blisko

Boomu w branży kredytów mieszkaniowych nie będzie. Mimo rekordowo niskich stóp

  • Dom
  • Z kraju
  • Boomu w branży kredytów mieszkaniowych nie będzie. Mimo rekordowo niskich stóp
Analitycy: 2015 r. nie będzie boomu w kredytach mieszkaniowych

Mimo rekordowo niewysokich stóp procentowych w 2015 r. nie należy spodziewać się boomu na rynku kredytów mieszkaniowych mieszkaniowych - uważają analitycy, z którymi rozmawiała PAP. Lepiej niż w minionym roku może wyglądać sytuacja w kredytach konsumpcyjnych.

Analityk z Home Broker Marcin Krasoń zwrócił obserwację w rozmowie z PAP, że 1 stycznia 2015 r. weszła w żywot zmiana w rekomendacji S przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. - Oznacza wówczas, że starając się na temat kredyt mieszkaniowy trzeba dysponować co najmniej 10 proc. wkładu własnego, czyli więcej niż jeden razy więcej niż do samego końca 2014 r. Trzeba posiadać więcej gotówki, bowiem do odwiedzenia wkładu własnego dojdą opłaty okołokredytowe, prowizje, opłaty notarialne, podatki itp. Dostęp do kredytowania jest więc trudniejszy - ocenił Krasoń.

Nie stać na wzięcie pożyczki?

Jego zdaniem partii potencjalnych kredytobiorców nie zostanie stać na zaciągnięcie pożyczki, niemniej nie spowoduje wówczas dużej rewolucji na rynku. Zmiany dotyczące wkładu prywatnego nie są nowością. a mianowicie W mijającym roku wprowadzono obowiązek posiadania 5 proc. wkładu własnego i zbyt się nie zawalił. Do 10 proc. limitu także się dostosuje, choć pewnie zmiana wpłynie na ograniczenie popytu - powiedział.

Brakuje mieszkań na rzecz najbogatszych. Wyprzedały się na kryzysie

Analityk zaznaczył, iż na rynek będą także wpływać czynniki, które mają obowiązek podnosić popyt na domu. Wskazał m. in. w historycznie niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (od października 2014 r. naczelna stopa procentowa NBP wynosi 2 proc. ) jak i również oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej dokona kolejnego krajania. Niższe oprocentowanie kredytów może zachęcać występowania o pożyczki.

- Mamy też grupę zamożnych klientów, jacy przy niskich stopach procentowych nie chcą przedłużać lokat w bankach i przenoszą oszczędności na rynek nieruchomości, co także wspiera popyt. Czynników, które wpływają na popyt i podaż dzięki rynku mieszkaniowym jest niesłychanie dużo, one obecnie się równoważą. Myślę, że ten stan rzeczy się utrzyma - uważa Krasoń.

Stabilizacja cen mieszkań

Jego zdaniem sytuacja na sektorze kredytowym będzie prowadzić w celu dalszej stabilizacji cen mieszkań w skali kraju. Krasoń uważa, że na zaczątku zmiana rekomendacji S ograniczy popyt w pierwszych miesiącach 2015 r., będziemy spostrzegać mniejszą liczbę i zmniejszenie wartości udzielanych kredytów, ale rynek szybko dostosuje się do nowej sytuacji.

Według niezależnej analityczki Haliny Kochalskiej, w 2015 r. banki udzielą ok. 12 mln kredytów konsumpcyjnych o wartości przekraczającej 80 mld zł i niecałe 200 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę niecałych 34 mld zł. O ile w przypadku kredytów konsumpcyjnych będziemy mieć styczność z kolejnym rekordem, to dla kredytów mieszkaniowych 2015 r. okaże się słabszy niż przemijający rok z ok. 215 tys. udzielonych kredytów na temat wartości w granicach 37 mld zł.

Kupić w tej chwili mieszkanie, czy poczekać na niższe ceny?

- Rynek kredytów dla klientów indywidualnych podzieli się na dwa światy: przyjacielski im świat kredytów konsumpcyjnych i mniej przychylny pożyczek mieszkaniowych. "W tym pierwszym klient spotka się spośród zachęcającymi do zadłużania się reklamami i spadającym oprocentowaniem oraz otwartością banków do udzielania takich kredytów. Pozycja będzie wyglądała zupełnie inaczej, gdy klient przyjdzie według kredyt mieszkaniowy - uważa Kochalska.

Jej zdaniem w wielu bankach przy ogóle nie uda mu się pożyczyć pieniędzy, przy innych będzie zmuszony zgodzić się na wyższe koszty i marże niż po 2013 r., a niewykluczone, że również wyższe aniżeli stosowane w 2014 r. - Dodatkowym szokiem stanie się konieczny wkład własny stanowiący minimum 10 proc. Sytuację nieznacznie poprawi program Apartament dla Młodych oferujący wsparcie w zakupie pierwszego domu. Tylko dzięki niemu powiedzie się w całym r. sprzedać około 200 tys. kredytów. Gdyby nie MdM, liczba ta byłaby niższa - podsumowała analityczka.

adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Adamczyk: Chińczycy otrzymali szansę dzięki poprawę wizerunku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że chińscy twórcy otrzymali kolejną szansę na zaistnienie na polskim rynku i poprawę wizerunku nadszarpniętego przez firmę Covec. Po tym miesiącu firma z Państwa Środka wygrała przetargi…...

Czytać
afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Afera GetBacku - nowe podmioty na czarnej liście KNF

Komisja Dozoru Finansowego wpisała kolejne podmioty na tzw. czarną listę i złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przedkładania obligacji GetBack. - Zawiadomienie dotyczy 5 osób fizycznych prowadzących…...

Czytać