blisko

Temat: Niedziele wolne od czasu handlu

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Niedziele wolne od czasu handlu
Jak będzie wyglądał handel po niedziele na stacjach benzynowych

  • Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu
  • Rządowy raport o zakazie handlu będzie gotowy jesienią
  • "Pogorszy się sytuacja drobnych sklepów". Sejmowa analiza sugestii zmian w handlu
  • "Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do przedstawienie premierowe w sprawie handlu

Ograniczenie niedzielnego handlu ma możliwość być paliwem dla filtrów benzynowych. Sieci szykują się na wejście w żywot nowych przepisów. Chcą m. in. na miejscu wypiekać pieczywo i otwierać sklepy, gdzie zrobimy szybkie zakupy.

Ograniczenie handlu po niedziele jest właściwie przesądzone - ustawa czeka w tej chwili tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od marca, kiedy handel będzie ograniczony do dwóch niedziel w miesiącu.

Dni bez handlu w 2018 roku kalendarzowego. Sprawdź, kiedy będą zamknięte sklepy

Długa ewidencja wyjątków

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada wiele wyjątków, o czym szerzej pisaliśmy już na naszym portalu. Listan odstępstw nie pociąga się ani Solidarności, która to jest największym propagatorem niedzielnego zakazu, ani przeciwnikom ograniczeń, którzy twierdzą, że tenże, kto opanuje poruszanie się w labiryncie wyjątków, zrobi właściwy interes.

Szansę na to mają stacje benzynowe, dzięki których handlowanie w niedziele produktami innymi niż powietrza, będzie dozwolone (z drobnymi ograniczeniami). Nic dziwnego, hdy największe sieci stacji obecnie przygotowują się na wejście w życie nowych regulacji.

Stacje stawiają dzięki własne wypieki

- Zapisy ustawy w obecnym kształcie bez wątpliwości będą miały swoje przełożenie na rynek a mianowicie mówi nam Michał Ciszek, prezes zarządu Circle K na terytorium polski, która w naszym własnym kraju prowadzi sieć 350 stacji. - Jesteśmy gotowi na każdy możliwy scenariusz - przyznaje prezes jak i również dodaje, że firma na bieżąco dostosowuje asortyment w swoich sklepach do kierunków i popytu. I szuka niszy.

- Naszym zdaniem duży potencjał drzemie przy segmencie pieczywa i nieznanych wypieków - mówi mnie Michał Ciszek.

Według przyjętej koncepcji, sieć do odwiedzenia kwietnia będzie wypiekała wypiek i ciastka na więcej niż 90 stacjach.

I na szybkie zakupy

Inny pomysł rozwija BP. Od momentu 2017 roku sieć współpracuje z supermarketami Piotr i Paweł. Firmy wspólnie wiodą projekt Piotr i Ryszard po drodze, czyli sklepiki umożliwiające szybkie zakupy.

- Stacja benzynowa, dokąd można zatankować, doładować kartę, zjeść bagietkę czy wypić kawę, stała się pomieszczeniem, gdzie można zrobić zakupy, które nie wymagają dużej ilości czasu podczas, ale również podczas, których zhandlujemy w większości produkty, które są bądź gotowe bądź pozwolą w kilka chwil przygotować posiłek - tłumaczy pomysł rzeczniczka BP Magdalena Kandefer-Kańtoch. - Naszą ambicją nie są zakupy tygodniowe, czy zastąpienie supermarketów a mianowicie nasz cel to ułatwić życie i oszczędzić czas naszego klienta - dodaje.

Współpraca BP z Piotrem i Pawłem to na razie pilotaż, funkcjonują trzy takie placówki. Przedsiębiorstwo sprawdza, jak przyjął się nowy format sklepów, żongluje też asortymentem. - Jesteśmy gotowi modernizować nasze posługi i ofertę - przekonuje rzeczniczka i dodaje, iż podobny pomysł funkcjonuje m. in w Niemczech, w którym miejscu BP współpracuje z Rewe, i w Holandii, dokąd partnerem jest Albert Heijn.

"Pomysł bez sensu". Minister o tym, lub Orlen będzie budował supermarkety

Orlen stawia na hurt i oświadcza

O ruchach dysponującego największą siecią stacji w kraju Orlenu pisaliśmy przed kilkoma dniami. Koncern na 2 lutego zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, zaś jednym z punktów obrad ma być dopisanie do statutu nowych pozycji, które umożliwią spółce m. in. hurtowy handel owocami, mięsem czy jajami. Po opisaniu pomysłu przez media, spółka wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła, że podejmowane kroki mają związek z wprowadzeniem ograniczeń w niedzielnym handlu.

Przekonuje, że ofertę własnych sklepów poszerzan od dawna, a zmiany w statucie wynikają z rosnącej handlu pozapaliwowej. I w związku z tym "podjęta została decyzja o zmianie modelu zaopatrzenia stacji jak i również kupowaniu części produktów sklepowych bezpośrednio u producentów i dostawców, zamiast w hurtowniach prowadzonych przez podmioty trzecie" - czytamy w wiadomości biura prasowego PKN Orlen.

pic. twitter. com/5JdTl68mBI

— ORLEN (@PKN_ORLEN) 8 stycznia 2018

Nawet o ile zmiana polityki Orlenu i ograniczenie niedzielnego handlu zbiegają się w czasie jedynie przypadkowo, stacje giganta pozostaną dzięki nim dobrze przyrządzane na zwiększony ruch "zakupowy", którego można się spodziewać od kwietnia.

Na wejście w życie świeżego prawa szykuje się również inny państwowy gigant a mianowicie Lotos. - Analizujemy i testujemy różne możliwości od czasu kilku tygodni - przyznaje Krzysztof Kopeć, koordynator przy biurze komunikacji Grupy Lotos. - Spółka ma przygotowywane nowe listy asortymentowe, jednak rozwiązania, które będą wpisywane na poszczególnych stacjach, są dostosowywane do lokalnego sektorze - dodaje Kopeć.

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele ma wchodzić etapami. Od momentu marca 2018 roku przy każdym miesiącu będą 2 niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1-wszą stycznia 2019 roku zostanie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, an od 2020 roku kalendarzowego – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, spośród wyjątkiem siedmiu w roku kalendarzowego.

biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na…...

Czytać
big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu  Ze świata

Big Ben zamilknie na 4 lata na czas przeprowadzania remontu Ze świata

Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać