blisko

Chińczycy zbudują ważne odcinki dróg. Minister: otrzymali szansę na poprawę wizerunku

  • Dom
  • Z kraju
  • Chińczycy zbudują ważne odcinki dróg. Minister: otrzymali szansę na poprawę wizerunku
Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi na dwie inwestycje drogowe w Małopolsce.

Przetargi ogłoszone przez GDDKiA dzięki wykonanie północnej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi rodowitej S52 (w konsorcjum wraz z polską firmą Polbud Pomorze) oraz dwupasmowy odcinek kosztowny krajowej nr 47, innymi słowy Zakopianki z Rdzawki do odwiedzenia Nowego Targu wygrała chińska firma Stecol Corporation.

"Szansa, aby zmienić wizerunek"

- Chińscy wykonawcy obecnie otrzymali szansę, aby przerobić wizerunek tak mocno nadszarpnięty przez firmę Covec, jaka budowała przed 2012 rokiem autostradę A2 między Łodzią a Warszawą - rzekł minister Adamczyk w sobotę w Wolbromiu w woj. małopolskim.

Jak dodał, firma Stecol Corporation posiada "olbrzymi potencjał finansowy, gospodarczy, który pozwala mieć nadzieję, że te inwestycje pozostaną zrealizowane w czasie i zgodnie z technologiami".

330 kilometrów świeżych dróg do końca r.. Oto lista

- Posiadamy w pamięci wszystko to, co stało się na budowie autostrady A2, lecz wszystkie warunki, które zamawiający, czyli GDDKiA postawiła są przez oferenta spełnione. Wykonawca odpowiada wszystkim warunkom, które przez nas są oczekiwane - zaznaczył minister.

Zapowiedział, że resort infrastruktury i zamawiający dokładnie monitorują realizacje inwestycji drogowych, bo od momentu ich realizacji zależy wydatkowanie środków unijnych w bieżącej perspektywie finansowej.

Północna obwodnica Krakowa

Chińsko-polskie konsorcjum Stecol Corporation i Polbud Pomorze zaoferowało najniższą wartość za zaprojektowanie i konstrukcję północnej obwodnicy Krakowa wynoszącą prawie 1, 3 mld zł. Zadeklarowało wykonanie zlecenia w ciągu 47 miesięcy od daty podpisania umowy (bez okresów zimowych). Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 rok. Oferty w przetargu złożyło ośmiu wykonawców.

Północna obwodnica Krakowa ma mieć dwie jezdnie, a na każdej spośród nich po trzy pasy ruchu. W ramach lokaty do wykonania są: zaprojektowanie i budowa dwujezdniowej kosztowny ekspresowej S52 o długości około 12, 5 kilometrów na odcinku: węzeł Modlnica (z rozbudową węzła) - węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła) wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą.

Szybciej wraz z Warszawy do Białegostoku. Pozostały odcinek trasy S8 zrealizowany

W ciągu trasy powstaną węzły drogowe Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice. Ze względu na gęstą zabudowę część drogi przebiegać ma tunelem pod środku Zielonek, w Batowicach, a także na obrzeżach Krakowa. Zbudowanych zostanie też blisko 20 km tzw. szos zbiorczych. Po oddaniu do odwiedzenia użytku północnego fragmentu stolica Małopolski będzie posiadać całkowitą obwodnicę, tzw. ring wokół miasta.

Ważny odcinek zakopianki

Chińska firma Stecol Corporation wygrała także przetarg w wybudowanie Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Zbytnio realizację tej inwestycji zaproponowała 706 mln zł. Struktura na potrwać 49 miesięcy, nie licząc okresów zimowych.

W ramach lokaty powstanie dwujezdniowa droga klasy GP, o długości ponad 16 km, szerokości jezdni 2 x 3, pięćdziesiąt m z czterema węzłami drogowymi w miejscowościach Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zmierzch, Nowy Targ Południe.

Na nowej trasie powstaną także 22 obiekty inżynierskie, czyli mosty, wiadukty jak i również estakady. Wybudowane zostaną także drogi dojazdowe do posesji przylegających do nowej Zakopianki, infrastruktura dla pieszych jak i również rowerzystów, ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt.

Odcinek Zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu zostanie łączył się z istniejącym dwujezdniowym odcinkiem z Rdzawka - Chabówka. Na następnych trzech odcinkach w nurcie Krakowa prace nad nową Zakopianką są już mocno zaawansowane.

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym  Nieruchomości

28 proc. mieszkań na sektorze wtórnym kupiono z planem inwestycyjnym Nieruchomości

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano…...

Czytać