blisko

Przeciętna płaca w październiku mocno poszła w górę

  • Dom
  • Z kraju
  • Przeciętna płaca w październiku mocno poszła w górę
GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyższe o 7, czterech proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 4 574, 4 zł, co oznacza, hdy w stosunku do października ubiegłego roku kalendarzowego wzrosło o 7, czterech procenta - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W zestawieniu z z wrześniem stało się wyższe o 2, 3 procent.

"W październiku 2017 r. przeciętne wynajęcie w sektorze przedsiębiorstw stało się wyższe o 4, czterech proc. r/r i wyniosło 6035, 8 tys., zaś przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o siedmiu, 4 proc. r/r jak i również wyniosło 4574, 35 zł" - podał GUS.

W porównaniu z wrześniem tego roku zatrudnienie wzrosło o 0, 1 procenta.

W X br. przeciętne #zatrudnienie w gałęzi przedsiębiorstw wyniosło 6035, 8 tys. (wzrost o czterech, 4% r/r) https://t.co/2PzACC4hpL #GUS #rynekpracy #praca pic. twitter. com/hLA45wlWvW

— GUS (@GUS_STAT) 17 listopada 2017

W X br. przeciętne miesięczne #wynagrodzenie (brutto) wyniosło 4574, 35 zł (wzrost o 7, 4% r/r) https://t.co/2PzACC4hpL #GUS #rynekpracy #praca pic. twitter. com/fe0tkI4DBf

— GUS (@GUS_STAT) 17 listopada 2017

Dane GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób. Można szacować, iż dotyczą ok. 37 proc. pracujących.

Przeciętne wynagrodzenie

Ekonomiści są zgodni, hdy wzrost płac jest bardzo wysoki w porównaniu z projekcjami i w stosunku do ostatnich lat. Analitycy mBanku podkreślili po komentarzu na Twitterze, hdy dynamika wynagrodzeń w październiku jest powyżej prognozy Narodowego Banku Polskiego.

Dynamika wynagrodzeń w październiku (7, 4%) jest powyżej jakiegokolwiek punktu prognozowanej w krańcowej projekcji NBP ścieżki wynagrodzeń.

— mBank Research (@mbank_research) 17 listopada 2017

Zgodnie z komunikatem, przeciętne miesięczne wynagrodzenie przy sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku przy październiku 2017 r. wyniosło 4574, 02 zł.

Z kolei główny ekonomista Dodatkowo Banku Wiktor Wojciechowski ocenił, że tempo wzrostu wydaje się najwyższe od prawie 9 lat. Jego zdaniem "pracownicy nie boja się utraty roboty i żądają podwyżek, by utrzymać realną siłę nabywczą dochodów".

Nie licząc jednorazowego wzrostu dynamiki płac o 8, 1% r/r w styczniu 2012 r., który wynikał ze zwiększonych wypłat wynagrodzeń w górnictwie (+39, 7% r/r), tempo wzrostu płac w październiku br. (7, 4% r/r) było najwyższe od zarania 2009 r., czyli od prawie 9 lat.

— Wiktor Wojciechowski (@_WWojciechowski) 17 listopada 2017

Jednocześnie GUS podał informacje o przeciętnym miesięcznym wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej przy 2016 r. w poszczególnych województwach. Najwyższe było przy mazowieckim i wyniosło 4948, 13 zł, a najniższe w warmińsko-mazurskim - 3456, 95 zł.

były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

Były szef GetBacku zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w sobotę b. prezesa spółki GetBack Konrada K. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Zatrzymanie ma alians z koniecznością przedstawienia Konradowi K. m. in. zarzutów usiłowania oszustwa na…...

Czytać
dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Dyrektorzy z KNF o kwestii Amber Gold

Sprawa Amber Gold to stało się pospolite oszustwo, a po jego wykryciu zawiedli osoby, a nie system a mianowicie mówiła podczas przesłuchania poprzednio sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold Ilona Pieczyńska-Czerny, była dyrektor…...

Czytać