blisko

Temat: Niemcy. Gospodarka

Bundestag znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii  Informacje

  • Dostali setki euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze
  • Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, według klęskę na mundialu
  • Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć
  • 28-godzinny tydzień pracy dla dwóch milionów Niemców
  • Strajki w niemieckich fabrykach samochodów. Związki chcą podwyżek

Bundestag znowelizował w piątek ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), aby zwiększyć inspekcję rozwoju OZE i powstrzymać wzrost cen prądu.

Niemieckie media zwracają uwagę, że nie wiadomo wciąż, czy uchwalone w piątek rozwiązania zaakceptuje Komisja Europejska, która wskazuje, że zagraniczni dostawcy energii elektrycznej mogliby okazać się pokrzywdzeni przez niemiecki system.

Dotacje do produkcji z elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych i instalacji biogazu w Niemczech w minionych latach zaczęły gwałtownie rosnąć. W 2013 r. znacznie przekroczyły 20 mld euro. Niemiecki system gwarantuje odkup energii z różnych źródeł odnawialnych na korzystnych postanowieniach.

Piechociński: Nasze państwo energia musi być nasz kraj

Doliczone do rachunku

Za promowanie ekologicznej energii elektrycznej płacą odbiorcy w formie dopłaty, wliczanej do rachunku za prąd, która przy ostatnich latach także równo rośnie. Najwięksi przemysłowi konsumenci energii elektrycznej korzystają z rabatów, główny ciężar maleje na gospodarstwa domowe.

Uchwalona w piątek nowela wprowadza wiążące pułapy rozwojowe, redukcje dotacji i większą konkurencję; do 2017 r. koszty rozwoju odnawialnych źródeł energii mają pozostać "przynajmniej stabilne".

Dalszy wzrost cen energii mógłby a mianowicie zdaniem rządu - spowodować do sprzeciwu obywateli wobec rozwijania zielonej energii, zaś ponadto mógłby wpłynąć niedobrze na kondycję niemieckiego przemysłu.

Wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel podkreślił, że konieczne jest obniżenie kosztów działania elektrowni wiatrowych, słonecznych, wodnych, instalacji biogazu i geotermalnych.

Po Fukushimie

W 2011 roku, po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie, w Niemczech zdecydowano, iż ostatnia elektrownia atomowa w tym kraju zostanie wyłączona w 2022 roku. Wkład energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi w Niemczech 25 proc. Do roku 2025 ma wzrosnąć do 45 proc., a do odwiedzenia roku 2035 - w celu 60 proc. Celem strategicznym jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkowaniu prądu do 80 proc. w 2050 roku.

Bundesrat (izba wyższa) dzierży się zająć nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach siły 11 lipca. Kraje związkowe, które są reprezentowane przy tej izbie, zapowiedziały już, że nie będą reformy blokować.

grecy decydują o przyszłości euro  Ze świata

Grecy decydują o przyszłości euro Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie zaakceptować chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na…...

Czytać
gUS - korekty w sprawie eksportu i importu

GUS - korekty w sprawie eksportu i importu

Ewentualne korekty wartości eksportu w poprzednich latach muszą dotyczyć obrotu zarówno po eksporcie, jak i również imporcie a mianowicie poinformowała rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego. To odpowiedź w słowa wicepremiera Morawieckiego. Morawiecki…...

Czytać