blisko

Temat: Unia Europejska

Euro na Litwie w r. 2015? Minister finansów: «To dla nas opłacalne»  Informacje

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Litewski minister zasobów Rimantas Sadzius potwierdza gotowość dołączenia jego kraju do odwiedzenia strefy euro w 2015 roku. - Dla Litwy zmiana narodowej waluty na mocne euro, jest niezwykle opłacalne - powiedział przy wywiadzie dla "Financial Times". Jego zdaniem, przyjęcie unijnej waluty skusi zagranicznych akcjonariuszy do zostawienia pieniędzy na Litwie.

Szef NBP: Nie jesteśmy zdecydowani na przyjęcie €

Litwa jest ostatnim krajem wraz z grupy tzw. państw bałtyckich, w którym obowiązuje wciąż waluta narodowa. 1 stycznia 2014 euro przyjęła Łotwa. W Estonii euro obowiązuje od 2011 roku.

Rimantas Sadzius przyznał, że wejście Litwy do strefy € będzie dla jego państwa "bardzo zyskowne, opłacalne". a mianowicie To ustawi nasz kraj w znacznie mocniejszej sytuacji w stosunku do zagranicznych inwestorów, to będzie gwoli nich rodzaj gwarancji stabilności naszej gospodarki - tłumaczył w rozmowie z "Financial Times" szef resortu finansów.

- Jeśli zechcemy przeprowadzić wielkie projekty pod inwestycje, potrzebujemy inwestorów - tłumaczył. Według niego do pozostawienia pieniędzy na Litwie przekona ich właśnie przyjęcie unijnej waluty.

Jego zdaniem strefa euro nie przeżywa już kryzysu. - Strefa euro udowodniła, że wydaje się silna, bo poradziła samemu ze wszystkimi problemami, które to przyniósł kryzys finansowy - stwierdził.

Bank kierowniczy na "tak"

Przyjęcie euro ustawi nasz kraj w znacznie mocniejszej pozycji w stosunku do zagranicznych udziałowców, to będzie dla tych propozycji rodzaj gwarancji stabilności polskiej gospodarki

Minister finansów Litwy, Rimantas Sadzius

O tym, że Litwa będzie gotowa przyjąć unijną walutę przy następnym roku jest przekonany szef banku centralnego Vitas Vasiliauskas. Przyznał, że głównym wyzwaniem będzie spełnienie czynników dotyczących inflacji. Jego w mniemaniu tak mała gospodarka jak na przykład litewska jest podatna w wiele międzynarodowych czynników.

Jak dodał, wprowadzenia € będzie miało bardzo dobroczynny wpływ na PKB. a mianowicie W perspektywie średniookresowej, przedłożenie euro może zwiększyć rozwój produktu krajowego brutto o dodatkowe 1, 8 proc. - powiedział.

Gdyby Litwie udało się zaspokoić ten scenariusz, byłaby 19. członkiem strefy euro.

donald Trump w Arabii Saudyjskiej wzywa do walki spośród ekstremizmem

Donald Trump w Arabii Saudyjskiej wzywa do walki spośród ekstremizmem

Donald Trump na spotkaniu przywódców państw muzułmańskich po stolicy Arabii Saudyjskiej a mianowicie Rijadzie, wezwał do przeciwstawienia się "islamistycznemu ekstremizmowi". Prezydent USA zaznaczył, że terroryzm blokuje rozwój Bliskiego Wschodu. Jak…...

Czytać
dolar najsłabszy od 3 latek. Szkodzi mu huragan Irma

Dolar najsłabszy od 3 latek. Szkodzi mu huragan Irma

Bilans dla amerykańskiej waluty wypada dzisiaj blado. Nie dosyć, że Korea Północna ciągle starszy inwestorów, to teraz na niekorzyść działają również siły natury. W obawie przed skutkami gospodarczymi huraganu…...

Czytać