blisko

10 milionów złotych za utracone upoważnienie do węgla. Wkrótce rusza nabór wniosków

  • Dom
  • Z kraju
  • 10 milionów złotych za utracone upoważnienie do węgla. Wkrótce rusza nabór wniosków
10 tysięcy złotych za deputat węglowy. Wkrótce rusza rekrutacja wniosków

Od wtorku 22 stycznia będzie można składać wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do tego świadczenia ma ponad 24 tysiące osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - zwłaszcza wdowy i sieroty po górnikach.

Wnioski pozostaną przyjmowane w dni do pracy od najbliższego wtorku do 23 kwietnia br. przy 18 punktach, uruchamianych poprzez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Wypłaty świadczenia rozpoczną się z początkiem czerwca tegoż roku.

W czwartek na stronie internetowej Ministerstwa Energii zamieszczone zostały drobiazgowe informacje dla osób uprawnionych do rekompensat - osiągalny jest m. in. wzór wniosku o rekompensatę oraz wzór oświadczenia, wymaganego przy składaniu wniosku. Wkrótce informacje na ten temat mogą mieć pojawić się także dzięki stronach wszystkich spółek przyjmujących wnioski.

dziesięć tysięcy złotych za deputat węglowy. Wypłaty ze korporacji "niezwłocznie"

Informacje w sytuacji rekompensat będą również dawane są za pośrednictwem infolinii i pocztą elektroniczną.

Dla kogo?

Na energii wchodzącej we wtorek przy życie ustawy rekompensaty przysługują m. in. wdowom, wdowcom i sierotom po pracowniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, oraz emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast swojej emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym dzięki świadczeniach przedemerytalnych, mającym wyznaczone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.

Rekompensata nie przysługuje osobom, które otrzymały świadczenie na podstawie poprzedniej ustawy o rekompensatach, przyjętej 12 października 2017 r.

Osoby, które otrzymywały darmowy węgiel w Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym a także kopalni Kazimierz-Juliusz powinny złożyć wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, an osoby korzystające wcześniej z węgla w spółkach Tauron Wydobycie, Bogdanka i JSW - we właściwych przedsiębiorstwach.

Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym spośród tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz spośród tytułu zaprzestania pobierania darmowego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego wejdzie w życie 22 stycznia. Budżet państwa przeznaczy w jej realizację 240, 12 mln zł. Ustawa pozostała przyjęta przez Sejm 23 listopada ub. r., natomiast 14 grudnia poparł ją Senat.

Z rozwiązań zawartych w ustawie mają możliwość skorzystać również osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w 2017 i na początku 2018 r. w myśl poprzedniej ustawy, oraz te, których komentarze nie zostały zweryfikowane zanim zakończeniem okresu wypłat wraz z tamtej ustawy.

Zgodnie z ustawą – w podobny sposób w ustawie z 2017 roku – osoby ubiegające się o rekompensatę powinny złożyć oświadczenia, że odrzucić wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie zaakceptować ma możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem po sprawie deputatu w sądzie.

afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać
brexit a rynek pracy w Polsce. Szykuje się fala powrotów do kraju?

Brexit a rynek pracy w Polsce. Szykuje się fala powrotów do kraju?

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś…...

Czytać