blisko

Plotki mocno rządzą warszawską giełdą. Tłumaczymy skąd te spadki

GPW wciąż notuje spadki  Giełda

Notowania GPW rozczarowują w tym tygodniu bardziej, niż Mario Draghi na wczorajszej konferencji prasowej. Nie inaczej jest w piątek. Przez rozczarowanie należy mieć na myśli nie tyle spadki, chociaż są dostrzegalne, co brak korelacji wraz z zachowaniem giełd w regionie. Najbardziej widoczne było wówczas na początku wczorajszej sesji, kiedy europejskie giełdy po oczekiwaniu na dane wraz z ECB, pozostawały ożywione. Tymczasem Warszawa nie przejawiała poniekąd drobnych oznak optymizmu. Kondycję tłumaczy redaktor rynkowy. pl Jakub Tomaszewski.

Kiedy europejskie rynki zawiedzione wydarzeniami w strefie euro rozpoczęły spadać, warszawski parkiet wydawał się nie reagować w te informacje. A na temat 13: 45 zareagował dzięki cięcie stóp proc. subtelnym wzrostem. W tym okresie na przykład Frankfurt i Londyn istotnie traciły.

Notowania WIG20 od 30. listopada 2015

Ostatnia aktualizacja:

Co spośród GPW?

Warszawska giełda bez prezesa. Dawid Tamborski podał się do dymisji

W tym miejscu można postawić pytanie, bądź indeks w ogóle zareagował na wydarzenia w strefie euro, czy raczej pociągnęły go w dół wydarzenia na jego krajowym „podwórku”? Mam tutaj na rozmyśla postawienie kropki nad "i", a właściwie nad podatkiem bankowym i dla ubezpieczycieli.

Na przykład: trzecia u dołu względem kapitalizacji spółka w WIG20 - czyli PZU - straciła tylko w czwartek blisko 4 proc. Dzisiaj jest jeszcze fatalniej, bo kurs akcji firmy patronus zanurkował na ponad czterech, 5 proc.

Ale nowe obciążenia fiskalne jest jednym. Jeszcze bardziej druzgocące gwoli warszawskiego parkietu mogą stanowić roszady prezesów spółek Skarbu Państwa. Przykłady można mnożyć. PGNiG, któremu Skarb Was podmienił dzisiaj prezesa, upada o ponad 4 proc.

Plotka – jaka na giełdzie daje jednak i zabiera – na temat planach powołania na prezesa Orlenu posła PiS, także nie nastraja inwestorów optymistycznie i akcje spółki od czasu początku handlu są w ponad 4 procentowej przecenie. Enea (-1, 7 proc. ) i Energa (-3, 5 proc. ) też mają doświadczyć zmiany szefów.

Giełda traci, bowiem nie ma fundamentalnych przesłanek do wzrostów. Nie dość, że przyszło jej funkcjonować w trudnym środowisku globalnym, gdzie koniec recesji jest dopiero zapowiadany, to jeszcze krajowe okoliczności natury politycznej ciążą jej równie silnie albo jeszcze bardziej.

Śledź naszą relację spośród rynków.

global Compact Yearbook Poland. «Motorem napędowym wszelkich zmian wydaje się zmiana świadomości»  Poglądy i komentarze

Global Compact Yearbook Poland. «Motorem napędowym wszelkich zmian wydaje się zmiana świadomości» Poglądy i komentarze

Publikacja Global Compact Yearbook Poland, w ramach obchodów Światowego Dnia ONZ a mianowicie UN Day stała się okazją do rozmowy wraz z ludźmi, którzy z rozmaitych perspektyw oceniają rozwój Lokalny, polskiego…...

Czytać
goldman Sachs w Warszawie rozbudowuje swoje biuro

Goldman Sachs w Warszawie rozbudowuje swoje biuro

W mediach pojawiły się informacje, że jeden z największych banków inwestycyjnych świata a mianowicie Goldman Sachs - być może w związku z Brexitem przenieść dużą część własnych pracowników do Warszawy. Z…...

Czytać