blisko

Temat: Gospodarka

Dalszy spadek cen. GUS: przy kwietniu deflacja wyniosła jednej, 1 proc.

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

W kwietniu deflacja wyniosła 1, 1 proc. rdr - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 0, cztery proc., po wzroście o 0, 2 proc. przy marcu br.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w kwietniu spadły o 1, dwa proc. rok do roku kalendarzowego, zaś w ujęciu czestym wzrosły o 0, 3 proc.

Przyczyny

Dobre prognozy rządu: nasz kraj gospodarka urośnie stabilnie, lecz dynamicznie. Będzie mniej bezrobotnych

Według GUS największy działanie na ukształtowanie się współczynnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie minus 1, 1 proc. po ujęciu rocznym miały obniżki opłat dotyczących transportem (o 9, 1 proc. ), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o dwa, 5 proc. ) a także odzieży i obuwia (o 5, 1 proc. ). Obniżyły one wskaźnik inflacji odpowiednio o 0, 83 pkt proc., 0, 61 pkt proc. i 0, 28 pkt proc. Natomiast wzrost cen związanych spośród łącznością (o 4, 9 proc. ), oraz domem (o 0, 6 proc. ) podniosły ten wskaźnik o 0, 25 pkt proc. i 0, kolejny pkt proc.

- Ceny towarów i propozycji konsumpcyjnych w kwietniu 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0, 4 proc. Najogromniejszy wpływ na wskaźnik wartości towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tymże okresie wyższe ceny szat i obuwia (o trzech, 1 proc. ), pokarmu i napojów bezalkoholowych (o 0, 6 proc. ) oraz w zakresie transportu (o 0, 9 proc. ), które podwyższyły wskaźnik właściwie o 0, 16 pkt proc., 0, 14 pkt proc. i 0, 08 pkt proc. - podał GUS w komunikacie.

W kwietniu najbardziej podrożały: cytrusy 5, 8% buty cztery, 9% gaz LPG 4, 5% Najbardziej potaniały: gazety -1, 8% olej napędowy -0, 7% jaja -0, 7%

— Rafał Hirsch (@rafalhirsch) maj 14, 2015

Gdzie taniej?

Kupujemy, inwestujemy i eksportujemy. "Nie ma powodu do paniki. Deflacja znika"

Ceny żywności wzrosły w kwietniu br. w zależności od z przeszłym miesiącem o 0, sześć proc., wobec spadku na temat 0, 1 proc. w marcu br.

Najbardziej podrożały owoce (o pięć, 8 proc. ), jarzyny (o 2, 2 proc. ) oraz cukier (o 1, 2 proc). Więcej niż w marcu br. konsumenci płacili za makarony i produkty makaronowe (o 0, 3 proc. ) oraz mięso (przeciętnie na temat 0, 1 proc., przy tym za mięso drobiowe – o 0, 6 proc., wieprzowe – o 0, 5 proc., obok spadku cen wędlin – o 0, 2 proc. oraz wołowiny i cielęciny – o 0, 1 proc).

Droższe niźli przed miesiącem było pieczywo, ryby i owoce morza, a także mąka pszenna (po 0, 1 proc. ).

Staniały za to oleje i tłuszcze i ryż (po 0, 4 proc. ). W kwietniu br. niższe były także ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0, 3 proc., w niniejszym jaj – o 0, 7 proc., serów i twarogów – na temat 0, 4 proc., jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0, 1 proc. przy utrzymujących się na poziomie notowanym w marcu br. wartościach mleka).

Podrożały trunki bezalkoholowe. W kwietniu płaciliśmy za nie 0, trzech proc. więcej niż w marcu. Soki owocowe i warzywne były o 0, 5 proc. droższe, kawowiec, herbata, kakao i czekolada w proszku o 0, 4 proc., wody mineralne i źródlane o 0, 1 proc.

Zdrożały nieco wyroby tytoniowe; trzeba było za nie uiścić o 0, 2 proc. więcej niż w marcu, za to - choć niewiele, bo o 0, 1 proc. mniej a mianowicie kosztowały napoje alkoholowe.

Więcej płaciliśmy za konfekcja i obuwie. Jak oferuje GUS wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno – letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio na temat 4, 9 proc. i 2, 4 proc. wyższym niż w marcu br.

