blisko

KNF zawiadamia prokuraturę ws. oferujących obligacje GetBacku

 • Dom
 • Wiadomosci
 • KNF zawiadamia prokuraturę ws. oferujących obligacje GetBacku
Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack.

- Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób działających z ramienia 5 podmiotów. Podmioty owe zostały wpisane na ewidencję ostrzeżeń publicznych Komisji Dozoru Finansowego - napisano po komunikacie.

Sprzedawali obligacje GetBacku bez zezwolenia

Jak podał UKNF, zawiadomienie zostało złożone w związku z pewnym podejrzeniu popełnienia przestępstwa na temat obrocie instrumentami finansowymi, polegającego na prowadzeniu działalności maklerskiej bez zezwolenia przez podmioty pośredniczące w oferowaniu obligacji GetBack.

Urząd poinformował, że podstawą skierowania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa były ustalenia UKNF dokonane na podstawie na podstawie skarg klientów objętych zawiadomieniem, oraz dokumentacji łączącej przedstawicieli z GetBack. Chodzi o podpisane umowy, wystawione faktury VAT, zestawień klientów obejmujących obligacje.

Jak poinformował UKNF, z treści umów zawartych przez GetBack spośród pośrednikami wynika, że katalogów zadaniem było poszukiwanie potencjalnych klientów, gotowych nabyć obligacje oferowane przez GetBack w ofercie prywatnej. Pośrednicy byli zobowiązani przekazać klientom rzetelną oraz pełną informację o oferowanych instrumentach finansowych, a także posługiwać się formularzami zapisu przygotowanymi przez GetBack.

Do zajęć pośredników należało również niezwłoczne przekazanie do GetBack dokumentów przyjętych od klienta. Przy umowach zawarte zostały zapisy, uzależniające wysokość wynagrodzenia mediatora od kwoty brutto wpłaconej przez klienta obejmującego obligacje.

Nowe podmioty na tzw. czarnej liście KNF

Zgodnie z art. 178 ustawy o obrocie, kto wyjąwszy wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych normach albo nie będąc do odwiedzenia tego uprawnionym w odrębny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność m. in. przy zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do pięć mln zł.

Podmioty objęte zawiadomieniem UKNF wówczas:

 • DKBR Daniel Lecko,
 • spółka JHG,
 • Magdalena Sałata Beauty&SPA;,
 • GET-Z Edyta Torkandam-Zdziebiorska,
 • Michał Frys Smart Money Network,
 • spółka Supreme,
 • spółka Flinq Investment,
 • firma Level Up Finance,
 • Piotr Sałata
 • Spółka Chmielewski Investments.

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać