blisko

Debata na temat praworządności w Polsce. Europosłowie największych frakcji w PE krytykują PiS

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Debata na temat praworządności w Polsce. Europosłowie największych frakcji w PE krytykują PiS
Debata w PE o praworządności w Polsce

Dialog wydaje się być pożyteczny tylko wtedy, o ile w jego wyniku cokolwiek się zmienia. Czekam zatem na konkretną reakcję wraz z strony Polski na nasze zalecenia – powiedział Wiceszef KE Frans Timmermans w czasie debaty o praworządności przy Polsce.

Dodał, iż praworządność jest kluczowa dla funkcjonowania UE i to warunek konieczny dla wzajemnego zaufania we Wspólnocie.

Europosłowie krytykują polski rząd

Europosłowie największych frakcji w PE skrytykowali podczas debaty krajowe władze za działania połączone z reformą systemu sprawiedliwości. Pojawiły się też głosy wspierające władze w Warszawie, jak np. europosła Nigela Farage’a.

Europosłanka Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej powiedziała, że jest "rzeczą zasmucającą", iż parlament powinien zajmować się kwestią praworządności w Polsce już na raz szósty.

- Jesteśmy szczerze zaniepokojeni brakiem woli dialogu ze strony polskich władz - argumentowała. Metsola podkreśliła, że intencją PE nie jest penalizacja Polski, ale to, aby bronić polskich obywateli poprzednio działaniami polskiego rządu, który to oprócz tego, że narusza wzorce demokratyczne, to jeszcze usiłuje kontrolować narrację historyczną.

W podobnym tonie wypowiedział się Josef Weidenholzer z ugrupowania socjaldemokratów, który zaznaczył, że PE decyduje się na poparcie dla Komisji w sprawie uruchomienia artykułu 7. tylko dlatego, hdy "sytuacja jest poważna".

Występująca w imieniu liberałów Sophia in 't Veld z Holandii poinformowała, że w czwartkowym głosowaniu grupa ALDE (Porozumienie Liberałów jak i również Demokratów na rzecz Europy) również wyrazi poparcie gwoli działań Komisji w sprawie uruchomienia art. 7 wobec Polski. Jej według nie pozostawia nam się innego wyjścia, gdyż sytuacja przy Polsce "podminowuje jedność wspólnoty europejskiej".

Poparcie gwoli rezolucji wyraziła również Barbara Spinelli reprezentująca Zjednoczoną Lewicę Europejską. Europosłanka Zielonych Ska Keller powiedziała wraz z kolei, że obecne operowania władz w Warszawie odciągają Polskę od demokracji.

Procedura naruszenia praworządności od 2016 roku

KE prowadzi w stosunku do Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w nawiązaniu z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez polskie władze reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7. 1 Traktatu UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu niedawnych dwóch lat w Naszym narodzie przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

8 marca m. in. o kwestiach praworządności i polskich reformach systemu sądownictwa mają rozmawiać w Brukseli premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać