blisko

Temat: Unia Europejska

CETA. Bochenek: rząd zapoznał się z korzyściami umowy CETA dla UE

  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została reprezentowana informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę - poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Odrzucić powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko przy tej sprawie.

Bochenek zapowiedział w radiowych "Sygnałach dnia", że Polska względnie zaakceptuje umowę CETA w drodze opisanej w konstytucji, "w drodze ratyfikacji". Na dodatek, jak przypomniał, Sejm podjął ostatnio decyzję, że ratyfikacja CETA odbędzie się tak zwane. większością kwalifikowaną, 2/3 głosów.

- Dopiero wtedy ona będzie obowiązywała, pod warunkiem, że zgodzą się na nią wszystkie was europejskie - zaznaczył. Dodał zarazem, że "wiele nieprawdziwych informacji narosło wokół tej umowy".

Żywność GMO

Czym jest CETA? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Nieprawdą jest, według rzecznika, że w wyniku zawarcia tej umowy do Polski będzie sprowadzana żywność GMO a także że polskie rolnictwo jest tą umową zagrożone. a mianowicie To jest nieprawda, wydaje się być wiele ograniczeń jeśli rozchodzi o możliwość importowania żywności z Kanady - mówił.

Przypomniał, że Polskę wiążę już umowa spośród Kanadą z 1990 roku kalendarzowego i na jej bazie "mamy nadwyżkę handlową". - Zachęcam polityków, zwłaszcza opozycyjnych, żeby rzetelnie informowali, których rzeczywiście dotyczy ta umowa (CETA - red. ) - powiedział.

Bochenek dodał, że przyjęcie CETA może nastąpić za "2, 3, 4 lata", natomiast będzie to zależeć od momentu "dynamiki prac" w parlamentach innych państw UE, bo wszystkie parlamenty muszą wysłowić zgodę na tę umowę.

Bez komunikatu

Rada Ministrów miała we wtorek zaznajomić się z informacją dot. bilansu korzyści i kosztów CETA. Uchwała ws. CETA odnosi się do kompleksowej umowy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy UE a Kanadą. Centrum Informacyjne Rządu nie wydało jednak zwyczajowego komunikatu odnośnie tematu przebiegu i decyzji Rady Ministrów.

W ubiegły czwartek uchwałę ws. CETA przyjął Sejm. Za uchwałą było 326 posłów przede wszystkim z klubów PiS jak i również PO. Przeciw 90 - m. in. z klubów Kukiz'15, N, PSL. Wstrzymało się 11.

Uchwała głosi, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 75% głosów.

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać