blisko

Temat: Wielka Brytania

Brytyjska gospodarka podnosi się z kolan. Ożywienie «realne, lecz kruche»  Informacje

  • Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie
  • Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od czasu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe używane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami braku porozumienia

Ożywienie gospodarki brytyjskiej jest "realne, ale kruche" – ostrzegł w swym noworocznym orędziu premier David Cameron. Zaapelował również do Szkotów by we wrześniowym referendum głosowali za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Brytyjska system gospodarczy może wyprzedzić niemiecką. Będzie największa w Europie?

- Jeśli kraj zejdzie wraz z drogi uzdrowienia gospodarki wytyczonej przez rząd, to być może ona znaleźć się w równie podupadłym stanie co francuska – zaznaczył Cameron nawiązując do realizowanego przez jego rząd programu cięć nakładów, zamrożenia płac i reformy systemu świadczeń socjalnych.

- Gdy doszliśmy do władzy gospodarka była powalona na kolana. Trzy i pół roku później wysiada na prostą (…) Polski plan się sprawdza jak i również w 2014 roku będę się go trzymać – zapowiedział.

Bezrobocie w dół

Aktualna prognoza wzrostu na rzecz brytyjskiej gospodarki wynosi 1, 4 proc. w roku kalendarzowego 2013 i 2, cztery proc. w roku bieżącym, ale deficyt finansów globalnych za rok ubiegły przewidywany jest na 6, jedenastu proc. produktu krajowego brutto i będzie wysoki za pośrednictwem najbliższe co najmniej cztery czasy.

Gdy doszliśmy do odwiedzenia władzy gospodarka była powalona na kolana. Trzy i pół roku później wychodzi na prostą (…) Własny plan się sprawdza jak i również w 2014 roku będziemy się go trzymać

Premier, David Cameron

Nadal rośnie też brytyjski dług publiczny. Do roku budżetowego 2018-19 ma się zwiększyć do odwiedzenia 1 573 mld funtów wobec około 760 mld funtów w 2010 r., co przełoży się na 64 tys. funtów dzięki głowę mieszkańca – wyliczył ostatnio "Daily Telegraph".

Pozytywną wiadomością dla brytyjskiej gospodarki jest spadek bezrobocia – przez trzy miesiące do października wyniosło to siano 7, 4 proc. w porównaniu z 7, 6 proc. przez trzy miesiące do września. Na końcu 2014 r. stopa bezrobocia przewidziana jest na 7, jednej proc. Bank Anglii zasygnalizował, że jeśli osiągnie pułap 7 proc., może wywyższyć rekordowo niskie stopy oprocentowanie.

Stopy w górę

Rynek oczekuje, że wynosząca obecnie 0, 5 proc. główna stopa procentowa urośnie do 2018 roku do odwiedzenia 3 proc. Ośrodek bystry Resolution Foundation ostrzegł w ostatnim czasie, że taki scenariusz znaczy, iż 1, 12 mln właścicieli nieruchomości, którzy kupili ją na kredyt stanie się borykać się z przeszkodami w ich spłacaniu.

Brytyjczycy bardziej martwią się o swoje portfele niż zdrowie

Przyrost kredytów mieszkaniowych jest w Wielkiej Brytanii najwyższy od dwóch i pół roku. Ceny posiadłości rosną w szybkim toku zwłaszcza w Londynie i południowej Anglii. Niektórzy politycy i ekonomiści sądzą, iż rząd powinien wycofać się z planu jego równoległego pobudzania poprzez system gwarancji kredytowych dla nabywców domów i mieszkań.

Kierunek: eksport

Szef Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) John Cridland w świątecznym orędziu oświadczył, że rząd i konsumenci muszą wyciągnąć wnioski z krachu z 2008 r. i nie mogą pobudzać wzrostu długiem.

Zwrócił też uwagę, że ożywienie powinno być bardziej zbilansowane obejmując inne sektory ekonomii jak np. eksport, zaś nie tak jak aktualnie głównie zaspokajanie popytu krajowego.

briju i notowania spółki. Przychody w lutym spadły na temat 80 proc.

Briju i notowania spółki. Przychody w lutym spadły na temat 80 proc.

Styczniowe wyniki finansowe spółki jubilerskiej Briju wywołały popłoch. Kurs akcji w ciągu zaledwie kilku sesji osunął się o ponad sześcdziesięciu proc. Jak się obrazuje, to jednak był przed chwilą pierwszy cios.…...

Czytać
były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać