blisko

Brytyjskie firmy z konkretnego powodu zwolnią 100 tys. osób

Firmy paliwowe wyrzucą 120 tys. osób przez niskie ceny ropy

120 tyś osób zostanie zwolnionych z pracy w brytyjskiej filii paliwowej do końca 2016 roku. To pokłosie niskich cen ropy.

Jeszcze w 2014 roku pełny sektor gazu i ropy w Wielkiej Brytanii zatrudniał ponad 450 tysięcy osób. W 2016 jest to już tylko 330 tyś, chociaż liczba ta uwzględnia również osoby zatrudnione obok sektorze, a nie absorbujące się bezpośrednio surowcami.

Walka wraz z rynkiem na śmierć i życie

Jak informuje CEO Oil & Gas U. K. Deirdre Michie, cytowany przez Bloomberga, tamtejsze firmy walczą tym sposobem o przetrwanie. Tylko cięciami zatrudnienia są bowiem mógł osiągać krótkotrwałą poprawę wydajności.

Tną nawet najwięksi, jak BP (zwolni 600 osób w ciągu dwóch lat) czy Shell (od maja pozbędzie się 475 pracowników w Brytanii jak i również Irlandii). Ta ostatnia spółka tak zaciska pasa, że zmniejszyła szacowane wydatki na 2016 rok o miliard dolarów (z 30 w 29 mld).

Oszczędności nie powinny jednak dziwić - choć pod koniec maja 2016 ceny ropy przebiły barierę psychologiczną 50$ za baryłkę, to wciąż są rekordowo niskie.

Dla 1-ych problem, dla innych okazja

Dla jednych, jak np. Polski, stwarza to szanse - własny rząd rozważa obecnie kupno ropy z Iranu, w tej chwili zakupił paliwo z Arabii Saudyjskiej. "Czarne złoto" spośród tych rejonów może być, według rządzących, realną możliwością dla ropy z Rosji, która obecnie stanowi aż 90 proc. surowca przerabianego w polskich rafineriach.

Dzięki konkurencji cenowej największych producentów, takie kraje jak na przykład nasz mają więc nieco większe możliwości negocjacyjne. Dla innych jednak, jak np. Nigerii, oznacza to spore kłopoty. Państwo to, największe gospodarczo w Afryce, utraciło pozycję lidera w produkowaniu ropy w Afryce, na rzecz o wiele biedniejszej Angoli. Oprócz rekordowego deficytu budżetowego, problemy na rynku ropy sprawiły, że z Nigerii wycofują się też internacjonalne linie lotnicze.

Nawet potęgi takie, jak Arabia Saudyjska, cierpią z powodu niskich cen ropy. Kraj tenże, odnotowując rekordowy deficyt budżetowy (98 mld dolarów), według raz pierwszy w relacji chce ratować budżet obligacjami. Niska wycena czarnego surowca stanowi dla Arabii w tyle duży problem, iż Saudyjczycy stworzyli plan Saudi Vision 2030, który ustanawia uniezależnienie się gospodarczo od ropy.

Według Instytucji finansowej Światowego, niskie ceny surowców są jednym z najgroźniejszych czynników dla stabilności gospodarki polski w nadchodzących latach.

Tagi: ropa surowce robota Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

henryk Kowalczyk o zmianach podatkowych

Henryk Kowalczyk o zmianach podatkowych

Podatek PIT dla najmniej zarabiających wyniesie poniżej 10 proc. - podkreślał w TVN24 BiS Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. W TVN24 BiS pytany był o stawki jednolitego podatku…...

Czytać
czy mam dobry pomysł na biznes?

Czy mam dobry pomysł na biznes?

Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy pierwotnego biznes wypali, czy dzierży sens, czy znajdą kontrahentów. Podobne myśli mamy przed założeniem własnej firmy. Richard Branson w rozmowie z Business Insiderem…...

Czytać