blisko

Była dyrektor spośród KNF: Amber Gold wówczas było pospolite oszustwo

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Była dyrektor spośród KNF: Amber Gold wówczas było pospolite oszustwo
Dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Sprawa Amber Gold to stało się pospolite oszustwo, a po jego wykryciu zawiedli osoby, a nie system a mianowicie mówiła podczas przesłuchania poprzednio sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold Ilona Pieczyńska-Czerny, była dyrektor Departamentu Postępowań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak powiedziała, wraz ze sprawą Amber Gold zetknęła się po raz 1-wszy w październiku 2009 r., a w Departamencie Postępowań pracowała do maja 2010 r. - Było to pospolite przestępstwo, bo na koniec okazało się, że stało się to przestępstwo oszustwa. Problemem było, aby rozpoznać z początku symptomy, które doprowadzą do takiego zakończenia całej sprawy - powiedziała Pieczyńska-Czerny.

- W momencie, kiedy kierowane było pismo (do prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz w grudniu 2009 r. - PAP) nie było wiadomo, iż to piramida finansowa (... ). Wówczas nie byłam przekonana, że w praktyce mam rację - stwierdziła. Dodała, że takie wyobrażenie zyskała dopiero w pozostałej połowie 2010 r.

Odnosząc się do umorzenia sprawy Amber Gold przez gdańską prokuraturę, zaznaczyła, iż sprawy wnoszone przez KNF nie należały do łatwych. - Stykaliśmy się bardzo często z odmową - może nie z odmową, ale z postanowieniami na temat umorzeniu. Około 20 proc. spraw tylko, z owego co pamiętam, przybierało formę aktu oskarżenia – opowiadała Pieczyńska-Czerny. - Stąd także nasza współpraca z prokuraturą nigdy nie była jednokrotna - dodała - Poniższa współpraca z prokuraturą polegała na tym, że bardzo często musieliśmy bronić swych racji. W związku z tym musieliśmy składać zażalenia na decyzje prokuratora a mianowicie powiedziała.

- W sprawie Amber Gold decyzji, aby angażować w to ABW na tym etapie nie zaakceptować podjęłam, gdyż uznałam, iż nie istnieje do tego zasadach - relacjonowała. Dodała, iż nie miała przekonania, że naruszane są podstawowe biznesy państwa. - Myślę, iż w całej sprawie zawiedli ludzie, ale nie program - podkreśliła.

Marek Suski (PiS) zwracał natomiast uwagę, że choć dawny w UKNF informacje o tym, że Amber Gold nie ma złota po skrytkach bankowych, to nie zaakceptować zamieszczał o tym publicznych informacji.

Ilona Pieczyńska-Czerny przekonywała jednak, że aktywność Amber Gold "była niesłychanie szeroko opisywana w prasie". - Te osoby, które mogły przeczytać te dane w prasie, podejmowały racjonalne decyzje, natomiast nie możemy wykluczyć, że część systemu społecznego nie zapoznała się wraz z tym i podjęła złe decyzje - mówiła.

Paweł Sawicki: wystąpiliśmy spośród wnioskiem o ukaranie Amber Gold, ale KNF tego nie zrobiła

- Z współczesnej perspektywy wydaje się, że coś można było uczynić szybciej i lepiej, tymczasem Amber Gold nie stało podmiotem nadzorowanym przez KNF, nie było też przepisów prawa - mówił spośród kolei przed komisją dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Paweł Sawicki.

Świadek podczas przesłuchania relacjonował m. in., że początkowo sprawa Amber Gold „nie była istotna” z punktu widzenia KNF. - Do pewnego momentu Amber Gold był jednym spośród wielu podmiotów na ewidencji ostrzeżeń publicznych, w którymś momencie ta spółka się rozwinęła, kupiła linię lotniczą i sprawa zaczęła mieć wygląd inaczej - opisywał Sawicki.

Mimo to, przekonywał, KNF zrobiła dużo w tej sprawie, bo np. wpisała spółkę na listę ostrzeżeń publicznych, choć po przepisach prawa taka lista pojawiła się dopiero od czasu początku 2014 roku.

Mówił też o umowie zawartej przez Amber Gold z towarzystwem ubezpieczeniowym Concordia. Tłumaczył, że nawiązanie takiej współpracy powinno zostać zgłoszone przez ubezpieczyciela do KNF, ale tego nie zrobiono. Dodał, że jego departament wystąpił do departamentu prawnego z wnioskiem o narzucenie kary na firmę, jednak stwierdził, że Komisja tego nie zrobiła.

Jak tłumaczył, aktywność nadzorcza swoim departamentu skupiała się w wydawaniu zezwoleń, analizie sprawozdań finansowych i inspekcjach. a mianowicie W żadnym z tych obszarów nadzór nie wygenerował żadnych informacji na temat Amber Gold - zaznaczył.

Czym było Amber Gold?

Amber Gold to powstała na początku 2009 roku firma, która miała wkładać w złoto i różne kruszce. Klientów kusiła ogromnym oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów odrzucić wypłaciła powierzonych jej kasy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tak zwane. piramidy finansowej oszukano po sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając katalogów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Tagi: KNF Komisja Nadzoru Finansowego amber gold Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków  Ze świata

Bez laptopów do samolotu, NA JUKATAN chcą rozszerzyć zakaz dzięki Europejczyków Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać
beata Mazurek: ograniczenie handlu po niedzielę od 1 stycznia 2018

Beata Mazurek: ograniczenie handlu po niedzielę od 1 stycznia 2018

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać