blisko

Temat: Unia Europejska

Euro na Litwie w r. 2015? Minister finansów: «To dla nas opłacalne»  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Litewski minister zasobów Rimantas Sadzius potwierdza gotowość dołączenia jego kraju do odwiedzenia strefy euro w 2015 roku. - Dla Litwy zmiana narodowej waluty na mocne euro, jest niezwykle opłacalne - powiedział przy wywiadzie dla "Financial Times". Jego zdaniem, przyjęcie unijnej waluty skusi zagranicznych akcjonariuszy do zostawienia pieniędzy na Litwie.

Szef NBP: Nie jesteśmy zdecydowani na przyjęcie €

Litwa jest ostatnim krajem wraz z grupy tzw. państw bałtyckich, w którym obowiązuje wciąż waluta narodowa. 1 stycznia 2014 euro przyjęła Łotwa. W Estonii euro obowiązuje od 2011 roku.

Rimantas Sadzius przyznał, że wejście Litwy do strefy € będzie dla jego państwa "bardzo zyskowne, opłacalne". a mianowicie To ustawi nasz kraj w znacznie mocniejszej sytuacji w stosunku do zagranicznych inwestorów, to będzie gwoli nich rodzaj gwarancji stabilności naszej gospodarki - tłumaczył w rozmowie z "Financial Times" szef resortu finansów.

- Jeśli zechcemy przeprowadzić wielkie projekty pod inwestycje, potrzebujemy inwestorów - tłumaczył. Według niego do pozostawienia pieniędzy na Litwie przekona ich właśnie przyjęcie unijnej waluty.

Jego zdaniem strefa euro nie przeżywa już kryzysu. - Strefa euro udowodniła, że wydaje się silna, bo poradziła samemu ze wszystkimi problemami, które to przyniósł kryzys finansowy - stwierdził.

Bank kierowniczy na "tak"

Przyjęcie euro ustawi nasz kraj w znacznie mocniejszej pozycji w stosunku do zagranicznych udziałowców, to będzie dla tych propozycji rodzaj gwarancji stabilności polskiej gospodarki

Minister finansów Litwy, Rimantas Sadzius

O tym, że Litwa będzie gotowa przyjąć unijną walutę przy następnym roku jest przekonany szef banku centralnego Vitas Vasiliauskas. Przyznał, że głównym wyzwaniem będzie spełnienie czynników dotyczących inflacji. Jego w mniemaniu tak mała gospodarka jak na przykład litewska jest podatna w wiele międzynarodowych czynników.

Jak dodał, wprowadzenia € będzie miało bardzo dobroczynny wpływ na PKB. a mianowicie W perspektywie średniookresowej, przedłożenie euro może zwiększyć rozwój produktu krajowego brutto o dodatkowe 1, 8 proc. - powiedział.

Gdyby Litwie udało się zaspokoić ten scenariusz, byłaby 19. członkiem strefy euro.

chiński prezydent z wizytą w naszym kraju - efekty  Ze świata

Chiński prezydent z wizytą w naszym kraju - efekty Ze świata

Oto niektóre spośród gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w naszym kraju. Sprawdź, jakie znaczenie mają polsko-chińskie spotkania na szczycie i co dzięki nim może…...

Czytać
chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują  Ze świata

Chiny wysyłają niepokojące sygnały. Wywóz towarów zwolnił, mniej też importują Ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie trzydzieści lat Amerykanie zadowoleni spośród wizyty w Pekinie.…...

Czytać