blisko

Złoty w rów, frank i złoto do góry. Szykuje się gorący poniedziałek

Inwestorzy czekają na reakcje rynków po puczu w Turcji  Waluty

Poniedziałkowe jawnie giełd jest wyczekiwane przez inwestorów z całego otoczenia w ogromnej niepewności. Zdarzenia w Turcji mocno mamy na kurs liry, jak może się również niekorzystnie odbić na wartości złotego. Właściciele kapitału szukają albowiem bezpieczniejszych lokat, jak frank szwajcarski czy złoto.

Inwestorzy czekają w wątpliwości na otwarcie rynków po poniedziałek. W piątek polski złoty mocno tracił do odwiedzenia zagranicznych walut, jednak po poniedziałek sytuacja może się znacznie zmienić. Wieczorem przedstawicielstwo Fitch poinformowała, że zachowuje zarówno rating, jak i perspektywę dla polskiej produkcji, co spotkało się wraz z dużym zaskoczeniem. Jednak optymistyczna wizja umocnienia złotego została chwilę potem zachwiana, gdy świat obiegła informacja o puczu wojskowym w Turcji.

Na piątkowym zamknięciu rynków za euro trzeba było zapłacić 4, 41 zł. Frank kosztował 4, 05 zł, a dolar 3, 984 zł. Funta wyceniano na 5, 26 zł.

USD/PLN

Ostatnia aktualizacja:

- Poniedziałkowe otwarcie zależy w dużej mierze od nerwów inwestorów. Na jednym biegunie leży przesłanka umocnienia złotego - czyli utrzymanie przez agencje Fitch oceny wiarygodności kredytowej dla Polski na pułapie A-. Z drugiej strony www zawirowania w Turcji nie zaakceptować będą sprzyjać koszykowi walut wschodzących, do których stale należy polski złoty a mianowicie komentuje Jakub Tomaszewski, analityk giełdowy. pl.

I zwraca uwagę, że wszystkie tygodnie pokazują, iż nasza waluta jest wyjątkowo wrażliwa na impulsy zewnętrzne. a mianowicie Dlatego w poniedziałek możemy się spodziewać zwiększonej aktywności na złotym i skłonności naszej waluty do osłabiania się. Tym bardziej, iż eskalacja wydarzeń w Stambule miała miejsce po zamknięciu rynków walutowych na koniec tygodnia, stąd inwestorzy nie mieli szansy zareagować. W relacji z tym reakcja dzięki otwarciu rynku FX przy niedzielny wieczór (23: 00) może być tym więcej żywiołowa, a poniedziałek rzeczywiście interesujący. Będzie wiele sposobności do zarobienia, ale i do straty pieniędzy - mówi Tomaszewski.

Turcja może pociągnąć złotego po dół

Polski złoty wydaje się traktowany przez zagranicznych identycznie jak turecka lira, która to odnotowała historyczny i intensywny spadek wartości. Dolar na wieść o nocnych wydarzeniach znacznie umocnił się w stosunku do waluty Turcji.

Źródło: stooq. pl Warsztaty USD/TRY

Polska, zaliczana do rynku wschodzącego, znajduje się na liście potencjalnych państw, których waluty będą sprzedawane. Jesteśmy w tym samym regionie, co Turcja, dlatego ryzyko w tamtym terenie może uderzyć rykoszetem w nasze rynki. W sprawy zagrożenia inwestorzy uciekają do "bezpiecznych przystani" - lokat kapitału, które obarczone wydaje się stosunkowo niskim ryzykiem utraty jego wartości. Do tego rodzaju należy frank, jen japoński, a także złoto. Rynek żółtego metalu zalicza się do konkretnego z najważniejszych w Turcji; obecnie w tym państwa znajduje się około kolejny proc. światowych rezerw kruszcu. Jak informuje "Financial Times", na giełdach odnotowano postęp popytu i 0, 2 proc. wzrost ceny złota. Na zamknięciu rynków za uncję trzeba było uiścić 1339, 15 dolara w stosunku do ceny 1337, 45 dol. sprzed kilkunastu godzin.

Jeśli frank umocni się jeszcze bardziej - wzrosną koszty kredytów (zwłaszcza hipotecznych) przy tej walucie. A wówczas kolejna zła wiadomość dla frankowiczów.

CHF/PLN

Ostatnia aktualizacja:

Wybierasz się do Turcji? Sprawdź, czy twój lot nie został odwołany

Wielka niewiadoma

Inwestorzy morzem Wisłą muszą być przygotowani na kilka scenariuszy, jakie mogą zrealizować się po poniedziałkowy poranek. Z jednej strony, sytuacja na zagranicznych rynkach może się trochę ustabilizować, a przez koniec tygodnia złoty zdąży odrobić szkody. Zamknięte giełdy przez sobotę i niedzielę jednak zwiększają niepewność, zwłaszcza że przed dwa dni Turcy zdążą wypłacić z bankomatów znaczną część gotówki w obawie o utratę oszczędności. Możliwe, iż, że praca tureckich banków oraz giełd zostanie wstrzymana.

Także Rosjanie nie mają powodów do zadowolenia - rubel jest także uznawany przez inwestorów zbyt ryzykowaną lokatę. I w piątek rubel mocno stracił w parze z dolarem, choć spadek rosyjskiej waluty nastąpił jeszcze przed ukazaniem się informacji o ataku terrorystycznego stanu w Turcji.

Źródło: stooq. pl Kurs USD/RUB

Pucz w Turcji jest pozostałym w ostatnich dniach elementem, który niekorzystnie wpływa dzięki reakcję europejskich rynków. Tuż po tragicznym zamachu po Nicei duże straty odnotowała francuska giełda. We Włoszech nasila się kryzys bankowy. A Unia dopiero rozpoczyna odczuwać skutki decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty. Dotyczy to zwłaszcza polskiej waluty - przewiduje się, hdy złotówka wyjdzie na prostą dopiero w przyszłym r..

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
eksperci ostrzegają przed sztuczną inteligencją  Tech

Eksperci ostrzegają przed sztuczną inteligencją Tech

Sztuczna inteligencja może stać się wykorzystana przez dyktatorów, przestępców i terrorystów - alarmują eksperci w raporcie "Złowrogie wykorzystanie sztucznej inteligencji". Rysuje on czarne scenariusze w najbliższe 5-10 lat i sugeruje, jak ich…...

Czytać