Podrożało użytkowanie apartamentu mieszkalnego lub domu i dyski energii (o 0, 1-wszą proc. ). Zanotowano także wzrost opłat za wywóz śmieci (o 1, 0 proc), zaopatrywanie w h2o (o 0, 3 proc. ) i usługi kanalizacyjne (o 0, 2 proc. ). Nieznacznie podniesiono należności za najem mieszkania (o 0, 1 proc. ).

Ceny nośników ciepła były niższe niż w marcu br. (przeciętnie o 0, 1 proc., w poniższym opału – o 0, 3 proc., gazu – o 0, 1 proc, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej – o 0, 2 proc. ).

W kwietniu br. towary i usługi w zakresie urządzenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0, 1 proc. Więcej należało zapłacić za sprzęt jak i również narzędzia do domu jak i również ogrodu (o 0, 4 proc. ), meble, towary dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy, zaś także urządzenia gospodarstwa pokojowego oraz usługi związane wraz z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0, 2 proc. ). Tańsze niż w czerwcu br. były natomiast środki czyszczące i konserwujące (o 0, 2 proc. ).

Edukacja bez zmian

"Nie możemy kierować wiejącym wiatrem". Mateusz Walczak: nigdy odrzucić graj przeciwko rynkowi

W kwietniu br. opłaty powiązane ze zdrowiem utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Podrożały urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0, 2 proc. ). Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne, lekarskie oraz szpitalne (po 0, 1 proc. ). Odnotowano spadek cen wyrobów farmaceutycznych (o 0, 1 proc. ).

Ceny w zakresie transportu były wyższe aniżeli w marcu br. o 0, 9 proc. Podrożały usługi transportowe (o 1-wszą, 6 proc. ) a także paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1-wszą, 1 proc., w tymże gaz ciekły – na temat 4, 5 proc., etylina – o 1, pięć proc., przy spadku cen oleju napędowego – o 0, 7 proc. ). Więcej niż przed miesiącem płacono także za wozy osobowe (o 0, 9 proc. ).

O 0, 8 proc. wyższe były opłaty związane wraz z łącznością. Odnotowano wzrost cen usług telekomunikacyjnych (o 0, 8 proc. ) jak i również sprzętu telekomunikacyjnego (o 0, 2 proc. ).

W kwietniu br. wzrosły ceny rekreacji i związanych z kulturą (o 0, 1 proc. ). Konsumenci więcej aniżeli w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 0, 3 proc., w tym za granicą – o 0, 6 proc., a w kraju – o 0, 1 proc. ).

Odnotowano rozwój cen usług związanych wraz z rekreacją i kulturą, powieści, a także artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich (po 0, 1-wszą proc. ). Mniej aniżeli w marcu br. płacono za gazety i czasopisma (o 1, 8 proc. ), artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 0, 5 proc. ) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0, 2 proc. ).

W kwietniu br. opłaty dotyczące edukacji pozostały w stopniu notowanym w styczniu br. Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0, 3 proc. Usługi w zakresie zamontowania podrożały o 2, szóstej proc.

Spośród innych towarów i usług, przy kwietniu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej osobistej i kosmetyki (o 0, 6 proc. ). Wzrosły natomiast ceny w zakresie opieki społecznej (o 0, 2 proc. ), a także ubezpieczeń a także usług fryzjerskich, kosmetycznych jak i również pielęgnacyjnych (po 0, 1 proc. ).

brexit - opóźnienie o trzy miesiące - Izba Gmin, marzec 2019

Brexit - opóźnienie o trzy miesiące - Izba Gmin, marzec 2019

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek 14 marca rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co w żadnym wypadku 30 czerwca. Uchwała ma skłonić premier Wielkiej Brytanii…...

Czytać
briju i notowania spółki. Przychody w lutym spadły na temat 80 proc.

Briju i notowania spółki. Przychody w lutym spadły na temat 80 proc.

Styczniowe wyniki finansowe spółki jubilerskiej Briju wywołały popłoch. Kurs akcji w ciągu zaledwie kilku sesji osunął się o ponad sześcdziesięciu proc. Jak się obrazuje, to jednak był przed chwilą pierwszy cios.…...

Czytać