą wprowadzającą zredukowania handlu w niedziele przy święta. Według zapowiedzi polityków, ma ona wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

deutsche Bank odrabia straty. Wraz z nim giełda odetchnęła z ulgą

Deutsche Bank odrabia straty. Wraz z nim giełda odetchnęła z ulgą

Poturbowany Deutsche Bank rośnie dziś ok. 3 proc. po informacji o sprzedaży własnego brytyjskiego biznesu Abbey Life Assurance Co., za który może zgarnąć nawet 1-wszą, 2 mld dol. Z największym niemieckim bankiem…...

Czytać
deficyt budżetu państwa jest mniejszy niż planowano

Deficyt budżetu państwa jest mniejszy niż planowano

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...

Czytać