blisko

Rzecznik Episkopatu: ustawa o ograniczeniu handlu nie wydaje się być satysfakcjonująca

  • Dom
  • Z kraju
  • Rzecznik Episkopatu: ustawa o ograniczeniu handlu nie wydaje się być satysfakcjonująca
Biskupi: ograniczenie handlu niesatysfakcjonujące

Uchwalona poprzez Sejm ustawa o zredukowaniu handlu w niedzielę nie zaakceptować jest satysfakcjonująca, choć wydaje się krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy- głosi piątkowy komunikat rzecznika Rady Episkopatu Polski księdza Pawła Rytel-Andrianika. Biskupi od jej złożenia na ręce marszałka popierali pierwotną wersję projektu ustawy, która przewidywała każde niedziele miesiąca wolne od momentu handlu.

Sejm przyjął projekt ustawy stopniowo ograniczającej handel w niedziele. Prawo mają wejść w życie 1 marca przyszłego roku kalendarzowego.

Zakaz gospodarki w niedziele wprowadzany stopniowo. Sejmowa komisja "za"

Projekt ustawy zakłada, że od czasu marca 2018 r. przy każdym miesiącu będą 2 niedziele handlowe - główna i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, an od czasu 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Takie regulacje Konferencja Episkopatu Polski nazywa "niewystarczającymi".

Przede wszystkim biskupi widzą "konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku jak i również czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. " - napisano przy komunikacie KEP przesyłanym.

Biskupi opowiadają się za wszystkimi niedzielami wolnymi od momentu pracy. W komunikacie podkreślono "konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia relaksu i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. "

Projekt wraz z poparciem

Projekt ustawy trafił do Sejmu jako przedsięwzięcie obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m. in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna edycja zakładała zakaz handlu w niedziele w dominującej ilości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Widmo chaosu, kolejek i korków na trasach. Duże obawy w kwestii zakazu handlu w niedziele

Kiedy projekt złożono dzięki ręce marszałka Sejmu jesienią ubiegłego roku, od razu zyskał on poparcie KEP.

"Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć dotyczących wykorzystywaniem pracowników, a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Powszechnie oczekuje się, hdy inicjatywa związku zawodowego NSZZ „Solidarność” i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Naszej przywróci i zabezpieczy narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną i kulturową" - odniesiono się w ubiegłorocznym komunikacie do projektu ustawy.

Wykorzystywani

Zaślepianie handlu w niedziele. "Zmiany dotkną większość Polaków"

W ostatnim dniu października br. biskupi z prezydium KEP po raz kolejny zajęli stanowisko po sprawie. Zaapelowali do rządzących: "Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski będzie prawne jak i również definitywne zabezpieczenie wolnej od momentu pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę".

Zaznaczyli też, że postać, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś używanym. "Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w gospodarki – choć to katalogów los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani będą również i ci, jakim – oferując spędzanie wyjątkowego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar tworzenia relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać wzorzec życia, co ostatecznie wydaje się być formą materializmu praktycznego" – podkreślili biskupi.

Prezydium KEP tworzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki; jego zastępca, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem  Ze świata

Bank Anglii: możliwe tąpnięcie ekonomiczne w związku z brexitem Ze świata

Kolejne ostrzeżenie przed brexitem. Szef Banku Anglii Mark Carney alarmuje, iż jeśli załamią się pertraktacje Londynu z Brukselą, to Wyspy Brytyjskie - po opuszczeniu Wspólnoty - może czekać poważne tąpnięcie w gospodarce. Rosnące…...

Czytać
bank Zachodni WBK wstrzymał rekrutacja wniosków z programu MdM  Nieruchomości

Bank Zachodni WBK wstrzymał rekrutacja wniosków z programu MdM Nieruchomości

Z początkiem 2017 roku bazy wznowiły nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodzieży (MdM), z którego można dostać dofinansowanie do zakupu pierwszego lokum. Zainteresowanie MdM jest tak duże, że już dziewięć…...

Czytać