blisko

Jaja z "trójką" znikają. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

  • Dom
  • Z kraju
  • Jaja z "trójką" znikają. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć
Jaja z chowu klatkowego. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Już dwie sieci handlowe operujące w Polsce zapowiedziały, że zrezygnują ze sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego. Choć termin jest całkiem odległy, bo w sklepikach nie zobaczymy ich w ogóle dopiero w 2025 roku. Opowiadamy, dlaczego to ważna informacja i przypominamy, o czym należy mieć pojęcie kupując jajka.

Nestle, General Mills, Kellog, McDonald's, Burger King - metrów. in. ci światowi giganci z branży spożywczej podjęły decyzję o tym, że przestaną używać w swych produktach jajek od kur z chowu klatkowego.

W ślad za nimi idą sieci handlowe. W ub. tygodniu Lidl, 1-a z największych sieci spożywczych w Europie, zdecydował, że do odwiedzenia 2025 roku zrezygnuje z popularnych "trójek". Wcześniej dzięki podobny krok zdecydowała się sieć sklepów ALDI i firmy cateringowe Sodexo jak i również Compass Group.

Te jajka mają zniknąć z półek. Popularny dyskont rezygnuje z "trójek"

Skąd te decyzje i z jakiego powodu cieszą one konsumentów jak i również organizacje walczące o prawa zwierząt? I na jakie możliwości musimy zwracać uwagę nabywając jajka? Na te jak i również inne ważne pytania odpowiadamy poniżej.

Na skorupce każdego kurzego jajka w sklepie znajduje się numer, jakiego pierwsza cyfra oznacza rodzaj chowu kur. Cyfra "0" - jaja z produkowaniu ekologicznej, "1" – od czasu kur na wolnym wybiegu, "2" – z chowu ściółkowego, "3" – wraz z chowu klatkowego, uważanego zbytnio najmniej przyjazny kurom.

Jak podaje portal Dla Handlu blisko 90 proc. wszystkich jaj to naturalnie "trójki".

Chów ulegający biodegradacji oznacza, że kury istnieją hodowane na świeżym powietrzu, z zupełnie wolnym dostępem do wybiegu oraz są karmione paszą posiadającą certyfikat ekologiczny. W produkcji ekologicznej nie wolno stosować syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, zapraw nasiennych, sztucznych koncentratów, organizmów genetycznie modyfikowanych czy pasz przemysłowych. Stąd pochodzą jajka na temat oznaczeniu "0".

Podczas chowu wolnowybiegowego, podobnie jak w przypadku ekologicznego, kura ma dostęp do wybiegu i żyje w swobodnych warunkach, natomiast na sam koniec jest zamykana w klatce. Te jajka mają oznakowania "1".

Chów ściółkowy to taki, gdzie kura żyje w sztucznych postanowieniach, w budynkach gdzie zagęszczenie wynosi 25 ptaków dzięki metr kwadratowy, ale być może chodzić swobodnie i dysponuje dostęp do piasku i grzęd. Oznaczenie jaj od czasu tych zwierząt to "2".

Uwaga na salmonellę. Biedronka wycofuje jajka

Z kolei chów klatkowy to dla kury prawdziwe tortury. W niedużej metalowej klatce kura nie może nawet rozprostować skrzydeł. W następstwie tego często dochodzi do aktów samookaleczenia czy nawet samobójstw, dlatego hodowcy pozbawiają kury pazurów oraz części dzioba, aby zwierzę nie mogło zrobić sobie krzywdy. Moszna z takiej hodowli mogą mieć nadrukowaną cyfrę "3".

Oprócz informacji o metodzie chowu kur, jaja muszą mieć na skorupie szyfr państwa (PL – Polska) i składający się wraz z ośmiu cyfr weterynaryjny nr identyfikacyjny, czyli kod zakładu produkcji.

Według portalu Dla Handlu, który porównuje ceny w największych sieciach handlowych w Polsce, przeciętna cena jajek w październiku wyniosła 3, 26 złotych za 10 sztuk.

Zazwyczaj za jaja wraz z oznaczeniem "3" kosztują przy detalu ok. 30 groszy, zaś za te z hodowli ekologicznej i z oznaczeniem "0" musimy uiścić ok. 1 zł zbyt sztukę.

Jak zaznacza Polska Izba Producentów Drobiu i Pasz, największa organizacja zrzeszająca polskich producentów jaj metoda chowu kur odrzucić wpływa na smak i wartości odżywcze jajek.

Ekolodzy alarmują, że kury z chowu klatkowego w żadnym wypadku nie widziały trawy ani wolnego wybiegu, a do niej pasza jest nafaszerowana chemikaliami i antybiotyki. Według tych propozycji oznacza to, że te same substancje przedostają się do jajek, które zjadamy i mogą mieć ujemny wpływ na nasze wigor.

Z tym nie zaakceptować zgadzają się jednak na własną rękę producenci jaj. Ich według "trójki" należą do jednych z najbezpieczniejszych produktów spożywczych. - Należy pamiętać, iż od 1 stycznia 2006 roku w całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz użycia w paszy antybiotyków. Gdyby któryś z producentów gryzie podawał to byłby zakończony. Antybiotyki podawane są kurom tylko w przypadku, kiedy są one chore a mianowicie odpowiada Polska Izba Fabrykantów Drobiu i Pasz.

Opakowanie musi informować na temat klasie jakości. Konsumentom są sprzedawane wyłącznie jaja świeże - czyli klasy A. Oprócz tego opakowanie ma obowiązek zawierać klasę wagową (np. M, XL, które to oznaczenia przyporządkowane są najlepszej masie jaj), dacie przeciętnej trwałości, metodzie chowu kur wyrażonej słownie (np. jaja z chowu klatkowego), kodzie zakładu pakowania, zaleceniach zbierania jaj po zakupie w warunkach chłodniczych. Ponadto w zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni opakowania powinno znajdować się objaśnienie znaczenia kodu wytwórcy umieszczonego na skorupie jaj.

W przypadku jaj sprzedawanych luzem, w miejscu sprzedaży musi się znajdować informacja o klasie klasy, klasie wagowej, metodzie chowu, dacie minimalnej trwałości, kategorii albo imieniu i nazwisku producenta, znaczeniu kodu wytwórcy umieszczonego na skorupie jaj.

Jeżeli natomiast nabywamy jaja bezpośrednio od gospodarza, który posiada mniej niż 50 kur to miejscu sprzedaży muszą się odszukać takie informacje jak: nazwa i adres gospodarstwa, opinia i nazwisko gospodarza. Oznakowanie na skorupach nie jest wymagane.

bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Bezrobocie w lutym wyniosło 8, 5 procent

Stopa bezrobocia w lutym 2017 roku spadła do 8, pięć procent z 8, sześć procent w styczniu 2017 roku - podał przy czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych…...

Czytać
biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie  Ze świata

Biden i Poroszenko rozmawiali o reformach na Ukrainie Ze świata

Biały Dom poinformował w piątek, że wiceprezydent USA Joe Biden ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko na temat konieczności zastosowania przez Kijów reform gospodarczych. Przywódcy rozmawiali na…...

Czytać