blisko

Była dyrektor spośród KNF: Amber Gold wówczas było pospolite oszustwo

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Była dyrektor spośród KNF: Amber Gold wówczas było pospolite oszustwo
Dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Sprawa Amber Gold to stało się pospolite oszustwo, a po jego wykryciu zawiedli osoby, a nie system a mianowicie mówiła podczas przesłuchania poprzednio sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold Ilona Pieczyńska-Czerny, była dyrektor Departamentu Postępowań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak powiedziała, wraz ze sprawą Amber Gold zetknęła się po raz 1-wszy w październiku 2009 r., a w Departamencie Postępowań pracowała do maja 2010 r. - Było to pospolite przestępstwo, bo na koniec okazało się, że stało się to przestępstwo oszustwa. Problemem było, aby rozpoznać z początku symptomy, które doprowadzą do takiego zakończenia całej sprawy - powiedziała Pieczyńska-Czerny.

- W momencie, kiedy kierowane było pismo (do prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz w grudniu 2009 r. - PAP) nie było wiadomo, iż to piramida finansowa (... ). Wówczas nie byłam przekonana, że w praktyce mam rację - stwierdziła. Dodała, że takie wyobrażenie zyskała dopiero w pozostałej połowie 2010 r.

Odnosząc się do umorzenia sprawy Amber Gold przez gdańską prokuraturę, zaznaczyła, iż sprawy wnoszone przez KNF nie należały do łatwych. - Stykaliśmy się bardzo często z odmową - może nie z odmową, ale z postanowieniami na temat umorzeniu. Około 20 proc. spraw tylko, z owego co pamiętam, przybierało formę aktu oskarżenia – opowiadała Pieczyńska-Czerny. - Stąd także nasza współpraca z prokuraturą nigdy nie była jednokrotna - dodała - Poniższa współpraca z prokuraturą polegała na tym, że bardzo często musieliśmy bronić swych racji. W związku z tym musieliśmy składać zażalenia na decyzje prokuratora a mianowicie powiedziała.

- W sprawie Amber Gold decyzji, aby angażować w to ABW na tym etapie nie zaakceptować podjęłam, gdyż uznałam, iż nie istnieje do tego zasadach - relacjonowała. Dodała, iż nie miała przekonania, że naruszane są podstawowe biznesy państwa. - Myślę, iż w całej sprawie zawiedli ludzie, ale nie program - podkreśliła.

Marek Suski (PiS) zwracał natomiast uwagę, że choć dawny w UKNF informacje o tym, że Amber Gold nie ma złota po skrytkach bankowych, to nie zaakceptować zamieszczał o tym publicznych informacji.

Ilona Pieczyńska-Czerny przekonywała jednak, że aktywność Amber Gold "była niesłychanie szeroko opisywana w prasie". - Te osoby, które mogły przeczytać te dane w prasie, podejmowały racjonalne decyzje, natomiast nie możemy wykluczyć, że część systemu społecznego nie zapoznała się wraz z tym i podjęła złe decyzje - mówiła.

Paweł Sawicki: wystąpiliśmy spośród wnioskiem o ukaranie Amber Gold, ale KNF tego nie zrobiła

- Z współczesnej perspektywy wydaje się, że coś można było uczynić szybciej i lepiej, tymczasem Amber Gold nie stało podmiotem nadzorowanym przez KNF, nie było też przepisów prawa - mówił spośród kolei przed komisją dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Paweł Sawicki.

Świadek podczas przesłuchania relacjonował m. in., że początkowo sprawa Amber Gold „nie była istotna” z punktu widzenia KNF. - Do pewnego momentu Amber Gold był jednym spośród wielu podmiotów na ewidencji ostrzeżeń publicznych, w którymś momencie ta spółka się rozwinęła, kupiła linię lotniczą i sprawa zaczęła mieć wygląd inaczej - opisywał Sawicki.

Mimo to, przekonywał, KNF zrobiła dużo w tej sprawie, bo np. wpisała spółkę na listę ostrzeżeń publicznych, choć po przepisach prawa taka lista pojawiła się dopiero od czasu początku 2014 roku.

Mówił też o umowie zawartej przez Amber Gold z towarzystwem ubezpieczeniowym Concordia. Tłumaczył, że nawiązanie takiej współpracy powinno zostać zgłoszone przez ubezpieczyciela do KNF, ale tego nie zrobiono. Dodał, że jego departament wystąpił do departamentu prawnego z wnioskiem o narzucenie kary na firmę, jednak stwierdził, że Komisja tego nie zrobiła.

Jak tłumaczył, aktywność nadzorcza swoim departamentu skupiała się w wydawaniu zezwoleń, analizie sprawozdań finansowych i inspekcjach. a mianowicie W żadnym z tych obszarów nadzór nie wygenerował żadnych informacji na temat Amber Gold - zaznaczył.

Czym było Amber Gold?

Amber Gold to powstała na początku 2009 roku firma, która miała wkładać w złoto i różne kruszce. Klientów kusiła ogromnym oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów odrzucić wypłaciła powierzonych jej kasy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tak zwane. piramidy finansowej oszukano po sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając katalogów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Tagi: KNF Komisja Nadzoru Finansowego amber gold Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków  Informacje

Ekspert: Najbliższe pół roku nadrzędne dla polskich łupków Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na jankeski gaz "Musimy iść do przodu". Polska chce szybszego prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje znaczenie…...

Czytać
były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać