blisko

Temat: Gospodarka wg PiS

Deficyt budżetu państwa jest mniejszy niż planowano

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Dziura budżetowa po pierwszych czterech miesiącach roku wynosi tylko 900 mln złotych. Rządowy plan zakładał, że brak wyniesie w pierwszym trymestrze 10, 5 mld. Skąd ponad dziesięciokrotna różnica? To efekt między innymi szybszego wzrostu gospodarczego, wyższych przychodów z podatku VAT, czy rekordowych wpływów z PIT.

Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetu państwa od początku roku do końca kwietnia wyniósł jedynie 0, 9 mld złotych wobec planowanych 10, pięć mld zł.

Dziura w budżecie państwa jest niemal rekordowo mała (lepiej było tylko raz w 2008 roku). Natomiast rok temu o tej porze deficyt wynosił już 11 mld zł. Teraz różnica miedzy dochodami a kosztami stanowi tylko 1, pięć proc. kwoty zaplanowanej w cały rok, czyli 59, 3 mld zł.

Miliony trafiły w ręce polityków. Zobacz, która partia zgarnęła najwięcej

Skąd tak dobry wynik?

Wystarczy przyjrzeć się określonym zaprezentowanym przez resort zasobów, aby dostrzec, że na mały rozmiar dziury budżetowej złożyło się co najmniej kilka czynników.

Pierwszy z nich to niesłychanie dobry wynik poboru podatku VAT. Dochody z tejże daniny wzrosły rok do roku, aż o 33, 8 proc., czyli ok. 14, 4 mld zł. Oznacza to, że do odwiedzenia budżetu państwa trafiło na temat jedną trzecią środków więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Dlaczego? Doskonałe wyniki z podatku VAT należy łączyć m. in. z dobrymi wynikami handlu detalicznej za czym stoi np. rządowy program Bliscy 500 plus.

W pierwszym kwartale ten postęp dochodów z VAT był jeszcze wyraźniejszy i wyniósł 40 procent rok do odwiedzenia roku. Do końca marca 2017 roku dochody z podatku od towaru jak i również usług przyniosły do budżetu blisko 42, 4 mld złotych, tymczasem w analogicznym okresie 12 miesięcy wstecz było to 30, dwa mld złotych.

Źródło: tvn24 Dochody spośród podatku od towarów i usług w pierwszych kwartałach

Wzrost dochodów spośród podatków odnotowano zresztą we wszystkich głównych daninach. Podług szacunków MF powiększyły się one o jedną piątą. Jak na przykład to wygląda w detalach? Na przykład dochody wraz z podatku akcyzowego i od gier wzrosły o trzy, 6 proc., a z CIT o 15, jednej proc. Budżet państwa zwyciężył też 1, 4 mld zł na nowym podatku - od niektórych instytucji finansowych, czyli głównie instytucji bankowych, firm pożyczkowych i towarzystw ubezpieczeniowych.

Historyczny PIT

Rekordowy okazał się także poziom dochodów z PIT, który powiększył się o 7, 6 proc. jak i również wyniósł w kwietniu pięć, 026 mld zł. Wpływy z tego podatku zbyt jeden miesiąc nigdy wciąż nie były tak ogromne, bo nigdy nie przekroczyły bariery pięciu miliardów.

Skąd ten wzrost? Wówczas z kolei efekt rzetelnej sytuacji na rynku robocie. Niskie bezrobocie oraz podła sytuacja demograficzna sprawiają, że pracodawcom trudniej znaleźć pracowników, wiec muszą im podwyższać wynagrodzenia. Do tego zjawiska należy też dodać wpływ programu Rodzina 500 plus w dochody rodzin, które według prostu dysponują większą ilością pieniędzy, a więc mogą więcej wydawać. Jeśli więc rośnie liczba osób, która manipuluje i która ma do dyspozycji więcej wolnych nakładów finansowych, to zyskuje w tym koniunktura, a zatem i cała gospodarka, która tworzy kolejne miejsca robocie.

Polska gospodarka na spowolnieniu w zeszłym roku kalendarzowego zdaje się wracać na tory szybkiego wzrostu. Po pierwszym kwartale 2017 r. PKB wzrósł realnie o 4, 0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku.

Dane resortu

Zgodnie z informacjami MF w okresie styczeń-kwiecień br. z budżetu ciebie wydano 117, 9 mld zł, wobec 116, pięć mld zł w tym samym okresie zeszłego r.. "Największe różnice w dokonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń-kwiecień roku przeszłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe na temat ok. 7, 8 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 dodatkowo w okresie styczeń-kwiecień br. – w roku przeszłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia" - napisano w komunikacie.

MF podał, że różnice przy wykonaniu wydatków w stosunku do minionego roku odnotowano w ramach ZUS (wydano mniej o w porządku. 3, 1 mld zł), co jest spowodowane m. in. przekazaniem w styczniu 2016 r. środków na wypłatę jednorazowych dodatków pieniężnych dla niektórych emerytów, rencistów i innych osób uprawnionych do tych dodatków, natomiast także lepszym wpływem składek w okresie styczeń–kwiecień 2017 r. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

budżet Niemiec w 2017 roku bez deficytu

Budżet Niemiec w 2017 roku bez deficytu

Niemiecki Bundestag przyjął budżet na przyszły rok. Nie przewidziano w nim żadnych nowych długów, zaś ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeublemu po raz kolejny udało się przygotować budżet bez deficytu. Rząd po Berlinie…...

Czytać
brytyjska gospodarka podnosi się z kolan. Ożywienie «realne, lecz kruche»  Informacje

Brytyjska gospodarka podnosi się z kolan. Ożywienie «realne, lecz kruche» Informacje

Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać